Лісники відкрили секрет вирощування саджанців смереки

Від насінини до величного дерева

З настанням весни у лісгоспах Тячівщини проходять масові заходи з посадки нових дерев та озеленення територій. Активно до таких акцій долучається учнівська молодь, представники громадськості та, звісно, самі лісівники. В угіддях з'являються тисячі молодих садженців, які з роками перетворяться у новий ліс. Зрозуміло, щоб виросло гарне дерево потрібен час та сприятливі умови.

Однак основну роль у відтворені лісів відіграють самі садженці, які повинні бути і міцними, і здоровими. А для цього при лісгоспах діють розсадники, де працівники й вирощують "малечу". І мало хто з читачів догадується, яка це непроста і копітка праця.

Втім про неї добре знають у Кедренському лісництві, що входить до складу Брустурянського ДЛГ, де з шишок кедра добувають насіння, про що залюбки нам розповідає директор лісгоспу Михайло Бігун.

Для цього тут обладнано спеціальну сушку, в якій встановлено дерев’яні стелажі із ящиками. За допомогою печі у будівлі постійно підтримується відповідна температура. Шишки ялини звичайної або по-народному смереки мають характерну особливість – вони відкриваються лише при температурі 45 градусів.

Як це відбувається показує головний лісничий Кедринського лісництва Василь Золотар:

- Їх спочатку потрібно нагріти та прокрутити на віялі. Лише після цього вони віддадуть плоди, з яких можна буде виростити саджанці. Тисяча насінин ялини важать усього-на-всього 5 грамів. Готове насіння використовуємо для вирощення сажанців. Ось з цих маленьких зерняток з часом виростає молоде поповнення наших лісів.

Частину посадкового матеріалу працівники лісомисливгоспу використовують для власних потреб, дещо розповсюджують у сусідні господарства або ж продають.

Минулорічна осінь видалася багатою на шишки ялини звичайної. Тож встигли зібрати непоганий урожай. Взимку заготовили насіння, яке засіватимуть у розсадниках і чекатимуть поки з нього виростуть молоденькі пагонці.

До речі, саджанці ялини, ялиці та явора виростають до стандартного розміру, який використовують для посадки у лісі, впродовж 2-3 років. А ось кедр європейський, яким і славиться Кедринське лісництво - майже за 5 років.

Загалом на території підприємства функціонують 14 лісових розсадників, загальною площею 4,6 га, де вирощують молоді саджанці для оновлення лісу.

Ось так з маленкої насінини виростає деревце, яке приносить людині чимало користі та естетичної насолоди.

 

Любов Немеш, Тячівщина


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.