У дитячій молочній продукції двох українських компаній виявлено антибіотики
Соціальний експеримент УНН: лабораторні дослідження дитячої молочної продукції на відповідність стандартам якості показали, що наявність антибіотиків виявлено у 4 із 11 перевірених зразків, тобто у 36% від перевіреної кількості
Журналісти УНН спільно із представниками правління Всеукраїнської асоціації захисту прав споживачів “Споживча довіра” та Державного центру сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції 2 серпня відібрали зразки низки молочних продуктів для дитячого харчування з метою їх лабораторної перевірки на відповідність критеріям якості.
Так, загалом були відібрані зразки дитячого харчування чотирьох провідних виробників цієї продукції у двох центральних супермаркетах міста, а саме:
ПАТ “Яготинський молокозавод” (Київська обл., смт Згурівка, вул.Коцюбинського, 6);
ПАТ “Вімм-Біль-Данн Україна” (Київська обл., К-Святошинський р-н, м.Вишневе, вул.Промислова,7);
ПАТ “Кременчуцький міськмолзавод” (Полтавська обл., Кременчук, вул.40 років Жовтня, 14/69);
ПАТ “Комбінат “Придніпровський” (м.Дніпропетровськ, вул.Журналістів, 15).
Відібрані зразки продукції були направлені до акредитованої та незалежної лабораторії Державного центру сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції.
Наявність антибіотиків виявлено у 4 з 11 перевірених зразків (при практичній межі виявлення 0,00005 мг/кг), тобто у 36% від перевіреної кількості.
Зокрема, йдеться про виробника ПАТ “Яготинський молокозавод” та ПАТ “Комбінат “Придніпровський”.
Так, наявність антибіотиків виявлено у такі продукції:
1. ПАТ “Яготинський молокозавод”, ТМ “Яготинське для дітей”
— Дитяче харчування. Молоко коров’яче питне стерилізоване, 3,2% жиру, вітамінізоване, для дітей від 9 місяців ТМ “Яготинське для дітей” (скляна пляшка), дата виробництва 28.07.2016 №028 (чек від 2.08.2016) — виявлено вміст антибіотику — хлорамфінікол (левомицитин), мг/кг — 0,00038 (практична межа виявлення 0,00005 мг/кг);
— Дитяче харчування. Молоко коров’яче питне стерилізоване, 3,2% жиру, вітамінізоване для дітей від 9 місяців, ТМ “Яготинське для дітей” (тетра-пак), дата вироництва 11.07.2016 №002 (чек від 2.08.2016) — виявлено вміст антибіотику — хлорамфінікол (левомицитин), мг/кг — 0,00035 (практична межа виявлення 0,00005 мг/кг);
— Йогурт 2,5% жиру, з фруктовим наповнювачем “Малина-шипшина” для дітей від 8 місяців, ТМ “Яготинське для дітей”, дата виробництва 28.07.2016 №026 (чек від 2.08.2016) — виявлено вміст антибіотику — хлорамфінікол (левомицитин), мг/кг — 0,00013 (практична межа виявлення 0,00005 мг/кг).
2. ПАТ “Комбінат “Придніпровський”, ТМ “Злагода”
— Дитяче харчування. Молоко вітамінізоване, стерилізоване, для дитячого харчування від 9 місяців, 3,2% жиру “Малятко” ТМ “Злагода”, дата вироництва 27.07.2016 №002 (чек від 2.08.2016) — виявлено вміст антибіотику — хлорамфінікол (левомицитин), мг/кг — 0,00040 ( практична межа виявлення 0,00005 мг/кг).
Випробування зразків проводилось на відповідність вимогам Закону України “Про дитяче харчування” щодо наявності антибіотику в дитячому харчуванні. Згідно п.8 с.8 розділу ІІІ у виробництві дитячого харчування забороняється використання сировини, що містить гормональні препарати, антибіотики, залишки важких металів, пестицидів, радіонуклідів та інших небезпечних речовин, наявність яких не допускається державними санітарними нормами або вміст яких перевищує максимально допустимі рівні залишків у дитячому харчуванні.
Довідка УНН: антибіотики до молочної продукції можуть потрапити у два способи, або ж з організму тварини, або тоді, коли їх додає виробник. Зокрема, антибіотики можуть додаватися до молочних продуктів харчування під час переробки молока для продовження термінів зберігання кінцевого продукту. Антибіотики та інші речовини перешкоджають розвитку бактерій і швидкому скисанню молока.
Тривале використання в їжу продуктів, що містять залишкову кількості антибіотиків, може викликати несприятливі для здоров’я людини наслідки — алергічні реакції, дисбактеріоз, утворення і передачу резистентних форм мікробів.
Редакція УНН залишає за собою право звернутися із запитами щодо виявлених порушень Закону України “Про дитяче харчування” до відповідних контролюючих органів, правоохоронних органів, МОЗ та Мінагрополітики України.
Крім того, у випадку, якщо вказані у результатах дослідженнях виробники молочної продукції мають бажання висловити свою позицію з приводу якості їх товару, редакція УНН заявляє про готовість її висвітлення.