ДАІ, земельники, податкова – список довгий…
За рік корупція в Україні майже не зменшилася
Дослідники не побачили зменшення корупції після Майдану, попри численні обіцянки влади. Принаймні представники бізнесу зменшення такого ганебного явища не відчули. Про це свідчить результат анонімного соціологічного дослідження «Рівень сприйняття корупції бізнесом» шляхом опитування 2 тис. 741 керівника українського бізнесу. Експерти ж наголошують, що корупція не буде викорінена, доки їй сприяють законодавство та поки українці готові платити хабарі.
Податкова служба, Держземагентство та ДАІ є найкорумпованішими органами влади в Україні – засвідчили представники бізнесу, опитані в рамках дослідження «Рівень сприйняття корупції бізнесом». Автори цього дослідження – Transparency International Україна, аудиторська фірма «Прайсвотерхаус Куперс (Аудит)», GfK Ukraine і «ПриватБанк» – упродовж лютого – березня цього року опитали понад 2700 підприємств. 25% від їхніх керівників зізналися, що зіштовхувалися з фактами корупції та хабарництва з боку податкової, 7,1% – від Агентства земельних ресурсів, 5,1% – від ДАІ. Дослідження було опубліковане наприкінці квітня поточного року.
«Опитування проводилося серед керівників українських підприємств у лютому – березні 2015 р. і було покликане виявити комплексну картину реального стану справ із корупцією в Україні після подій так званої Революції гідності. За результатами дослідження 57,2% опитаних вважають, що ситуація з корупцією за останні півроку залишилася незмінною, 27,7% відповіли, що ситуація погіршилася, 15,1% респондентів відзначають поліпшення ситуації», – йдеться
в повідомленні, оприлюдненому авторами дослідження.
У ньому ж таки йдеться про те, що найбільш корумпованими виявилися державні органи в Одеській, Запорізькій та Хмельницькій областях. Найменше корупції зафіксовано у Волинській, Закарпатській і Полтавській областях. У всіх інших регіонах керівники підприємств відзначають погіршення ситуації з корупцією.
Серед галузей економіки, які найбільше піддаються впливу корупції, лідерами стали сільське господарство, промисловість, торгівля, транспорт і зв’язок.
Зазначається, що опитування проводилося шляхом телефонних інтерв’ю з керівниками підприємств, які відбиралися випадковим чином. Максимальна похибка для загальної опитаної вибірки (з імовірністю 90%) – 1,9%.
Є бажання боротися чи лише вигляд робиться?
У принципі, ніхто з нас не відчув зменшення корупції – як було, так і є. Всі ми знаємо про шалені хабарі в університетах, коли за іспит у студента – навіть за умови, що на міцного трояка він знає – подекуди просять по 200, а часом і по 400 євро (!). Так само всім відомо, що без сотні гривень за прийом до деяких лікарів нині не підеш. І біда в тім, що всі ми, громадяни, привчали їх до такого. А як перевчати? На що сподіватися, якщо без «дякую» на тебе увагу не звертають, твої справи відкладаються в довгу шухляду або ніяк не можуть вирішитися?
Більше того, корупція нині становить загрозу національній безпеці, перешкоджає розвитку бізнесу та залученню інвестицій. Серйозні інвестори не йдуть в Україну, бо тут у них просять величезні «відкати» за можливість працювати. І тим чиновникам байдуже, що новий бізнес дав би людям роботу, бюджету – надходження, створив би можливість будувати нові школи та ремонтувати дороги. Кому це треба, якщо можна сьогодні й тут напхати власні кишені?
Водночас фахівці Центру протидії корупції однією з головних причин процвітання її в Україні називають законодавство, яке цьому сприяє. Однак окремі законодавчі ініціативи зменшують такі ризики. Так, у квітні в парламенті зареєстрували законопроект, покликаний зробити публічними дані про нерухоме та рухоме майно всіх українців. Законопроект №2423 передбачає відкриття інформації щодо власників нерухомого майна, землі та автомобілів. Автори цього законопроекту, представники різних фракцій коаліції, про понують, щоб будь-хто за невелику плату міг, увівши прізвище людини на спеціальному сайті, дізнатися, якими квартирами, ділянками чи автомобілями володіє та чи інша особа. Щоправда, інформацію про майно обмежать окремими нюансами: точні адреси нерухомості та номери транспортних засобів оприлюднюватися не будуть. У принципі, закон ухвалений 14 липня, 17-го направлений на підпис Президенту. За 15 днів, за законодавством, він мав би бути підписаний. Що ж, лишилося зовсім трохи часу, аби побачити, чи справді влада має намір боротися з корупцією, чи лише робить вигляд…