78,6 відсотка виборців Закарпаття — за автономію гірського краю

foto

Явка на обласному референдумі склала 82,7 % населення. Щоправда було це 23 роки тому — 1 грудня 1991 року: обласний референдум із запитанням «Чи бажаєте Ви, щоб Закарпаття отримало статус автономної території, як суб’єкта в складі незалежної України і не входило ні в які інші адміністративно-територіальні утворення?» проходив одночасно з Всеукраїнським референдумом про незалежність України.

Центральна влада України дуже не любить референдуми.  І це дуже дивно – адже подібна форма народовладдя прямо передбачена Конституцією України. Зокрема, стаття – 69: народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Більш того, сама незалежна Україна зобов’язана своїй появі на політичній карті світу саме референдуму, який відбувся 1 грудня 1991-го року.

Проте, місцеві референдуми в часи Віктора Ющенка всіляко обмежували, а при Вікторові Януковичу – і зовсім скасували. Фактично, це було пряме порушення Конституції України, стаття 143 якої говорить: територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів.

Більше того, в Україні є власна історія проведення регіональних референдумів, результати яких втілювалися в законодавство по-різному. 23 роки тому, коли розвалювався СРСР, і в багатьох союзних республіках вже лилася кров, в Україні все було спокійно.  Референдум 20 січня 1991 про відновлення Кримської автономії , в якому взяли участь 81,4 % населення Криму і Севастополя, пройшов без ексцесів (при цьому «за» були 93,2 % виборців). Через три тижні Верховна Рада УРСР прийняла закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки», а ще через 4 місяці – внесла відповідні зміни до конституції Української РСР зразка 1978 року.

Однак після проголошення суверенної України центральні влади республіки стала ігнорувати вимоги регіонів про більшу самостійність. Навіть якщо такі вимоги були підкріплені голосами більшості жителів цих регіонів. Так, в Києві дуже не люблять згадувати, що одночасно з Всеукраїнським референдумом про незалежність 1 грудня 1991 відбулося ще й два обласних референдуми – у Закарпатській та Чернівецькій областях.

У Закарпатській області 78,6 % виборців ствердно відповіли на запитання «Чи бажаєте Ви, щоб Закарпаття отримало статус автономної території, як суб’єкта в складі незалежної України і не входило ні в які інші адміністративно-територіальні утворення?». Явка на обласному референдумі склала 82,7 % населення. У Чернівецькій області вимоги були скромніші – там на регіональному референдумі переважна більшість (89,3 % виборців при явці 87,7 %) проголосували за «надання області статусу території найбільшого сприяння зовнішньоекономічної діяльності». Однак, результати цих волевиявлень залишилися «непоміченими» у Києві, у чому значна вина як регіональних еліт, так і громадськості Буковини і Закарпаття.

У понеділок, 12 травня, о 18.30 в «Literatur Café» (ІІ поверх КМЦ «Українська книга», пл.Центральна,10) Чернівецький професійний медіа-клуб запрошує медійників поспілкуватися на тему: «Регіональні референдуми в Україні – не законні, але конституційні».

Пропонуємо поспілкуватись на цю та інші актуальні на сьогоднішній день для медійників теми у неформальній обстановці «за чашкою кави».

"Місто"


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.