Горянська ротонда не має аналогів у Європі (фото)

foto

Шедевр архітектури - найстаріший культовий об'єкт Закарпаття

Невеличке передмістя Ужгорода – Горяни. Здається, нічого особливого. Але є тут дещо, що вирізняє цю місцину від інших. Саме тут знаходиться унікальна споруда, яка не має аналогів в Європі – Горянська ротонда.
Знайшли її зовсім випадково, коли у напівзабутій церкві Святої Анни почалися ремонтні роботи. Один із майстрів помітив, як із-під старої штукатурки з’являються на світ кольорові фрески. У той час Закарпаття входило до складу Австро-Угорської імперії, тому, коли про знахідку стало відомо, сюди терміново прибули спеціалісти з Будапешта. Дослідники були шоковані, оглядаючи старовинні настінні розписи, адже тільки попередній аналіз горянських фресок засвідчив, що їх намальовано в XIV— XV століттях. Науковці розпочали детальне вивчення пам’ятки, тут побували численні наукові експедиції. Таким чином, церква з околиці Ужгорода стала відома на всю Європу.
Згідно думки дослідників, саме Горянська ротонда (заокруглений шестикутник діаметром 9.5 м, могутні стіни завширшки 2-2.5 метри) як самостійний храм з’явився у XII сторіччі і міг служити меморіальною пам’яткою типу каплиці. Горянська ротонда унікальна тим, що є шестигранною. Храмів такої рідкісної форми у світі — одиниці. У зв’язку із цим існує цікавий переказ про те, що храм може очистити від злих духів і демонічних сил, а також надати людині можливість доторкнутись до Вічності.
Фрески «Благовіщення», «Дари волхвів», «Втеча до Єгипту», «Розп’яття», «Покрови були створені вже за декілька сторічь після побудови ротонди у 1360-1370 роках. Учені дотримуються думки, що фрески в Горянах репрезентують епоху раннього Ренесансу й виконані в XIV столітті італійськими майстрами школи Джотто. Технологія їх виконання — це складна методика, що нині вже не застосовується: мокра “свіжа” поверхня при розписуванні всмоктувала в себе 10-сантиметровий шар фарби. На стінах храму зображено сцени з Нового Заповіту. Що було намальовано спочатку на стінах цього архітектурного чуда- залишається загадкою.
Вважається, що саме ця пам’ятка архітектури – одна з найзагадковіших святинь Закарпаття. Й досі до неї з’їжджаються чимало туристів з усієї Європи для того, аби помилуватися святинею й доторкнутися до ще однієї загадки Срібної Землі.
Марія Кочмарь

Перший кабельний


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.