Рубрика: Суспільство

14 травня

Неймовірна історія Хустського замку (фото, відео)

foto

Угорці Георг Чеке (Cseke György) та Дежі Варнаї (Várnai Dezső) розробили вражаючу 3D-реконструкцію легендарного закарпатського замку в Хусті.

І хоча сьогодні від неприступної твердині залишились самі руїни дана 3D-реконструкція дозволяє у повній мірі відчути велич могутньої фортеці та насолодитись духом часу романтичного середньовіччя.

11111111

Пропонуємо вашій увазі переглянути відео, а також ознайомитися із героїчною історією закарпатської твердині.

У Мармарошський котловині де сходяться ріки Тиса та Ріка підноситься крута гора висотою 150 метрів. На цій горі збереглися руїни колись воістину неприступної твердині – Хустського замку, про яку складено безліч народних переказів та легенд.

Одна з них описує воєводу на ім’я Хуст, який жорстоко поводився з народом. Руками і стражданнями людей з усіх найближчих сіл була насипана крута гора, а на ній зведена кам’яна фортеця дивної величини. Багато років пішло на спорудження могутньої твердині, а коли все було готово, воєвода привіз сюди велике військо, свою дружину Тису та двох дітей – дочку Ріку та сина Хустеця. А щоб піддані знали, хто тут правитель, велів назвати місто Хустом – в свою честь, велику річку – Тисою, а дві маленькі, що впадають в неї – Рікою і Хустецем. Легенди угорців описують воєводу Хуста і його нащадків могутніми князями, але не з угорських феодалів. В одній з них фігурує король Бела, який 1242 року просить у Хуста допомоги в боротьбі з ордами хана Бату. З приходом монголів міфічна династія Хуста загадково обривається.

Будівництво фортеці, швидше за все, закінчилося в 1191 році, камінь з такою датою знайдений серед руїн. Багато істориків вважають, що замок почав будувати угорський король Ласло І Святий (1077-1095). Інші ставлять цей факт під сумнів, оскільки лише в 1231 році через листи угорського короля Ондраша II достовірно відомо, що територія Марморошу належить йому. Як би там не було, але вже в 1329 Хуст отримав статус вільного королівського міста. Замок виконував функції охорони кордонів королівства і торгового «соляного шляху».

222222

Руслан ФАТУЛА

 

У 1378 році король Угорщини Жигмонд передав фортецю молдавським воєводам Драгу і Балку. Драг за однією з версій був предком знаменитого трансільванського графа Дракули. Фортеця дісталася йому за борги, але володіння Хустським замком давало величезну владу, що в підсумку призвело до зіткнення з інтересами угорського монарха.

В 1395 році король Жигмонд забрав фортецю у Драга і передав її своєму таємному канцлеру і близькому другу Імре Перені, який був до того ж одним з найвпливовіших людей в королівстві – членом знаменитого таємного лицарського ордену Драконів. Драг не хотів воювати з таким сильним противником і залишив замок. Через деякий час Імре Перені повернувся в столицю, а замок став переходити з рук в руки.

Наприкінці ХV століття король Матяш Корвін подарував фортецю своїй дружині – неаполітанській принцесі Беатріс Арагонській. Та вже у 1511 барон Габор Перені купив Хустський замок за 20 тисяч золотих в угорського короля Ласло II.

В битві під Могачем 1526 року турки розгромили угорську армію і Угорське королівство було розділене на три частини. В цей час фортеця переходить до правителя Трансільванського князівства Яноша Заполі. Але з середини ХVI століття замком заволодів австрійський імператор Фердинанд Габсбург.

В період подальших австро-угорських протистоянь замок часто змінює власників. За цей час на твердиню двічі нападали татари, але захопити її не зуміли. У 1660 багатотисячна армія турецького султана вторглася в Мармарош. Турки кілька років грабували ці землі, але так і не зважилися напасти на фортецю. Серед них був відомий поет і мандрівник Евлія Челебі, який написав про твердиню: «Хустський замок розміщений на вершині гори Хасана, мури його високі й товсті, міццю своєю він схожий на фортецю Іскандер, оскільки висота його веж сягає небес».

Після 1683 Трансільванія потрапляє під контроль Австрії, і замок знову належить Габсбургам. В 1703 році спалахнуло визвольне повстання угорського народу під проводом Ференца II Ракоці. Вартові Хустського замку вбили коменданта і передали фортецю повстанцям. У 1706 році тут була проголошена незалежність Угорщини. Фортеця була останнім оплотом боротьби угорського народу і здалася тільки після капітуляції основних сил в Сатмарі в 1711 році. З цього часу Хустська твердиня поступово втрачає своє стратегічне значення. Смертельний удар в 1766 році замку завдала блискавка, яка стала причиною великої пожежі. З 1773 р фортеця прийшла в запустіння і поступово стала перетворюватися на руїни.

«Карпатський об’єктив»

 


14 травня 2017, 17:24
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Ряди оперативно-рятувальної служби Закарпаття поповнили 13 молодих лейтенантів

Нідерландський канал зніме фільм про Карпати (відео)

На Закарпатті не вистачає поліцейських

Частина жителів Виноградова завтра будуть без водопостачання

Закарпатські рятувальники переймали досвід роботи польських колег щодо ліквідації наслідків ДТП

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину