Закарпатці найбільше «тратяться» на м’ясо та м’ясопродукти
Але навіть цього мало, щоб забезпечувати організм цим білком за нормативами
М’яса їмо менше, бо воно дорожчає. М’якоть свинини вже сягає 90 гривень за кілограм, телятина ще більше «кусається» в ціні. Услід за ними дорожчають м’ясні вироби. Українці вже витрачають більше половини своїх доходів на харчі, ще з того майже 60% – на м’ясо. Що найприкріше, експерти кажуть: при всьому цьому ми недоотримуємо такий важливий білок, і в майбутньому, з огляду на прогнози фахівців, споживатимемо його ще менше…
Більше половини своїх доходів (53%) у першому кварталі краяни витрачали на харчування (в середньому по країні – 54,6%). Такі дані наводять у Головному управлінні статистики в Закарпатській області. За їхньою інформацією, щомісячно
середньостатистична закарпатська сім’я спрямовувала на продукти харчування 3435 грн. Тобто аби тільки прохарчуватися, закарпатській родині на місяць потрібні три мінімальні зарплати, і то цих грошей заледве вистачає на найнеобхідніше.
За статистикою, найбільше грошей витрачали жителі області на м’ясо та м’ясопродукти (616 грн), на хліб і хлібопродукти (хлібобулочні та макаронні вироби, борошно, крупи) – 569 грн, на овочі – майже п’ять сотень, молоко, сир та яйця – 410 грн, цукор, джем, мед, сироп, шоколад та кондитерські вироби – 293 грн, олію та жири, сало – 246 гривень. Одна особа в області спожила в середньому за місяць 16,5 кг молока, молокопродуктів та масла (в перерахунку на молоко), 3,7 кг м’яса та м’ясопродуктів, 17 яєць, майже два кілограми олії та інших рослинних жирів і менше кілограма (!) риби. Їмо, в основному, картоплю та хліб. Як і в бідних країнах.
Але, що найприкріше, експерти кажуть: це не межа – кількість білка ще доведеться урізати. Так, за прогнозами Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» з посиланням на директора організації Юрія Лупенка, у 2015 році українці з’їдять менше третини від раціональної норми споживання яловичини й телятини. «Споживання яловичини й телятини в розрахунку на одну людину в 2015 році зменшиться на 6,6% проти торішнього рівня й становитиме 8,5 кг. А це означає, що середньостатистичний українець з’їсть менше третини від раціональної норми споживання цього виду м’яса», – йдеться в повідомленні інституту.
Лупенко зазначив, що скорочення споживання яловичини зумовлене хронічною збитковістю вирощування ВРХ, неконкурентоспроможністю вітчизняної яловичини на світовому ринку, міжгалузевою незбалансованістю ціноутворення, а також зниженням купівельної спроможності населення.
За його словами, на кінець 2015 року в Україні прогнозується зменшення великої рогатої худоби в усіх категоріях господарств на 3,8%, і це при тому, що за попередні п’ять років загальноукраїнське стадо зменшилося на 13%.
Експерт зазначає, що порівняно зі свининою та м’ясом птиці яловичина й телятина є найдорожчими видами м’яса. А висока ціна в умовах низької купівельної спроможності населення негативно впливає на обсяг внутрішнього попиту на цей продукт. Враховуючи ж, що до кінця року ціни ще підвищаться (Міністерство аграрної політики й продовольства України прогнозує, що зростання цін на хліб, молоко, м’ясо та яйця до кінця 2015-го, за відсутності значних коливань в економіці, складе до 5%), а доходи українців не зростають, то й маємо стабільно замкнуте коло…
До речі, вслід за м’ясом, що логічно, дорожчають і м’ясопродукти. Так, якщо рік тому «середніми» вважалися ковбаски-сардельки по 50 – 60 грн/кг, то сьогодні це найнижчий ціновий сегмент. Середня цінова група зараз перебуває в межах 80 – 120 грн/кг, а «елітка» стартує від 120 грн/кг. Що ж буде до кінця року, на який прогнозують додаткове підвищення цін, страшно навіть уявити…