Іспанія швидко рухається в напрямку «грецького сценарію»

Фінансова ситуація в Іспанії продовжує швидко погіршуватися, незважаючи на всі зусилля, що вживаються для порятунку четвертої економки єврозони. Експерти, визнаючи, що економічний стан Іспанії всього лише вершина айсберга, пропонують переорієнтувати міжнародну допомогу з країн в цілому на банківський сектор.

Криза в Іспанії розвивається темпами, які не в змозі утримати ні дії місцевого уряду, ні всі спроби, що робляться міжнародним співтовариством. Влада Іспанії намагаються домогтися більш відчутної допомоги від країн єврозони, регулярно нагадуючи, що, якщо після ситуації в Греції економічний союз вдалося утримати на плаву, то, в разі краху іспанської економіки, шансів на порятунок практично немає. Економічні експерти підтримують ці заяви, запевняючи, що ситуація в Іспанії розвивається за грецьким сценарієм, але темпи її на Піренеях куди вище, ніж були в країні еллінів. Фахівці не сумніваються, що слідом за іспанської фінансовою системою завалиться економіка Португалії та Італії, а далі ланцюговою реакцією криза потягне у прірву всі країни єврозони.

Розв'язати конфлікт між необхідністю вкладати гігантські кошти і небажанням цього робити може нова пропозиція фінансистів. Вони пропонують переорієнтувати міжнародну фінансову допомогу зі всієї Іспанії на її банківський сектор.

Керівництво Європейського союзу підтримало цю ідею, і готове надати Іспанії відстрочку. Похваливши уряд у Мадриді за проведені ним реформи і заходи економії, європейський комісар з економічних питань Оллі Рен виступив з ініціативою, яка на перший погляд виглядає обнадійливою. Він запропонував дозволити Іспанії виконати зобов'язання щодо скорочення бюджетного дефіциту до максимально 3% від ВВП на рік пізніше, ніж до цих пір планувалося: не в 2013 році, а в 2014.

Однак, як зазначає Deutsche Welle, в Брюсселі ростуть сумніви, чи здатна Іспанія взагалі впоратися зі своїми наростаючими борговими проблемами без зовнішньої допомоги. Зокрема, для порятунку частково націоналізованого четвертого за величиною іспанського кредитно-фінансового інституту Bankia потрібні як мінімум 23 млрд євро. Самостійно знайти ці кошти у Мадрида можливості немає, тому питання про порятунок банківської системи Іспанії доведеться вирішувати міжнародному співтовариству.

«Для Іспанії пролунав останній дзвоник», - вважає директор брюссельського Центру європейських політичних досліджень Даніель Грос. Він виходить з того, що «вже дуже скоро іспанська банківська система виявиться не в змозі сама себе рефінансувати, а іспанському уряду доведеться пропонувати кредиторам відсотки, які вона в довгостроковій перспективі просто не може собі дозволити».

«У цій ситуації, - підкреслює експерт, - у жодному разі не можна зробити принципової помилки і спробувати надати фінансову допомогу всій іспанській економіці. З цим Європа не впорається - Іспанія просто занадто велика. Тому необхідно знайти спосіб, як рекапіталізувати банківський сектор країни, не зваливши при цьому на державу непосильну ношу ».

«Іспанським банкам потрібні не нові кредити, а свіжий капітал. Але іспанський уряд не в змозі надати цей капітал, оскільки у нього просто немає таких грошей, - підкреслює Даніель Грос. - Отже, відповідні кошти мають надійти від європейського стабфонду ».

Технічна проблема цієї пропозиції полягає в тому, що стабфонд ESM і його попередник EFSF створювалися для підтримки похитнулися держав, але не для порятунку окремих банків. Тим не менш, на думку експертів, внести зміни в основоположні документи буде менш болісно, ​​ніж ненадання своєчасної допомоги.
«В такому випадку стабфонд міг би рекапіталізувати іспанські банки і відразу ж, природно, взяти їх під свій контроль», - пропонує експерт. За його даними, такий сценарій в даний час активно обговорюється у Європейській Комісії.

Схожа ситуація склалася і в Португалії, однак у цьому випадку мова йде про більш скромною економіці, банківському сектору якої для порятунку потрібно куди менше, ніж 23 млрд євро.

Як стало відомо Agence France-Presse, Португалія вже послухалася поради міжнародних експертів і готується оздоровити свою банківську систему, вливши в неї 6650000000 євро. Допомога призначена для провідних банків країни - державного CGD і приватних BCP і BPI. Таким чином, банки Португалії зможуть відповідати критеріям достатності капіталу, встановленим європейськими банківськими регуляторами.

З виділеної суми близько 5 млрд взято з допомоги, виділеної в травні 2011 року Євросоюзом за планом порятунку Португалії від фінансової кризи. Усього ЄС виділив тоді близько 78 млрд євро, а Португалія стала третьою країною, що отримала допомогу від Брюсселя.

Португалія зуміла істотно скоротити розміри свого бюджетного дефіциту. У 2012 році він не повинен перевищити 4,5% ВВП. У той же час очікується, що в 2012 році ВВП Португалії знизиться на 3,3%, що є одним з найгірших показників у Європі. Це вже третя глибока рецесія в країні за останні 8 років.

У Брюсселі впевнені, що і Мадриду та Лісабону доведеться ще «тугіше затягнути паски», щоб піти від дефолту, в тому числі вилучити частину бюджетних коштів з соціальних галузей і перенаправити на порятунок банківської системи. Небезпека настільки простих і жорстких заходів полягає в тому, що вони можуть викликати вибух невдоволення населення, і так уже втомленого від кризи. Досить згадати зіткнення з іспанською поліцією під час масових демонстрацій на початку березня.

Контроль над банківською системою як одне з пріоритетних напрямків виділив і міністр фінансів Франції П'єр Московічі, який схвалив ідею створення Європейського банківського союзу, покликаного допомогти створити в ЄС комплексну систему контролю. Однак проти цього союзу виступає Німеччина, яка не готова фактично брати на себе основний тягар порятунку ще й банківського сектора країн єврозони.


06 червня 2012, 23:53
KarpatNews.in.ua - усі Новини Закарпаття

Сподобалась новина? Підтримай KarpatNews натиснувши "Подобається"!

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.