Рубрика: Суспільство

24 серпня

В Україні 42% чоловіків не доживають до 65 років

foto

Експерт пояснила причини "надсмертності" чоловіків в Україні

За даними Держстату України, очікувана тривалість життя прекрасної статі в 2019 році склала майже 77 років, тоді як для представників статі сильної цей показник на десять років коротше. В 2019 (як і в минулі роки!) частка тих, хто помер до досягнення 65 років, становила в Україні майже третину, то для чоловіків ця частка значно вагоміша (42% проти 16,4% у жінок). Тобто майже половина померлих чоловіків була молодше 65 років! Про причини ранньої смертності чоловіків в Україні міркує в своїй статті головний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України Наталія Рингач.

Автор відзначає насамперед біологічну і фізіологічну різницю організмів жінки і чоловіка, що певним чином детермінує і відмінності того, чим ми хворіємо і від чого можемо померти.

"У жінок дві Х-хромосоми (ХХ), а у чоловіків одна (XY). Тому при проблемах в цій єдиній для чоловіка відсутня «така, що страхує» дію другої. Наприклад, зчеплений з Х-хромосомою ген гемофілії несе смертельно небезпечне навіть в наш час захворювання для хлопчика, тоді як дівчинка залишається здоровою (звичайно, якщо не отримає два патологічних гени і від тата, і від мами, що практично нереально). Але, на жаль, вона може передати хворобу своїм дітям чоловічої статі", - пише автор.

Крім того, від передчасної серцево-судинної катастрофи жінку захищають жіночі гормони естрогени. В 2019 зареєстровано 69 смертей в результаті гострого інфаркту міокарда у віці в інтервалі від 35 до 40 років, і тільки дев'ять з них припало на жінок. Однак цей захист діє до тих пір, поки не настає менопауза, після якої жінки стрімко наздоганяють однолітків. І, наприклад, у віці від 60 до 65 років з 937 таких смертей вже більше третини складають жінки.

Взагалі відносно високий ризик померти спостерігається, починаючи навіть не з народження, а з моменту запліднення. Під час вагітності серед викиднів більше плодів чоловічої статі. Також великим є шанс не дожити до святкування першого дня народження саме у хлопчиків. Так, в 2019 до досягнення одного року в країні померло 2189 дітей, з них 1208 були хлопчиками. Напевно, тому природа дає фору на початку життєвого шляху - на кожні 100 новонароджених дівчаток припадає приблизно 105 хлопчиків.

Смертність хлопчиків стрімко зростає, починаючи з підліткового віку, і переважання показника стає максимальним (в три з половиною рази!) у віці 20-24 років. Потім приблизно трикратне перевищення смертності ровесниць триває до 65 років, поступово зменшується, і тільки після дожиття до віку старше 85 років співвідношення стає менше одиниці (не набагато!). Тобто ті аксакали, які змогли дожити до 85+, за рівнем смертності вже відстають від ровесниць. Правда, число їх незрівнянно з однолітками (90-літніх українок в 3,4 рази більше).

В Україні існує різниця не тільки в рівнях смертності за статтю, а й в вагомості основних причин. Якщо розподілити числа померлих за причинами для кожної статі окремо, то спостерігаються певні відмінності. Так, головна причина - серцево-судинні хвороби - у чоловіків має відносно меншу значимість (59,6%) в порівнянні з жінками (74,2%). Можна пояснити це досить істотним переважанням чисельності жінок у старших вікових групах (які і формують переважну більшість смертей), а також вищим внеском інших патологій. Наприклад, частка смертей українських чоловіків внаслідок зовнішніх причин більш ніж в чотири рази вище за таку їх співвітчизниць. Частка хвороб органів дихання в структурі смертності чоловіків є більш ніж в два з половиною рази вагоміше, ніж у жінок, приблизно в стільки ж виявляється більшим і внесок інфекційних захворювань.

До досягнення 65 років чоловіки вмирають в Україні більш ніж в чотири рази частіше, ніж у Швеції. У сусідній Польщі показник в 1,7 рази нижче.

У всьому світі сильна стать частіше «тікає» від проблем за допомогою алкоголю або наркотиків, гине в результаті насильства і ДТП, здійснює самогубства, йде з життя в ризикованих розвагах або видах спорту. Чоловіки грають життям, щоб довести собі або іншим власну безстрашність і «крутизну». Зате нерідко бояться йти до лікаря, відтягуючи до останнього...

Економіці потрібні жінки

Але таку «надсмертність» чоловіків, яка привела до розриву десяти років в тривалості життя, як в Україні, важко уявити в розвинених країнах.

Детальніше про те, чому жінки в Україні живуть довше за чоловіків, читайте в статті Наталії Рингач "Дискримінація перед обличчям смерті: стать має значення" для читачів ZN.UA.

Також про те, чому українки народжують після 40-ка років, про тенденції народжуваності і смертності за 29 років незалежності і міграцію українців читайте в статті Елли Лібанової "Скільки нас і чому" на сайті ZN.UA.


24 серпня 2020, 20:17
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Набули чинності зміни до ПДР для водіїв, велосипедистів і пішоходів

Чехія безкоштовно протестує все населення на COVID-19 перед Різдвом

На Закарпатті запобігли вивезенню за кордон 14-річної дівчини

Під час «карантину вихідного дня» поліція перевірила понад 580 суб’єктів підприємницької діяльності

У Берліні скасували найбільшу новорічну вечірку Німеччини

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину