Рубрика: Суспільство

15 серпня

Млин у Великих Ком’ятах, який є візитівкою села, існує від 1890 року (фото)

foto

Млин у Великих Ком’ятах, який є візитівкою села, існує від 1890 року. Нині він не функціонує, зате принаймні збережений, незважаючи на спроби знищення і розкрадання.

Фото млина опублікувала користувачка Фейсбуку Ліна Дегтярьова, яка нещодавно побувала у Ком’ятах і була приємно здивована такою пам’яткою архітектури. У коментарях до фото інший користувач Alex Popovych написав історію млина, яким певний проміжок часу опікувалися і його родичі. Алекс пригадує, що близько 20 років назад млин ще працював, і над вікном на ньому красувалася велика червона зірка, «реліквія» совка.

«Архітектор, котрий будував млин та дамбу, був із Італії. Можливо, дякуючи йому, млин по сьогодні стоїть. Є в цьому заслуга і місцевого населення, що не знищили пам’ятку архітектури. А в дитинстві мені дух захоплювало, коли ми проїжджали через міст, дивлячись на Боржаву. Мій тато народився у Великих Ком’ятах, або, як тут кажуть – «Мадяр Кум’яти», а його прабабка була однією із трьох власників млина, котрі будували його. Ось так і передалася історія в сім’ї, – написав Алекс.

Ліна Дегтярьова у коментарі теж підтвердила, що млин зберігся завдяки надзвичайно свідомій громаді. У 90-х будівлю трохи обікрали, але сьогодні млин на замку і має куратора. Поруч із ним є будинок колишнього власника, за сумісництвом донатора церкви.

Попри цінність млина, інформації про нього обмаль. На туристичних сайтах, де згадують Великі Ком’яти, більшість інформації стосується синагоги, єврейського кладовища, а про млин згадують лише побіжно.

Село Великі Ком’яти розташоване в долині річки Боржава. На території села виявлена стоянка епохи пізнього палеоліту (15-10 тис. р.). Легенда походження назви села пов’язана з трьома пагорбами, на яких воно зараз розташоване. Розповідають, що на трьох горбах колись жили три куми – кум, я і ти – звідси початкова назва Кум’яти, яка з часом видозмінилась у Ком’яти. Великими вони стали після того, як об’єдналися з Малими Ком’ятами та присілком Завадка в одну адміністративну одиницю. Перша письмова згадка про село датується 1345 р. У період феодалізму Великі Ком’яти було власністю угорських баронів Перені.

Деякі історики вважають, що саме з Великих Ком’ят походить філософ, гуманіст та високоосвічена людина Бенедек Ком’яті, який здійснив переклад угорською мовою частини Біблії та 13 листів Апостола Павла. Однак насправді батьківщиною цієї славетної людини є Братислава (Погонь), де він довгий час був каноніком (духовною особою).

На території Великих Ком’ят є мурована греко-католицька церква св. Архангела Михаїла, 1790 р., яка має чіткий поперечний неф апсидоподібного типу та високу триярусну вежу з бароковим верхом. За часів радянської влади в церкві був етнографічний музей. У 1991 р. храм повернули віруючим. Також діє православний Свято-Духівський храм,1906 р., де збереглися розписи Й. Бокшая.


15 серпня 2018, 14:25
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Поліція Закарпаття розшукує безвісти зниклу неповнолітню

ООН визнала право кліматичних біженців на притулок

Чверть закарпатців ще не уклала декларації із сімейними лікарями

Названа найстаріша кав'ярня Європи

За одинадцять місяців 2019 року населення Закарпатської області скоротилося на 2535 осіб

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину