Тема євроінтеграції для Закарпаття актуальна, як і 75 років тому
Як відомо, історія повторюється. Нині Україна стоїть перед вибором майбутнього шляху, а 75 років тому в подібній ситуації перебувала Карпатська Україна.
За роки незалежності ми дізналися про неї багато нового, закарпатцям дійсно є чим пишатися, адже наші прадіди в надскладний період європейської історії здійснили епохальний крок, про насліди якого нині маємо можливість вільно говорити, досліджувати й проводити історичні паралелі.
12 листопада 1938 року можна вважати датою початку роботи уряду Августина Волошина, тому не дивно, що рівно через 75 років в Ужгородському прес-клубі презентували книгу Сергія Федаки «Літопис Карпатської України». У ній у хронологічному порядку подано всі важливі події історії Карпатської України. У підсумку майже кожен день із п’ятимісячної історії держави відображений у виданні.
«Ми намагалися підготувати максимально популярну книгу, де день за днем розповідається, що відбувалося в Карпатській Україні. Щоб навіть непідготовлений читач міг скласти основне уявлення, яке згодом розширюватиметься через іншу літературу. Подано й події дипломатичної історії – що відбувалося навколо Карпатської України у столицях великих держав. Опрацьовано й церковну та культурну історію Карпатської України», – розповів доктор історичних наук, професор Сергій Федака. Новій книжці передувало ще кілька видань автора, але це є найбільш систематизованим та охоплює максимальну кількість відомих нині джерел про Карпатську Україну.
Директор «Ґражди» Іван Ребрик, який є видавцем книжки, висловив упев¬неність, що вона матиме попит с嬬ред читачів, адже ті події, на його переконання, є феноменальними з огляду на пошук Україною свого місця та форми, у тому числі й державної.
Варто додати, що події 1938 – 1939 років на теренах сучасного Закарпаття були дійсно насичені та неоднозначні. Як і нині, тоді існувало кілька поглядів на майбутню долю краю, його місце в сім’ї держав Центральної та Східної Європи. І вибір на користь саме Українсь¬кої держави робився за складних умов, про що всі бажаючі можуть дізнатися, прочитавши книжку.
Віктор ЛАЗОРИК, "Закарпатська правда"