Весняні процеси на Закарпатті закінчилися

foto

І підтвердження цьому – вбрання краян: удень люди ходять хто в футболках, хто в сорочках із короткими рукавами, ба навіть сарафанчики й босоніжки вже не викликають здивування....

На Закарпатті весняні процеси закінчилися й наразі метеорологічно в нас уже літо – адже воно, некалендарне, починається з середньодобової температури повітря 15° і вище. І підтвердження цьому – вбрання краян: удень люди ходять хто в футболках, хто в сорочках із короткими рукавами, ба навіть сарафанчики й босоніжки вже не викликають здивування. Чого ж нам чекати далі – і в плані погоди, і стосовно майбутнього врожаю? З таким запитанням ми звернулися до заступника начальника Закарпатського обласного центру з гідрометеорології Василини Блох.

«Хоча погодні умови весен-2013 і 2014 були різними, метеорологічне літо знову, як і торік, почалося на 3 тижні раніше від звичайних строків, тобто в кінці другої декади квітня в низині й на початку третьої – в гірських районах області. Станом на 20 квітня суми ефективних температур вище +5° С перевищували багаторічні показники на 80 – 130°. Підвищений температурний режим та достатні запаси вологи в цілому позитивно вплинули на розвиток сільгоспкультур. Завдяки ранній вегетації та інтенсивному накопиченню тепла рослини випереджають у фазовому розвитку середні багаторічні строки майже на три тижні, – розповідає Василина Блох. – Стосовно плодових дерев, то значних ушкоджень у них не відмічено. Лише подекуди в Воловецькому, Ужгородському, Виноградівському й Мукачівському районах відмічалося осипання суцвіть та зав’язі внаслідок заморозків та сильного граду, який місцями випав 20 та 22 квітня». Отже, якщо надалі не буде якихось погодних НП, цьогоріч можемо сподіватися на гарний урожай.

Утім, «стовідсоткового» літа в третій місяць весни Василина Іванівна нам не обіцяла. За її словами, 5-6 числа ще очікуються заморозки, правда, в основному в гірських районах; можливі вони й у другій декаді. Температурний режим перших десяти днів травня буде вночі в межах 5 – 10° тепла, при різких похолоданнях навіть до 3 – 8° нижче нуля, вдень – плюс 18 – 23°, у період похолодання – 11 – 16° тепла.

«А якщо говорити загалом, то в сонячні теплі дні стовпчик термометра в травні може сягнути за 30°. Це вже спека, й таке трапляється не дуже часто. Зате з температурою +25 – 28° щорічно в останній місяць весни буває від 8 до 15 днів. Проте в цей період може повіяти й холодом, і то відчутним. Скажімо, 1 – 3 травня 2007 року в нічні години повітря остигало до 4 – 6° морозу, а поверхня ґрунту – до 8° нижче нуля. Крім того, в травні на високогір’ї області ще може випадати сніг, утворюючи тимчасовий покрив висотою від 5 до 15 см. Дощі цього місяця, в основному, носять зливовий характер, можливі й грози та градобої, які часто супроводжуються сильними шквалистими вітрами, що інколи сягають швидкості  буревіїв», – підсумовує Василина Блох.

Мирослава Галас, "Закарпатська правда"


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.