Рубрика: Культура

04 жовтня

Новий туристичний маршрут у Карпатах: Як пройти "Шлях гуні" за 9 годин

foto

Відтепер є ще одна ідея відпочинку на Закарпатті. Нещодавно в Ужгороді, в рамках Дня туризму, презентували культурний проєкт “Шлях гуні” у селі Річка на Міжгірщині. Це новий інноваційний туристичний продукт, що поєднує природні ландшафти мальовничих полонин Боржави, традиційне полонинське господарювання та виробництво гуні – одягу з овечої шерсті верховинців

Детальніше розповідає керівник проєкту – історик Владислав Товтин. За його словами, ідея виникла, коли організатори роздивлялися старовинні фотографії з весілля в селі Синевир. На цих знімках молодята вбрані в старовинні кожухи – гуні. Колись ремесло виробництва гуні було поширено по всьому Закарпаттю, але з часом почало зникати. Кожух був символом достатку та багатства, використовувався в народних обрядах.

– Це ремесло почало відмирати через зникнення традиційного господарювання. Гуня є традиційним полонинським одягом. На щастя, в деяких селах Міжгірщини та Воловеччини ще залишилися майстрині, які знають це ремесло. Одним із головних осередків є село Річка. У ньому виготовляють звичайні гуні, так звані вівчарські гуні, та джергу (варіант ліжника).

Владислав у співпраці з Агенцією регіонального розвитку Закарпатської області розробив пішохідний туристичний маршрут у селі Річка та на околицях. Для його проходження потрібно пройти буковий ліс на Боржавську полонину, звідки відкривається безмежний краєвид на гори Гимба, Великий Верх та Стій. Там можна побачити два господарства, де утримують овець та кіз. А ще поспостерігати за процесом виготовлення сиру, вурди та бринзи.

– Якщо, наприклад, туристи поселилися десь у Річці, то зранку вони зможуть перейти на сайт нашого проєкту, і за допомогою мапи пройти маршрут протягом 7-9 годин. Тобто, він розрахований на цілий день. Протяжність туристичного шляху в селі – майже 16 км.
 

Друге завдання проєкту – організація тренінгів для спеціалістів у галузі зеленого туризму та виготовлення народного одягу. Туристи, які приходитимуть в гори, зможуть поспілкуватися з майстринями і побачити процес.

– Ми хочемо показати людям справжнє Закарпаття з його особливостями та традиціями. Проєкт повинен стати поштовхом для розвитку сільського туризму та підвищення економічної спроможності цього гірського регіону.

Ремесло виготовлення гуні пов’язане з традиційним полонинським господарюванням у Карпатах, адже сировиною слугує саме овеча вовна. Гуня виготовляється протягом двох років. Вона є дуже коштовною. Аби отримати шерсть, потрібно чекати рік. Стрижуть овець щовесни. Потім готову вовну починають вичісувати на спеціальних щітках, а далі готують до прядіння, яке відбувається за допомогою старовинних кросен. Останній етап – обробка тканини водою у валилі, спеціальній споруді на гірському потічку.

Маршрут Шлях гуні – тут. Він ще буде доповнюватися.

Джерело: Varosh


04 жовтня 2020, 15:18
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Побачило світ видання «Жіночі прикраси з бісеру на Закарпатті»

Закарпатський режисер Михайло Фіщенко поставив грузинську комедію в Києві

В Ужгороді вп’яте вручатимуть премію імені Петра Скунця

На Закарпатті стартує ІV Всеукраїнський конкурс малої прози імені Івана Чендея

На ужгородку скоїли розбійний напад

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено