Проживання під час конфлікту. З початку 2025 року в Україні спостерігаються значні зміни на ринку нерухомості - які події мають місце?
Як трансформувався ринок нерухомості в Україні за січень — дослідження провів український маркетплейс DIM.RIA.
Згідно з інформацією, наданою NV Бізнес прес-службою DIM.RIA, аналітичне дослідження включає дані про ситуацію на ринку новобудов, а також про ринки оренди і продажу вторинного житла.
У січні 2025 року в Україні було введено в експлуатацію 23 нові будівлі, що складаються з 38 секцій. Найбільше з них з'явилося в Київському регіоні — 7 об'єктів, з яких 4 знаходяться безпосередньо в столиці. Таким чином, на кінець січня в Україні налічується 763 завершені житлові комплекси. Найвищий відсоток готових об'єктів спостерігається в Одеській (54%), Волинській (48%), а також у Дніпропетровській та Рівненській (по 43%) областях.
Ціни
У січні середня ціна квадратного метра в доларах знизилася тільки в чотирьох з проаналізованих регіонів України, тоді як у решті областей спостерігався ріст на 1-8% або стабільність цін. Київ залишається найдорожчим містом на первинному ринку з середньою вартістю $1 351 за м². У столиці ціна нового житла протягом січня залишилася без змін, але в річному вимірі знизилася на 5%, що становить $70.
Запит або потреба
Аналітики DIM.RIA зафіксували помітне зростання зацікавленості до первинного житла у січні серед користувачів з різних регіонів України. Найбільше збільшення кількості пошукових запитів спостерігалося в Тернопільській, Івано-Франківській, Волинській та Львівській областях.
У січні на ринку вторинної нерухомості було зафіксовано суттєве збільшення кількості нових пропозицій у порівнянні з груднем. Особливо активними виявилися Житомирська, Тернопільська та Івано-Франківська області, де кількість нових оголошень зросла майже вдвічі. У столиці та Київській області пропозиції зросли на 50%.
Вартість
У січні 2025 року ціни на однокімнатні квартири у більшості регіонів коливалися в межах декількох відсотків, але в цілому спостерігалося зростання в порівнянні з січнем 2024 року. Найбільший ріст зафіксовано у Закарпатті - аж на 33% за рік. Київ залишається найдорожчим містом, де власники нерухомості в середньому просять $88 тисяч за однокімнатні квартири, що на 3% менше, ніж рік тому.
Якщо заглибитися в аналіз столиці, найвищі ціни на однокімнатні квартири спостерігаються в Печерському районі, де їхня середня вартість становить $135 тисяч. Натомість, найменші ціни пропонують власники квартир у Деснянському районі — всього $46 тисяч.
Запит або потреба
У перший місяць 2025 року у більшості областей інтерес користувачів до вторинного житла пожвавився. Найбільшу різницю між кількістю відгуків та кількістю оголошень, які додали у січні, фахівці аналітичного центру DIM.RIA відзначили у Вінницькій, Чернівецькій та Тернопільській областях: там попит перевищує пропозицію у 15-19 разів. У м. Київ співвідношення кількості оголошень до відгуків складає приблизно 1:2.
У січні 2024 року, в порівнянні з попереднім груднем, спостерігалося зниження кількості нових пропозицій житла на ринку оренди в усіх досліджуваних регіонах.
Вартість
Київ продовжує залишатися найвищою за вартістю локацією для оренди квартир, з середньою ціною 17 тисяч гривень за однокімнатну квартиру. Протягом останнього місяця ціни на житло в столиці залишилися стабільними, однак в порівнянні з минулим роком зросли на 3%. Інші регіони також зазнали зростання цін, причому найбільше подорожчання спостерігається в Івано-Франківській, Волинській та Чернівецькій областях, де зростання перевищило 30%.
Столиця дає змогу обрати більш бюджетне житло залежно від району. Найнижчі ціни можна знайти у Деснянському районі, в середньому 10 600 грн за однокімнатну квартиру, а от найдорожчим став Печерський район зі середньою ціною оренди за місяць 22 тис. грн.
Зацікавленість
У січні порівняно з груднем найбільше активність з пошуку житла в оренду зросла у Черкаській та Рівненській областях. У столиці користувачі зробили на 21% більше запитів протягом місяця, що минув.
У січні в Києві співвідношення між кількістю оголошень про оренду та кількістю отриманих відгуків становило 1:7. Найбільший попит у порівнянні з пропозицією спостерігався в Кіровоградській, Житомирській та Черкаській областях.