Жолнович поділилася інформацією про інструменти, що сприяють підтримці внутрішньо переміщених осіб в Україні | Еспресо

Цю інформацію повідомляє журналістка Еспресо Катерина Галко.

"Хоча конфлікт триває вже понад десятиліття, ми лише зараз починаємо впроваджувати численні інструменти, які можуть забезпечити індивідуальний підхід до потреб кожної особи, що була змушена залишити своє місце проживання. У минулому році ми запустили кілька таких сервісів, і цього року, на мою думку, нам необхідно їх удосконалити," - підкреслила Жолнович.

За словами Жолнович, першим з подібних сервісів для внутрішньо переміщених осіб є основна психоемоційна допомога.

"Коли людина розгублена, коли у неї стрес, депресія, коли вона не розуміє, хто поруч. Тому що в тому житті, коли у неї були сусіди, друзі рідні, і в один момент - розгублюється. Треба сформувати нові кола підтримки. І власне для кодування такого виклику, ми вперше у минулому році розпочали застосовувати послугу формування життєстійкості, де надаємо психосоціальний супровід і формуємо групи взаємопідтримки, в тому числі для ВПО", - розповіла міністерка.

Вона також розповіла, що на цьому тижні побувала в трьох подібних центрах.

"У кожному з цих випадків люди просто плакали. В одній ситуації - жінка, яка була вимушено переселена, її брат у полоні, а дитина через це захворіла на цукровий діабет. Вона зізнається, що всередині цього центру знайшла нове призначення та стала працівником. Інша історія - про групу жінок похилого віку, також внутрішньо переміщених, які відчували себе зайвими. Але завдяки діяльності центру вони віднайшли сенс у своєму житті. Вони приходять, волонтерять, плетуть сітки, створили своє співтовариство, і тепер їхнє життя вже не малюється лише в темних тонах", - поділилася міністерка соціальної політики.

За її словами, цю програму в Україні будуть розширювати.

"Я дуже прошу представників громад долучатися, шукати приміщення, активізуватися. Сьогодні це потрібно кожній людині, не тільки внутрішньо переміщеним. Але їм особливо. Тому що це не тільки питання про те, як навчитися проживати цей біль, а це питання - а де мені знайти нових друзів, а де мені знайти нових, умовно рідних людей, як мені цю систему вибудувати. Коли я один в чужому населеному пункті і нікого і нічого не знаю. Потрібно місце, де можна буде ці нові соціально контакти зав'язати", - відмітила Жолнович.

Оксана Жолнович підкреслила важливість гарантування "особистої автономії" для внутрішньо переміщених осіб.

"Незалежність, яку може забезпечити робота та власні фінанси, є важливою. Однак, більшість внутрішньо переміщених осіб - це жінки з малими дітьми. Часто школи або не працюють зовсім, або функціонують в обмеженому режимі. Це ускладнює ситуацію, адже залишити дітей вдома одних, щоб шукати роботу, неможливо. Тому ми значно розширили програму муніципальних нянь і плануємо подальше вдосконалення цієї послуги. Наша мета - надати можливість як юридичним, так і фізичним особам доглядати за трьома-п’ятьма дітьми. Ми компенсуємо витрати на догляд за однією дитиною в розмірі 8 000 грн, що є суттєвим підвищенням у порівнянні з попереднім рівнем. Це відповідає мінімальній зарплаті, і якщо в родині є три чи п’ять дітей, ця сума стає значним доходом, що дозволяє планувати майбутнє", - підкреслила міністерка соціальної політики.

Жолнович підкреслила, що в Україні на сьогоднішній день найбільш складною є ситуація з літніми людьми та особами з інвалідністю.

"Коли вони змушені змінювати місце проживання, у нас є одна єдина опція - ми можемо забезпечити їм місце в інтернаті, якщо вони потребують підтримки. Однак для тих, хто все своє життя провів у власних домівках та вів самостійне господарство, не всім легко прийняти таку перспективу. З іншого боку, наша країна взяла на себе зобов'язання перейти від системи інтернатного утримання, адже кожна людина заслуговує на життя в громаді, а не в ізоляції", - підкреслила міністерка.

Тому, за її словами, було запропоновано "послугу підтриманого проживання".

"Маленькі будівлі в громадах, або навіть квартири. Кожна організація має можливість орендувати такі приміщення, або громада може виділити невеличкий будинок і провести його ремонт. Ми ж покриємо витрати на догляд за такими людьми. Таким чином, ми організуємо для них безпечний переїзд з районів бойових дій у місце, де вони не залишаться наодинці, а отримають необхідну підтримку," - зазначила Жолнович.

Вона також зазначила, що виплати соціальної підтримки для вразливих груп населення тривають. Мова йде про додаткові 2-3 тисячі гривень. Міністерка підкреслила, що одночасно з цим, громадяни мають можливість отримувати й інші форми допомоги, зокрема для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю та інших категорій.

Також міністерка соцполітики розповіла про новий інструмент у сфері оренди житла.

"Якщо у вас є знайомі, які виїхали за межі країни та отримали там підтримку, то більшість з них, швидше за все, мешкають в орендованих квартирах у звичайних громадян, а держава покриває частину витрат для власників цих помешкань. Наразі, завдяки міжнародним партнерам, ми також впроваджуємо подібний механізм в Україні. Ми відкриті до ваших пропозицій щодо вдосконалення цього процесу. Ми готові обговорити, які гарантії можемо надати орендарям, зокрема внутрішньо переміщеним особам, а також які умови можуть бути вигідними для орендодавців. Наша мета — зробити цей процес прозорим, дружнім та регульованим", — підкреслила Жолнович.

В Україні вже зафіксовано перший випадок оренди житла, який використала пара, що наразі проживає в Закарпатті.

"Вони отримали субсидію в розмірі 4760 гривень, а орендодавець, який надавав це житло, отримав компенсацію податків на суму 2352 гривні. Я дуже щаслива з цього приводу. Для нас вкрай важливо донести до кожного орендодавця, що ми компенсуватимемо частину податків, які він сплачуватиме за оренду житла. Проте ми також вважаємо надзвичайно важливим, щоб ця система була чітко унормована, аби права та обов’язки кожної зі сторін були належним чином задекларовані," - підкреслила міністерка соціальної політики України.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.