Село старовинне, заснували Вертеп майже 700 років тому.
Вертеп – таку назву має ціле село на Закарпатті. У ньому 465 мешканців, на трьох вулицях – понад півтори сотні будинків. Є тут початкова школа і дитсадок, фельдшерсько-акушерський пункт, бібліотека і клуб. Торік народилося десятеро немовлят. Дівчаток тут найчастіше називають Марійками. Село старовинне, заснували Вертеп майже 700 років тому.
«Одна з версій походження нашого села Вертеп, що село було трошки відчужене, віддалене від найближчих населених пунктів. На зразок того, як був недоступний вертеп, де народився Ісус Христос», – каже голова села Рокосово Павло Джуга.
Мешканці села з різдвяною назвою жартують: у вертепі народився не лише Ісус Христос, а й усі вони. І ціле життя мешкають у ньому. Релігійна назва, схоже, має вплив на селян. Усі вони вірять у Бога, від малого до старого ходять на кожну службу до церкви, живуть дружно і весело.
За радянських часів назва Вертеп не влаштовувала партійних ідеологів. Село перейменували на Романівнку. Та нова назва не прижилась, і через чотири роки йому повернули колишню. На Різдво тут – особливий сценарій, який передають із покоління в покоління. Переодягнені колядники відтворюють сцену народження маленького Ісуса.
Сільські бетлегеми колядують не лише вдома. За давньою традицією вони з радісною новиною йдуть в усі навколишні села. Люди колядникам віддячують грошима, цукерками та фруктами.
Новонароджених у Вертепі щороку більшає, село розростається, молодь звідси майже не виїжджає, каже сільський голова. Тож закарпатському Вертепу зникнення не загрожує, навпаки тут вірять у довге і щасливе життя села.