Живуть в Україні, а на базар їздять до Угорщини - і навпаки. Жвава торгівля по обидва боки державного кордону - звичне явище.
Українці купують у сусідів дешевші та якісніші м’ясо і сир, одяг, побутову хімію й навіть електротехніку. Угорці їдуть до нас за тютюном і пальним. Один літр бензину в Україні на третину дешевший, пачка цигарок – більш ніж удвічі.
У прикордонних угорських супермаркетах закарпатці – чи не основні клієнти. 30-річна Агнета Сані із села Велика Добронь після консультації в угорського лікаря-офтальмолога – одразу в магазин.
«Мені вигідніше їздити за покупками в Ніредьгазу, ніж в Ужгород. Бо тут все і дешевше, і добротніше, особливо дитяче. Деякі речі навіть втричі дешевші. Наприклад, дитяча майка тут 15 гривень. У нас – 45. Та й медицина тут якісніша, в лікарнях набагато краще обладнання», - розповідає жінка.
Українці з Угорщини везуть додому повні багажники європейського краму. Там дешевше навіть борошно, макарони і крупа. Найвигідніше ж купувати м’ясо. Ціни на ковбаси, сосиски, свинину й курятину нижчі майже на третину.
Середня зарплата в угорській Ніредьгазі – понад 6 тисяч гривень. В Ужгороді – у 2,5 рази менша. На харчі угорська сім’я щомісяця витрачає третину сімейного бюджету.
«Моя сім’я – за якісне і здорове харчування. Левову частку грошей витрачаємо на фрукти і свіжі овочі. У наших супермаркетах - постійні знижки на окремі продукти. Купуючи їх, можна суттєво заощадити», - каже житель міста Ніредьгаза Мігай Дулі.
Закарпатська родина витрачає на їжу майже дві третини зарплати. У селах трохи легше, бо там свої овочі та фрукти, які залюбки купують європейці. А ще вони полюбляють наші солодощі, вершкове масло, запашний хліб і мінералку.
«Українське печиво, цукерки – чудові, чорнослив у шоколаді, пташине молоко. Чорний хліб дешевший і дуже смачний, І обов’язково беремо ваше селянське масло. Угорське – тверде, біле, намащувати його на хліб неможливо. Українське – смачніше», - каже жителька міста Ніредьгаза Марія Бачко.
Перед святами кількість прикордонних шопінг-турів традиційно зростає. Ввозити в Україну без мита можна товарів на суму до 500 євро. Головне, щоб вони були для особистого користування.