На Закарпатті було проведено 2800 ультразвукових обстежень, під час яких виявлено 37 пацієнтів з клапанними вадами серця
Та 47 пацієнтів з тромбами у лівому передсерді
Серце - як на долоні
Виявити складні та приховані вади серця та його судин дозволяє сучасний ехокардіоскопічний апарат експертного класу, що майже рік працює в обласному кардіологічному диспансері. За цей час було проведено близько 2800 ультразвукових обстежень, під час яких виявлено вперше 37 пацієнтів з клапанними вадами серця та 47 пацієнтів з тромбами у лівому передсерді .
Використання 3D ехокардіографії дає можливість більш об’єктивно оцінити систолічну функцію лівого шлуночку та більш точно оцінити клапанну патологію , зокрема ступінь недостатності мітрального клапану, що впливає на хірургічну тактику (пластика або протезування) у пацієнтів. Трансезофагеальна ехокардіографія (обстеження серця та кровоносних судин через стравохід за допомоги звукових хвиль) оцінює наявність тромбів у порожнинах серця, що запобігає розвитку інсультів при проведення електрокардіоверсій. Дана методика також дозволяє оцінити більш точно структурні утвори на клапанному апараті серця (кальцинати, тромби, вегетації, відриви хорд).
За словами зав. поліклінічного відділення ЗОККД Наталії Мушки, це устаткування дозволить не тільки обстежувати серце та клапанний апарат в об’ємному 3D та 4D-зображенні, але й в перспективі проводити внутрішньосерцеві та внутрішньосудинні дослідження . Причому, нове обладнання може працювати в парі з ангіографом та комп’ютерним томографом, що надасть додаткові можливості для сумісного моделювання зображення. Це дозволить на якісно новому рівні оцінювати морфологію серця та його анатомічну будову. Серед особливостей нового УЗД-обладнання - можливість проведення внутрішньо-серцевого та внутрішньо-судинного ультразвукового обстеження під час хірургічного лікуванні аритмій, встановлення оклюдерів (спеціальних пристроїв для закриття міжпередсердної перегородки) та проведення низки інших інвазивних досліджень та маніпуляцій.
Новий апарат розширює діагностичні можливості не тільки лікаря-функціоналіста, але й кардіохірургів, адже мобільне обладнання може використовуватися в операційній під час низки втручань на серці та судинах.
Нагадаємо, цей сучасний апарат було придбано в рамках реалізації спільного проекту МОЗ та Світового банку: «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».
Довідково:
Хвороби серця належать до найбільш небезпечних і непередбачуваних патологій. Для їх лікування потрібна ретельна діагностика. Чим раніше буде розпочато лікування, тим менше ризик розвитку небезпечних ускладнень. Ехокардіографія з успіхом застосовується в сучасній кардіології, дозволяючи вчасно встановлювати діагноз і починати ефективні лікувальні заходи. Обстеження допомагає оцінити товщину та рухливість серцевого м’яза, структуру та роботу клапанів, виявити вади серця, пухлини та тромби, виміряти зону враження після перенесеного інфаркту. Ехокардіографія показана при ішемічній хворобі серця, при захворюваннях міокарду, перикарду, вродженних або набутих вадах серця. Приводом для її проведення можуть бути зміни на електрокардіограмі, шуми в сердці, порушення ритму, підвищений артеріальний тиск, наявність ознак серцевої недостатності.
УЗД серця є простим, інформативним і широкодоступним методом діагностики, який дозволяє виявляти багато патологій серця навіть на ранніх стадіях розвитку, коли у хворого ще немає симптомів. Приводом для призначення Ехо-КГ можуть стати такі скарги хворого:
• задуха;
• часті або періодичні кардіалгії;
• набряки;
• відчуття перебоїв в роботі серця і серцебиття;
• артеріальна гіпертензія та ін.
Під час огляду лікар за допомогою датчика може отримати такі дані про серце:
• розміри камер серця;
• структура і цілісність камер серця;
• присутність в камерах і стінках серця тромбів і новоутворень;
• стан перикарда і кількість рідини в навколосерцевої сумці;
• товщина стінок камер серця;
• структура і функціональність клапанів;
• стан міокарда під час скорочення і розслаблення;
• напрямок руху крові і її обсяг;
• наявність інфекційних уражень на внутрішніх структурах і клапанах серця.