Сліпоту хочуть лікувати стовбуровими клітинами

foto

Перші експериментальні операції уже провели

Хірурги в Лондоні пересадили стовбурові клітини в око людини в рамках клінічних випробувань нового методу лікування сліпоти.

Операція була зроблена 60-річній жінці в знаменитій лікарні Moorfields. Вона полягала в пересадці на ділянці сітківки ока невеликої кількості спеціалізованих ембріональних стовбурових клітин.

Лондонський проект лікування сліпоти започаткований 10 років тому з метою надання допомоги пацієнтам, що страждають від вікової дегенерації макули, або вікового руйнування жовтої плями сітківки, що приводить до сліпоти.

У рамках проекту 10 пацієнтів з вологою формою вікової дегенерації макули пройдуть через цю процедуру.

Всі вони раптово втратили зір в результаті дегенерації кров'яних судин в оці.

Протягом наступного року за ними будуть спостерігати лікарі, які хочуть переконатися, що такі операції безпечні і можуть призвести до зцілення.

Жінка, якій вживили стовбурові клітини місяць тому, попросила не називати її імені.

"Клітини виглядають здоровими"

Професор Пітер Коффі з Інституту офтальмології Університетського коледжу Лондона, який очолює Лондонський проект лікування сліпоти, попереджає, що перші результати операції стануть відомі через два-три місяці, не раніше Різдва

"Але вже зараз ми спостерігаємо процес приживлення клітин до сітківки, і клітини ці виглядають здоровими", - повідомив він.Клітини, які використовуються для операції, є клітинами пігментного епітелію сітківки, тобто шару клітин, які оточують і живлять фоторецептори в жовтій плямі.

При віковій дегенерації макули вони відмирають, і в результаті очі втрачають здатність бачити.

Хворі зазвичай відчувають втрату зору в центральному полі, а симптоми включають розмивання та спотворення видимих об'єктів.

Клітини, використані при операції, були отримані з ембріона на початковому етапі розвитку і стали основою для вирощування більшого числа стовбурових плюропотенціальних клітин.

"Регенерація сітківки"

Професор Ліндон Та Круз з лікарні Moorfields, який провів операцію, пояснив: "Мова йде про справжню регенерацію сітківки. У минулому такі клітини було неможливо замінювати".

"Якщо нам вдасться замінювати цілі шари клітин і повертати їм їхню функцію, це стане величезною допомогою для людей, яким загрожує втрата зору", - додав вчений.

У разі успіху цього методу лікування стане можливим також і для пацієнтів з ранніми симптомами сухої вікової дегенерації макули.

Лише в Британії на цей синдром страждає більше 600 тис. чоловік. У розвинених країнах це основна причина втрати зору.

За оцінками медиків, кожна десята людина у віковій категорії старше 65 років має ту чи іншу ступінь цього захворювання.

Цей проект фінансується відомою фармакологічною компанією Pfizer.

Вартість операції залишається поки невідомою, хоча фахівці вказують, що лікування і допомога сліпим є однією з найбільших статей витрат державної системи охорони здоров'я в Британії.

Проблема вибору клітин

Стовбурові клітини не вперше використовуються для лікування сліпоти.

У 2012 році пацієнтам, що потерпають від хвороби Штаргардта, або юнацької дегенерації жовтої плями, також вводили стовбурові ембріональні клітини в рамках випробувань, що проводилися в США і Британії за участю медиків з лікарні Moorfields Eye Hospital.

Нинішня операція тісно пов'язана з історією 40 пацієнтів з віковою дистрофією макули, які пройшли лікування в лікарні Moorfields, в ході якого їм пересадили клітини, взяті у них з ока.

Як каже професор Та Круз, у багатьох із них зір різко покращився, деякі почали читати і водити машину, і це поліпшення тримається вже кілька років.

За його словами, використання власних клітин пацієнта є складною і ризикованою справою, і з цієї причини лондонський проект зупинився на використанні ембріональних стовбурових клітин, які можуть трансформуватися в будь-які спеціалізовані клітини.

Експерименти на лабораторних тваринах показали, відзначив професор, що за допомогою хірургічних методів можлива пересадка в око цілих клітинних шарів.

Хоча вчені поки не можуть передбачити результат випробувань нового методу, роки підготовки додають їм впевненості у тому, що цей метод лікування сліпоти має величезний потенціал.

ВВС Україна


Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.