Ужгород архітектурний: собор, ротонда, синагога і сучасні пам'ятники (фото)
Пропонуємо вам чергову частину захопливої розповіді про Ужгород. На цей раз йдеться про унікальні архітектурні споруди міста.
Старовинний і, водночас, сучасний Ужгород вабить своєю унікальною архітектурою. Його вузенькі середньовічні вулички так і відлунюють минулими століттями, пише прозак.
Особливо підзамкова частина міста. Разом із тим Ужгород постійно оновлюється. Відтак новітні архітектурні форми органічно вплелись із старовинними історичними пам’ятками. Адже, Ужгород – миролюбне місто. І це видно навіть із тієї кількості релігійних конфесій, які існують в обласному центрі.
Одним з найімпозантніших храмів Ужгорода є греко-католицький кафедральний Хрестовоздвиженський собор. Його історія тісно пов’язана з історією Ужгорода. Закладка собору відбулася у 1640 р., а будівництво розпочав ужгородський господар граф Янош Х Другет. Будівництво собору було завершено в 1646 р., після чого сюди була переведена єзуїтська колегія з міста Гуменного (Словаччина), родинного маєтку графів Другетів. Інтер’єр собору оформлений у стилі рококо. На склепіннях центрального нефа знаходиться велика композиція «Віднайдення Чесного Хреста» закарпатського художника Йосипа Бокшая. У 1878 р. собор був перебудований за проектом Луки Фабрі, де поєдналися архітектурні стилі класицизму та пізнього бароко. Цей соборний храм ужгородці називають візитовою свого міста. Він – улюблена тема художників та фотографів. Сюди так і вабить не тільки греко-католицьких вірників міста, але й численних туристів, які залюбки відвідують цю релігійну святиню.
На одному із семи пагорбів Ужгорода височить Горянська ротонда – невеличка кругла церква, оригінальна і самобутня архітектурна пам’ятка, одна із найвидатніших в Україні пам’яток храмової архітектури ХІІ–ХІІІ століть. Будівництво ротонди започатковано ще в ХІ столітті. Її архітектурний стиль – це прояв пізньоантичної традиції. Фрески створені північно-італійськими майстрами у проторенесансній манері. Вже у XV ст. до ротонди прибудовано прямокутний готичний неф храму Святого Миколая. Сама ротонда перетворена в алтарну частину храма. Художники зробили у ній такі розписи: «Благовіщення», «Воскресіння», «Різдво», «Втеча в Єгипет». Кругла споруда ротонди символізує світ, космос, що перебувають під владою Бога-Творця.
Якщо звернути на найстарішу вулицю міста – Августина Волошина, то можна натрапити на римо-католицьку церкву Святого Георгія – яскраву пам’ятку барочної архітектури. Перша писемна згадка про храм датується 1332 роком. Потім цю церкву зруйнували, а на її місці у 1767 р. було збудовано нову. Вона нині стоїть майже на самому перехресті, або ж просто хресті, як кажуть про це місце самі ужгородці, яке стало найулюбленішим місцем для зустрічей.
На площі Театральній красується будівля однієї з найбільших у Європі ортодоксальних синагог. Споруджена у псевдомавританському стилі в 1904 р., її стіни оздоблені клінкерною цеглою та червоними керамічними плитами. Портал вікон оброблений штучним червоним мармуром, арки всередині будови виготовлені з білого мармуру. Нині тут розмістилися Закарпатська обласна філармонія та центр культурного життя міста. До речі, у приміщенні філармонії знаходиться один з найкращих в Україні музикальний орган з трьома клавіатурами та 2250 трубами. Втім, є в Ужгороді і нині діюча синагога. За своїм зовнішнім виглядом – майже точний аналог своєї відомої попередниці.
В історичній частині міста – на вулиці Цегольнянській, – розмістилася Преображенська церква. Це реформатська церква, зі суворими пуританськими формами, збудована у 1882 р. в псевдоготичному стилі, довгий шпиль якого вінчає восьмикутна зірка. Тут, у дворику церкви, знаходиться невеличка капличка, де похований видатний закарпатський історик Михайло Лучкай, автор знаменитої шеститомної праці «Історія карпатських русинів».
На Православній набережній міста височіє точна копія православного храму з російського міста Коломна – Покровська церква, – збудована у 1930 році на кошти російських емігрантів.
Найсучаснішою храмовою пам’яткою Ужгорода є православний кафедральний Хрестовоздвиженський собор з церквою Святого Кирила та Мефодія. Це новітня візитка обласного центру. Висота собору сягає 60 метрів. Малі куполи храму сині із золотавими восьмикутними зірками. Центральний купол золотавий, на ньому восьмиметровий православний хрест. Хрестовоздвиженський собор – один із найбільших храмів у Центральній та Південно-Східній Європі.
У різних куточках міста Ужгорода споруджено пам’ятники, встановлено меморіальні дошки, інші пам’ятні знаки видатним діячам Закарпаття, України, історичним особистостям, чия діяльність була пов’язана з містом. Це – пам’ятники Тарасу Шевченку, Євгену Фенцику, Шандору Петефі, Олександру Духновичу, Августину Волошину, Йосипу Бокшаю та Адальберту Ерделі, погруддя Томаша Масарика. Окрім того, в місті споруджено ряд пам’ятників, які завжди нагадують його мешканцям про окремі події історичного минулого. Є в місті і пам’ятники сучасні, як-от – першому ужгородському ліхтарнику.