Новини з Ужгородського національного університету

foto

Як уже повідомляв KARPATNEWS.in.ua, днями найбільший закарпатський виш очолив новий керівник: 7 вересня очільник Олександр Ледида представив колективу УжНУ нового ректора — Федора Ващука.

В УжНУ створено нові потужні інститути на базі кількох факультетів

Під час зустрічей із студентами та викладачами УжНУ новопризначений ректор, доктор технічних наук, професор Федір Ващук озвучив ряд пропозицій та нововведень, попередньо узгоджених із керівниками структурних підрозділів УжНУ. Так, однією з найбільших змін стало створення двох потужних інститутів.

На базі факультету романо-германської філології утворять Інститут іноземних мов УжНУ. А економічний факультет та факультету міжнародних відносин об’єднають в Інститут економіки та міжнародних відносин Ужгородського національного університету.

«Я погодив з представниками факультетів рішення провести дуже серйозну, але, повірте, цікаву і перспективну реорганізацію», - каже проф. Федір Ващук. Керівник університету під час зустрічі на економічному факультеті зачитав підписаний ним наказ, згідно з яким реорганізація здійснюється з метою оптимізації структури університету та підвищення якості освіти. Директором Інституту іноземних мов буде призначено чинного в.о. декана ФРГФ Михайла Рошка, а Інститут економіки та міжнародних відносин очолить Микола Палінчак. Його заступником стане професор Василь Мікловда.

Натомість колективам географічного факультету та факультету суспільних наук в.о. ректора розповів, що подібних змін і новацій наразі не планується. «Можливо, з часом розглянемо ваші пропозиції щодо реорганізації, але спочатку, як це я робив і у попередніх випадках, погодимо кожну з них із керівництвом факультетів, - сказав в.о. ректора. – Після оглядин ваших факультетів у мене залишилося позитивне враження. Є певні проблеми, але із корпусу «на бамі» з часом можна зробити сучасний навчальний центр Ужгородського національного університету. Це мій рідний корпус, у якому я вчився і працював із 1978 по 1994 рік». 

Керівник УжНУ озвучив три освітні пріоритети — для конкурентоздатності випускників на ринку праці

Новопризначений ректор УжНУ, доктор технічних наук, професор Федір Ващук озвучив студентам та професорсько-викладацькому складу університету ряд пропозицій для того, щоб забезпечити майбутнім випускникам вишу більшу конкурентноздатність на ринку праці.

Як зазначив проф. Федір Ващук, у всіх оголошеннях про конкурс на гідно оплачувані посади вимагається знання іноземної мови, комп’ютера, діловодства. Без таких навичок не можна бути конкурентоздатним. З огляду на це пріоритетними стануть 3 напрями. Зокрема, вивчення інформаційних технологій — звичайно, йдеться про знання для забезпечення своєї професійної діяльності, а не з метою професійного опанування фаху програміста. Друге – це вивчення іноземних мов: від першого до останнього курсу. І третє – основи діловодства та українська мова. Державну мову також вивчатимуть не лише на початкових курсах, а упродовж всього навчання. «Якщо не володітимете цими навиками, то через 5 років свій диплом можете відкласти на полицю. Звичайно, основне – це фундаментальна освіта, але якщо трьох вище названих складових не буде, то ми працюватимемо на центри зайнятості», - сказав Ф. Ващук.

Представники студентства УжНУ під час зустрічей із очільником вузу на факультетах висловили підтримку його ініціативам.

Студентів закарпатських вузів запросили перейти до УжНУ, - наказ новопризначеного ректора університету

«Одним із перших нововведень, і це вже погоджено із Міністерством, стане дозвіл серед навчального року прийняти всіх студентів комерційних навчальних закладів краю до лав УжНУ зі збереженням тієї оплати, яка була у них у попередньому вузі», - заявив проф. Федір Ващук, призначений 6 вересня в.о. ректора УжНУ.

Такою новацією не тільки покращать фінансовий стан вишу (завдяки надходженню тих коштів, які раніше йшли із Закарпаття до бюджетів вузів інших міст України), але і сприятимуть якості вищої освіти загалом в області, адже студенти дрібних приватних вузів, відповідно, перейдуть до державного університету. «Фіскальними методами забезпечити якість освіти у різноманітних філіалах практично неможливо. Натомість таким рішенням ми даємо змогу студентам перейти до державного університету, чим гарантуємо сучасну і якісну освіту та одержання диплому державного зразка. При цьому оплата залишається на рівні, встановленому у контракті за попереднім місцем навчання», - сказав Ф. Ващук.

Зацікавлені можуть звертатись у приймальну комісію: м. Ужгород, вул. Університетська, 14, кімн. 228, тел./факс: (0312)-64-30-84, e-mail: [email protected].

В УжНУ – мораторій на відрахування студентів

Замість «залежності» з’являться стимули для навчання.

Ще одним нововведенням нового ректора УжНУ професора Федора Ващука стало рішення не відраховувати студентів за «провалені» сесії.

«Мені закидають, що у такому разі студенти не матимуть стимулу вчитися. Але те, що їх не відраховують, не означає, що переводять на наступний курс. Це і буде стимулом вивчити матеріал і скласти іспити. Крім того, університет все одно з часом поновлює тих, хто не склав сесію, але при цьому – за новою ціною, а не за тою, за якою вони укладали контракт при вступі. Тому вважаю, що це захист студентів. Але ще раз повторюю, якщо студенти, їхні організації скажуть: «Ми не згодні, нехай нас відраховують, то я негайно підпишу відповідний наказ», - прокоментував своє рішення проф. Федір Ващук.

За його словами, нововведення, усунувши процедуру відрахування-поновлення, має на меті позбавити навчальний процес проблеми хабарництва, у якому останнім часом звинувачують виш. 

В.о. ректора також додав: «Мені дорікали, що починаю розмову з економічного стану вузу. Але всім зрозуміло, що ми можемо що завгодно робити, та якщо науковці і викладачі не отримають коштів за свою роботу, то і результатів не буде. Тому насамперед треба створити міцну фінансову базу і, звичайно, одночасно дбати про розвиток наукової діяльності та, зокрема, міжнародних зв’язків. Мої міркування про фінансовий стан УжНУ у перші дні після призначення склалися під враженням від того, про що доповів бухгалтер: на рахунку університету 500 тисяч гривень, а тільки на аванс потрібно 800 тисяч. Водночас заборгованість за газ складає понад мільйон гривень, ще 300 тисяч – борг за оплату праці приймальної комісії. Повірте, про якість освіти і наукову складову я можу говорити упродовж кількох годин, та наразі слід вирішити наболілі проблеми».  

Федір Ващук має намір залучити європейські кошти для розвитку УжНУ та створити однойменну депутатську групу

Новопризначений керівник УжНУ Федір Ващук озвучив своє рішення створити міжуніверситетську грантову агенцію для залучення міжнародних коштів, які можна використати для наукових досліджень, освітніх потреб вузів Закарпаття.

 «До роботи агенції ми залучило усіх науковців, ентузіастів, студентів – тих, хто розуміється на написанні проектів. Тому що 30 % фінансування західних університетів здійснюється саме за рахунок фінансової допомоги донорських організацій. Натомість УжНУ вже втратив близько 300 тисяч євро, бо несерйозно поставився до оголошених пропозицій від окремих грантодавців», - каже проф. Федір Ващук.

Крім того, Федір Ващук під час зустрічей з колективом та у прямому ефірі Закарпатської облдержтелерадіокомпанії озвучив ідею створення депутатської групи «УжНУ» в Ужгородській міській раді, депутатом якої він є (очолює постійну комісію ради з питань освіти, культури, молоді і спорту).

Проф. Федір Ващук пояснив свою позицію: «Бюджет університету – понад 140 мільйонів гривень на рік. З них 90 % йде на заробітну плату, з якої платимо значну суму податку до міського бюджету. Таким чином, десяту частину бюджету міста утримують саме державні вищі навчальні заклади Ужгорода. У двох університетах навчаються 15 тисяч студентів і працюють близько 3 тисяч людей. Кожен п’ятий ужгородець так чи інакше пов'язаний з університетом. Ми – бюджетоутворююча структура міста. А що маємо взамін? Лише обіцянки. Мусимо випрошувати відремонтувати яму біля корпусу чи вирішити інше питання, що у компетенції міської влади. Тому вважаю, що слід створити депутатську групу, яка працюватиме саме для освітніх закладів і вестиме актину роботу для вирішення їх проблем. Ми не просимо якоїсь допомоги, а хочемо, щоб за кошти, які сплачуємо у бюджет, проводились відповідні роботи для Ужгородського національного університету».

Крім того, керівник УжНУ наголосив, що місто зацікавлене у розвиткові вишу: чим краще він розвиватиметься, тим більше відрахувань надходитиме у міський бюджет. 

«Ми є найбільшою установою за чисельністю в Закарпатській області і найбільше коштів отримуємо з держбюджету, тобто нічого не забираємо з місцевого бюджету, а навпаки наповнюємо його. Університетові слід заявити, що він є не тільки найстарішим та найбільшим вузом, а й потужним освітнім центром і соціальним ресурсом», - сказав проф. Федір Ващук.

Студенти і профком викладачів УжНУ позитивно сприйняли призначення Федора Ващука ректором УжНУ

Голова профкому викладачів та співробітників УжНУ Тамара Суран під час зустрічі новопризначеного ректора УжНУ, доктора технічних наук, професора Федора Ващука із студентами та викладачами факультету міжнародних відносин та економічного факультету зазначила:

«Позитивом є те, що перші кроки нового керівника – це зустріч із працівниками. Адже ми маємо змогу із перших уст почути про бачення перспектив розвитку Ужгородського національного університету, про пропоновані шляхи вирішення проблем».

Тамара Суран також повідомила, що вже домовлено про зустріч в.о. ректора УжНУ із профспілковим активом. «Окреслимо соціальні проблеми і сподіваємося на конструктивну співпрацю на благо університету, яка базуватиметься на його кращих досягненнях. Кожна позитивна ініціатива має право бути реалізована», - сказала Тамара Суран.

Крім того, представники студентства Ужгородського університету під час представлення нового керівника УжНУ, а також під час зустрічей із ним на факультетах висловили підтримку його ініціативам. Відбулося й засідання  первинної профспілкової організації студентів УжНУ, які схвально відгукнулися щодо нововведень та наразі очікують втілення озвучених новопризначеним ректором новацій.

У ході зустрічей студенти активно ставлять питання новому ректору, висловлюють власне бачення розвитку університету. Крім того, на декількох курсах запропонували написати есе щодо очікувань із приводу зміни керівництва. Серед отриманих відгуків — найбільше студенти відзначили менеджерські здібності нового ректора, оскільки висловили побажання, щоб умови навчання в УжНУ були приведені до європейського рівня, як це Ф. Ващук зумів зробити під час роботи ректором у ЗакДУ.

Щодо умов навчання і проживання студентів, то вже найближчими днями розпочнуться ремонтні роботи як в університеті, так і в гуртожитках. Щодо цього також було озвучено конкретні пропозиції. Зокрема, якщо студенти вирішать об’єднатися зусилля із співмешканцями та спільно оплатити реконструкцію гуртожитських помешкань, то ці кошти їм зарахують у якості оплати за проживання (за кількість місяців, відповідну до вартості ремонтних робіт). Або ж ремонтом гуртожитків можуть зайнятися будівельні організації, що допоможе у короткий термін забезпечити комфортні умови у гуртожитках для студентів, - розповів проф. Федір Ващук.

Федір Ващук став новим в.о. ректора УжНУ (ВІДЕО, ФОТО)


17 вересня 2012, 9:24
KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та України

Сподобалась новина? Підтримай KarpatNews натиснувши "Подобається"!

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.