В одному з музеїв Гуцульщини святкували весілля (ФОТО)

foto

У рамках відзначення Міжнародного дня музеїв у Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського відбулася театралізована мистецька акція.

Основною темою цьогорічного свята «Ночі в музеї» стало відтворення одного з найяскравіших весільних обрядів – вінкоплетіння як символу дівування, цноти, щастя, таїнства продовження роду.

Численних  гостей свята, за давнім звичаєм, музейники зустрічали калачем з медом та мелодіями весільних музик, що долинали з експозиції виставки, доповненої традиційною весільною атрибутикою та світлинами наречених.

У піднесеній атмосфері великої української родини щиро сприймалися весільні пісні у виконанні жіночого гурту з Ковалівки та театралізовані фрагменти весільного дійства, яскраво відтворені народним аматорським фольклорним колективом «Перевесло» (керівник Любомира Язловецька) Народного дому села Воскресінців Коломийського району. Із великим задоволенням присутні спостерігали не тільки за традиційними обрядами шиття та викуповування вінка, благословення мамою дочки, а й за створенням невід’ємних атрибутів весілля – віночків, прикрашанням весільного деревця пір’яними квітами та обрядового хліба-струцня, притаманних для Воскресінців. Секретами створення цих весільних атрибутів під час майстер-класів ділилася Марія Настащук.

Через це дійство, весільний вінок, збереження обрядів, як наголосила генеральний директор Музею Ярослава Ткачук, зберігається пам’ять, любов і потреба продовжувати високодуховні й глибинні традиції. На важливості популяризації традиційних весільних обрядів, їх символічному значенні наголошували у виступах музикознавець, член Національної спілки композиторів України  Леся Турянська, керівник відомого танцювального ансамблю «Покуття» Дана Демків та дослідниця весільних традицій Марія Боєчко.

Тематика весільної обрядовості близька також  Петрусі та Станіславу Гаврилівим, які, проживаючи в Канаді, активно популяризують українські традиції. Зокрема, вінкоплетіння та інші обряди у весільних піснях, які вони зібрали в однойменному науково-популярному виданні, що було представлено під час мистецької акції в музеї. На жаль, панство Гаврилівих, не мало можливості прибути на презентацію. Тож видання представляли співавтори  - брати Богдан та Ярема Гриньовські. У згаданій книжці зібрано тексти й ноти весільних пісень, які поширені на Покутті й Гуцульщині, Тернопільщині й Львівщині, а також перенесені українськими емігрантами в інші країни.

Ілюстративним доповненням до видання стала серія картин «Гуцульське весілля» Юрія Лесюка. Свої спогади про давні весілля в Ковалівці та Великому Ключеві митець ілюстрував слайдами власних живописних робіт.

Цього святкового дня відвідувачі безкоштовно оглядали експозицію, де відбулася ще й гра-квест «Мандрівка гуцульським весіллям». Усі переможці й учасники гри одержали головні та заохочувальні призи, серед яких  - фотосесія в традиційному гуцульському одязі в інтер’єрі гуцульської хати, мистецькі видання і сувеніри.

Мистецька акція завершилася вбиранням весільного деревця в кольорах національного прапора як символу продовження українського роду.  Поряд з квіткою всі охочі прикріплювали стрічки з побажаннями для України.

Близько півночі у музеї зачинилися двері за останнім гостем. Як свідчать чисельні відгуки, свято вдалося, тож музейники обмірковують уже нові ідеї для наступної «Ночі у музеї».

 

 

 

 

 

 

Оксана ЯСІНСЬКА, 
завідувачка науково-освітнього відділу НМНМГіП імені Й. Кобринського


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.