Млин у Великих Ком’ятах, який є візитівкою села, існує від 1890 року (фото)

foto

Млин у Великих Ком’ятах, який є візитівкою села, існує від 1890 року. Нині він не функціонує, зате принаймні збережений, незважаючи на спроби знищення і розкрадання.

Фото млина опублікувала користувачка Фейсбуку Ліна Дегтярьова, яка нещодавно побувала у Ком’ятах і була приємно здивована такою пам’яткою архітектури. У коментарях до фото інший користувач Alex Popovych написав історію млина, яким певний проміжок часу опікувалися і його родичі. Алекс пригадує, що близько 20 років назад млин ще працював, і над вікном на ньому красувалася велика червона зірка, «реліквія» совка.

«Архітектор, котрий будував млин та дамбу, був із Італії. Можливо, дякуючи йому, млин по сьогодні стоїть. Є в цьому заслуга і місцевого населення, що не знищили пам’ятку архітектури. А в дитинстві мені дух захоплювало, коли ми проїжджали через міст, дивлячись на Боржаву. Мій тато народився у Великих Ком’ятах, або, як тут кажуть – «Мадяр Кум’яти», а його прабабка була однією із трьох власників млина, котрі будували його. Ось так і передалася історія в сім’ї, – написав Алекс.

Ліна Дегтярьова у коментарі теж підтвердила, що млин зберігся завдяки надзвичайно свідомій громаді. У 90-х будівлю трохи обікрали, але сьогодні млин на замку і має куратора. Поруч із ним є будинок колишнього власника, за сумісництвом донатора церкви.

Попри цінність млина, інформації про нього обмаль. На туристичних сайтах, де згадують Великі Ком’яти, більшість інформації стосується синагоги, єврейського кладовища, а про млин згадують лише побіжно.

Село Великі Ком’яти розташоване в долині річки Боржава. На території села виявлена стоянка епохи пізнього палеоліту (15-10 тис. р.). Легенда походження назви села пов’язана з трьома пагорбами, на яких воно зараз розташоване. Розповідають, що на трьох горбах колись жили три куми – кум, я і ти – звідси початкова назва Кум’яти, яка з часом видозмінилась у Ком’яти. Великими вони стали після того, як об’єдналися з Малими Ком’ятами та присілком Завадка в одну адміністративну одиницю. Перша письмова згадка про село датується 1345 р. У період феодалізму Великі Ком’яти було власністю угорських баронів Перені.

Деякі історики вважають, що саме з Великих Ком’ят походить філософ, гуманіст та високоосвічена людина Бенедек Ком’яті, який здійснив переклад угорською мовою частини Біблії та 13 листів Апостола Павла. Однак насправді батьківщиною цієї славетної людини є Братислава (Погонь), де він довгий час був каноніком (духовною особою).

На території Великих Ком’ят є мурована греко-католицька церква св. Архангела Михаїла, 1790 р., яка має чіткий поперечний неф апсидоподібного типу та високу триярусну вежу з бароковим верхом. За часів радянської влади в церкві був етнографічний музей. У 1991 р. храм повернули віруючим. Також діє православний Свято-Духівський храм,1906 р., де збереглися розписи Й. Бокшая.


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.