За скільки і за які кошти йшли «чесні» кандидати на вибори Президента−2010

foto

Законопроект про прозорість фінансування передвиборчої агітації так і не розглянутий цього тижня депутатами.

Навіть просто включення його до порядку денного – у Верховній Раді не підтримано. Таким чином, кандидатам у Президенти не доведеться перед виборами публічно звітувати про отримані і використані на вибори кошти. А цього вимагав цей законопроект. Та й після виборів деталізованого звіту про те, звідки і куди пішли передвиборчі кошти у відкритому доступі не буде. Чому ж депутати не хочуть, щоб знали чиїм коштом і як кандидати проводять свої кампанії? Зокрема і тому, що дехто з них також долучений до їх фінансування.

Існують фінансові звіти кандидатів у Президенти 2010 року. Це 5 томів документів, які не просто розшукати громадянам.

На сайті ЦВК така інформація відсутня. Натомість, я розшукав ці звіти у Державному архіві України, куди їх передала центральна виборча комісія. Фотографувати тут документи заборонено, а ксерокопіювання, згідно зі спеціальним розпорядженням, коштує понад 40 гривень за один документ.

У виборчий фонд Юлії Тимошенко на виборах 2010 року депутати її фракції тоді здавали головно по 45 тисяч грн. Іван Кириленко перерахував 45 тисяч, колишній депутат Гарегін Арутюнов – 45 тисяч. Причому, двічі. Євген Шаго, екс депутат і екс голова правління корпорації "Єдині енергетичні системи України" – 45 тисяч. Антоніна Болюра, екс депутатка і екс головний бухгалтер "Єдиних енергетичних систем України" – 45 тисяч. А от депутат Роман Забзалюк перерахував 41 тисячу. Той самий, який згодом у парламенті вийшов з фракції "Батьківщин". Загалом, від громадян Тимошенко на передвиборчу агітацію отримала тоді 18 із 290 млн.


Виборчий фонд Арсенія Яценюка допомагали поповнити його батьки. Про це зазначено у фінансовому звіті за 2010 рік кандидата у Президенти Яценюка. 250 тисяч було надіслано від Яценюк Марії Григорівни і 250 тисяч гривень від Яценюка Петра Івановича. Обидва – пенсіонери і колишні викладачі в університеті. Таким чином, гроші від люблячих батьків доповнили 93 мільйони, зібрані Арсенієм Яценюком із внесків громадян.


250 тисяч – цифра популярна у звіті про надходження коштів, усього близько 3 сотень людей переказали саме таку суму у виборчий фонд пана Яценюка. Очевидно, кандидати в президенти не розраховували 4 роки тому, що ці документи можуть стати публічними. Їх заповнювали більше для звіту перед ЦВК, щоб дебет збігався з кредитом.

Все значно простіше у кандидата в президенти Олега Тягнибока. Із семи мільйонів, які потрапили до фонду Тягнибока у 2010 році лише 30 тисяч – це внески громадян. Точніше, внесок одного громадянина – Янківа Ігора Тарасовича, 71 року народження, мешканця Львова, який, згодом, у 2010 році став спочатку депутатом Івано-Франківської облради, а тепер і народний депутат Верховної Ради від "Свободи". Джерело надходжень решти суми – внесок, власне, партії "Свобода".

Ще простіше у кандидата в Президенти Януковича. У його фонді була зібрана найбільша сума серед усих кандидатів – 322 млн. грн... Але там немає жодного внеску від фізичних осіб. Пояснення природи зявлення у фінзвіті такої суми грошей коротке – від партії регіонів.

У Януковича гроші навіть зекономили. Не використали півмільйона грн... на агітацію. Але, як написано у пояснювальній записці представника Януковича, цього "залишку невикористаних коштів виборчого фонду на поточних рахунках немає".

У Володимира Литвина, гроші серед інших перераховували члени партії Сергій Гриневецький – 120 тисяч гривень і Юрій Литвин – 100 тисяч гривень.


Ще одна деталь у звіті пана Литвина впадає в око. Десятки тисяч гривень перераховували Литвину мешканці кімнат у гуртожитках. Наприклад, мешканець з гуртожитку по київській вулиці Металістів, 7 загалом надав пану Литвину 95 тисяч гривень.

Кандидату 2010 року Віктору Ющенку (на той час Президент України) гроші перераховували родинами або це були люди з однаковими прізвищами. Так, кожен з 3-х членів родини Удодів перерахували в середньому по 250 тисяч. Три людини з прізвищами Веревченки передали по 260 і 210 тисяч. грн. А троє людей з прізвищем Дерибас здали кошти 250 і 260 тисяч грн...

Виборчий фонд Сергія Тігіпка 2010 року, якщо не брати до уваги кілька дрібних перерахувань як от 13 грн. з Запоріжжя чи 20 грн. з Дніпродзержинська, поповнювався головно сумами по 250 тисяч грн... Таку суму передав Сергію Тігіпку і киянин Сергій Тегіпко.

Одним словом, поталанило Сергію Тігіпко з грошодавцями. Таким чином, список громадян, що надали йому 19 мільйонів помістився всього на 2-х сторінках.

Відзначився кандидат Петро Симоненко. Йому всього громадяни перерахували 119 тисяч гривень. Це менше, ніж один транш Сергію Тігіпку. У Симоненка усі суми – дрібні по 30, 50, 100, до тисячі гривень.

ХТО ЯК ВИТРАЧАВ НА ВИБОРАХ 2010

Відповідно до звіту про витрати з агітаційного фонду Віктора Ющенка можна побачити, наскільки комфортно бути кандидатом у Президенти і Президентом одночасно. Він двічі літав державною авіакомпанією "Україна". За це Ющенко як кандидат сплатив 216 і 289 тисяч гривень. Заходи з виборцями часто організовував на території, підпорядкованій райдержадміністраціям (Президент призначає керівників райдержадміністрацій). Так, за оренду проплачено відділам культури Хмельницької, Гайсинської, Барської РДА та іншим. Захід, пов'язаний з президентськими перегонами був проведений також і в Українському домі (який перебуває у складі держуправління справами)

За його оренду було заплачено з передвиборного фонду 33 тис. грн.

Кандидат Віктор Янукович проводив агітаційні заходи у лікарнях. Зокрема, у Маріупольській міській лікарні N9. За що оплачено 500 гривень з фонду Януковича. На Донбасі майбутній президент орендував для зустрічів з виборцями приміщення сільрад, виконкомів, заводів, редакцій газет. Наприклад, "Приазовский рабочий".

Найбільше коштів усі кандидати витратили на розміщення своєї реклами чи купівлю ефірного часу на телеканалах. Наприклад, з фонду Юлії Тимошенко лише за один день у лютому 2010 року перераховано 10 мільйонів (2 млн. грн... телеканалу СТБ, 2,5 млн. грн. – телеканалу ICTV, 2,5 млн. грн... – Національній телекомпанії України, а "Інтер реклама центру" – 1 млн. грн..., 2 млн. грн... перераховано на "Новий канал"). Володимир Литвин, наприклад, лише за один день перерахував двома платіжками на "1+1" 5, 8 млн. грн.

Сергій Андрушко


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.