Рубрика: Суспільство

23 грудня

Відпочинок в селах Закарпаття: цікаво, корисно та потрібно

foto

Кожне село Закарпатської області має свою унікальну, багатющу історико-архітектурну спадщину, культуру, самобутній побут, даровані самою природою мальовничі ландшафти, лікувально-рекреаційні ресурси. Cільський зелений в Україні розпочався з Закарпаття, ще на початку 1990-х років. Його нам відкрила Шарлотта Чізмар, яка вивчала досвід Угорщини та змогал передати його нам

Традиційно, найпопулярнішими для відпочинку в Закарпатті є села біля річок, озер та гір, а також ті, де поруч мінеральні чи термальні води.
Гості, що відвдіують Закарпаття, мають змогу обирати мальовничі місця регіону за вподобанням: прогулянки лісом чи горами, рибалка, збирання грибів чи дикоростучих, лікарських рослин. 
Перебування в сільській місцевості дає змогу міським жителям долучитись до національної екзотики, етнографічних особливостей, оздоровлення цілющими джерельними водами та чистим гірським повітрям.
Крім цього, в багатьох селах Закарпаття наявні унікальні пам’ятки дерев’яної архітектури – старовинні дерев’яні церкви, пам’ятники природи та історії. В сільській місцевості маємо багато цікавих екскурсійних об’єктів, пов’язаних з народними промислами – ткацтвом, вишиванням, гончарством, лозоплетінням, різьбленням по дереву тощо, які розкривають витоки та джерела народної культури.

Де варто відпочивати у селах Закарпаття?

На Іршавщині, рекомендую вам села навколо національного природного парку «Зачарований край» - це справжня скринька з коштовностями природи. Букові праліси, оліготрофне болото „Багно”, вкрите товстим килимом з моху, непримітна на перший погляд квітка росичка-кркглолиста, яка залюбки обідає….комахами, високогірні бобри, скелі вулканінчого походження, або село Лисичево, де знаходиться унікальна, чи не єдина у Європі – наприклад музей ковальської справи „Кузня Гамора” в с.Лисичево, це збереження вікових традицій працелюбного народу.. Це дає сільським господарям та іншим ентузіастам організації відпочинку на селі широкі можливості по розробці і реалізації цікавих програм для гостей сільських садиб. 

Іршавщину називають перлиною Боржавської долини. Надзвичайно цікавим для туристів є регіональний ландшафтний парк „Зачарований край”- 
На Берегівщині, відома гостинність господарів сільських садиб, неповторний смак закарпатських фруктів  та овочів у теплий період року, звісно гастрономія, відпочинок на ріках Тиса і Боржава, самобутню народну творчість угорського народу, захоплююче архітектурно-історичне минуле краю – все це пропонують гостям села Берегівщини: Четфалва, Велика Бакта, Бене, Боржава. Гості мають можливість відвідати діючу старовинну готичну церкву з деревяною дзвіницею (ХІУ- ХУІІ ст.) у с. Четфалва. Не менш цікавою є памятка архітектури в с. Бене – готичний  костьол  ХІ – ХІУ ст.
На Виноградівщині, біля підніжжя Чорної, чи поруч поруч з руїнами замку у Королево, повз береги річки Тиса. Звичайно село Ботар та еко-ферма де вирощуюь уніклаьних свиней мангалиць, чи угорських сірих корів, або село Олешник з їх унікальною культурою відродження ендемічної породи Карпатський буйвіл.
На Ужанський Верховині, Ставнинська громада, це вишукана естетичність гірських ландшафтів, лісисті гори, квітучі полонини, швидкоплинні ріки, сріблясті джерела цілющих мінеральних вод. Особливе надбання краю – це шедеври народного деревяного зодчества – триверхі шатрові церкви. Чого варте лише село Ужок, де ви можете побачити десяток унікальностей. Головна природня цінність району, це Ужанський національний природній парк, село Стужиця з їх тисячолітніми дубами, живопсині краєвиди села Жорнава, села Сіль та Кострино, схили гори Красія, звісно Явірник.  Деревяна архітектура сіл Березнянщини, це справжні візитівки сіл та громад, навколо яких можна подорожувати, як пішки так і велосипедом.
Села навколо Воловця цікаві тим, що звідчи гірські  хребти простягаються з північного заходу на південний схід, в цьому напрямі збільшується  їх висота, змінюється  вигляд. Окрасою і багатством району є гірські полонини та вершини. Закарпатська Верховинамає досить розвинуту соціально-культурну сферу, багатий духовними цінностями. Все це робить відпочинок у цій частині Закарпаття ще цікавішим. На території району десятки садиб та сотні цікавих місць, які варто побачити та відвідати. Популярними є села Жденієво, Гукливий.
Свалявщина розташована в центральній частині Закарпатській області, у передгірній частині Карпат, і відзначається надзвичайно різноманітними формами рельєфу. Тут зосереджена більшість джерел мінеральних вод України, представлені майже всі її типи. Води унікальні за своїм складом та лікувальними властивостями, а в народі їх називають „Святими криницями”. Сприятливий клімат дозволяє розвивати на території району різні види літнього та зимового відпочинку. То ж відпочинок в селах Поляна, Голубинне, Солочин вам гарантує оздоровлення та оновлення організму. А чого варте село Березники, звідчи відкривається чудовий краєвид на полонину Боржава. 
Серце Закарпатської Верховини – Міжгірщина, це один наймальовничіших куточків українських Карпат. Мандрівники для відпочинку обирають села на території нпціонального природного парку Синевир, окремо варто відзначити Колочаву, де на вас чекають десятки музеїв, унікальна верховинська гастрономія, екскурсії та майстер-класи. Поплярними є села Пилипець, Подобовець, СтуденийІзки. Ну й набирає популярність село Річка, де збережені уніклальні традиції виготовлення виробів з хутра овець, та розроблено туристичний маршрут «Шлях гуні».
Села навколо міста Мукачево приваблюють туристів, як у селі Чинадієво, поруч з санаторієм Карпати, чи Синяк, так і село Дерцен, яке стало відкриттям 2020 року. 
На Перечинщині, традиційно популярні Лумшори, що стали відомими за рахунок уніклаьних чанів, та фантастичних природніх обєктів поруч, це і водоспади, полонина Рівна. Села Турянської долини цікаві своєю доступністю для гостей. До них легко доїхати з села Поляна. Тут є що робити та що побачити. 
Рахівщина займає найбільш високу високогірну частину Українських Карпат. Тут знаходиться найвища вершина України – гора Говерла, географічний центр Європи, найбільші праліси Європи, джерела цілющої мінеральної води, бере початок найбільша притока Дунаю ріка Тиса, Карпатський біосферний заповідник, територія якого віднесена до найцінніших екосистем Землі і входить до міжнародної мережі біосферних резервантів ЮНЕСКО. Популярними є сільський туризм у Ясіня, звідки починається старт туристчиних маршрутів до найгарніших гірських хребтів Чорногора, Свидовець, Мармароси з їх озерами льодовикового періоду, культурною спадщиною гуцульською бриндзею, коломийками
Села Тячівського району мають високий туристично-курортний потенціал. Рекомендую Вам Усть Чорна звідки починається шлях на Свидовцеь, печери села Уголька, поруч карстовий міст, букові праліси, село Калини та Грушево де є чудовий краєзнавчий музей. Цей район багатий на мінеральні води, фантастичні краєвиди.
Хустський район –  знаходиться у передгірській та гірській зоні серединної частини Закарпаття. Своєрідною візитною карткою Хустщини є її архітектурні споруди: 4 унікальні памятнки народної архітектури – деревяні церкви з елементами готики; в с.Крайниково – церква Михайла 1662 року, в с.Сокирниця – церква Миколая 1709 року, с.Данилово – церква Миколая 1779 року, с.Олександрівка – церква параскеви перша половина ХУІІ ст. Стрімкі шпилясті вежі гармонійно поєднуються з ідеальними пропорціями та формами цих простих та невимушених будівель. Окремо варто відзначити уніклаьне село Нижнє Селище, що стало візитівкою Закарпаття, де працює Селиська сироварня, крамниця Селиський Ракаш, еко-ферма Зелений Гай, ферма равликів, збережені традиції народного музикування. Поруч село Іза, де збережені традиції лозоплетіння, тут же ферма плямистих оленів, контактний зоопарк. Зовісм поруч курортна зона  „Шаян”, село Вишково, Велятино  – неповторна місцевісь Хустського району, де найголовнішим  лікувальним фактором є численні джерела мінеральних вод, які містять різні макро – та мікроелементи, зокрема, залізо, бор і фтор. 

Олександр Коваль


23 грудня 2020, 13:14
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Скільки боргують закарпатців за житлово-комунальні послуги?

Громадянин Угорщини намагався потрапити в Україну з підробленим ПЛР-тестом

За фінансової підтримки Словаччини в одній зі шкіл Ужгорода оновили комп’ютерний клас

Командувач військами США в Європі оцінив ймовірність вторгнення Росії в Україну

В Україну прибула партія вакцин Pfizer від COVAX

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено