Заяви Лаврова – це стратегічний ход? Які "умови миру" Росія може запропонувати Україні?

Під час переговорів у Стамбулі в травні обидві сторони досягли згоди щодо обміну документами, що містять умови для досягнення миру.

Наймасштабніший обмін військовополоненими між Росією та Україною у форматі "1000 на 1000" успішно реалізувався 23, 24 та 25 травня. Раніше міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров повідомляв, що Росія надасть свої "мирні умови" українській стороні після завершення цього процесу. Проте, наразі цього ще не сталося.

"Телеграф" вирішив ще раз ознайомити своїх читачів з цією історією, заглибившись у деталі, і звернувся до фахівців, щоб дізнатися, які умови можуть висуватися з боку держави-агресора.

16 травня в Стамбулі представники Росії та України уклали угоду про великий обмін військовополоненими в пропорції "1000 на 1000". Процес обміну розпочався 23 травня і тривав протягом трьох діб.

В перший день слухань Сергій Лавров почав наполегливо заявляти, що Росія, мовляв, буде готова надати Україні проект документа щодо "тривалого вирішення кризи" відразу після завершення обміну.

"Ми активно займаємося розробкою другої частини угоди, яка передбачає підготовку документів від кожної зі сторін, що міститимуть умови для досягнення стійкої, довгострокової та всебічної угоди щодо врегулювання. Як тільки ми завершимо обмін військовополоненими, ми будемо готові передати українській стороні проект документа, над яким наразі працює російська сторона," -- зазначив він.

Слід підкреслити, що в процесі переговорів у Стамбулі учасники з обох сторін досягли угоди щодо обміну документами, в яких будуть викладені їхні пропозиції стосовно умов для встановлення миру.

На час випуску цього матеріалу Росія не висунула жодних вимог.

"На даний момент Росія ще не надала Україні проект меморандуму для врегулювання, процес його підготовки триває, оскільки документ потребує доопрацювання," – зазначив прессекретар президента Путіна Дмитро Пєсков.

"Єдиний вимогливий фактор — це здача."

Народний депутат України Богдан Яременко у коментарі "Телеграфу" висловив свою думку щодо можливих умов РФ.

- В Росії існує лише одна умова для досягнення миру - це капітуляція України. Єдина гнучкість Росії полягає в тому, що вона не наполягає на тому, щоб це називалося "капітуляцією", - підкреслив він.

Співрозмовник підкреслив, що в даний час відсутні можливості для вирішення міжнародних конфліктів через дипломатичні канали.

Росія досягне своєї перемоги, що призведе до етнічного очищення в Україні, яке не можливо буде охарактеризувати як мирне. Вимоги Росії будуть сформульовані так, щоб виключити можливість існування України як незалежної держави. Ці вимоги постійно змінюватимуться та уточнюватимуться, аби не залишити жодної можливості для України, - зазначив народний депутат.

"Заяви Лаврова -- це політичний маневр"

Український політолог та історик Євген Магда також поділився з "Телеграфом" своєю думкою про можливі умови Росії.

- Я думаю, що заяви Лаврова про підготовку якогось меморандуму про досягнення миру з Україною - це не що інше, як політичний маневр. Бо минулого тижня і Путін і Медведєв говорили про буферну зону розміром на всю територію України.

Вони абсолютно нічого не дозволять. Уся ця риторика насправді не є конструктивною і не відповідає дійсності. Вона не призведе до суттєвих змін у політичному ландшафті Росії. Це слід усвідомити, врахувати і максимально донести до наших партнерів, - підсумував експерт.

"У меморандумі нічого нового"

Політолог Тарас Загородній висловив думку, що в меморандумі з боку Росії не слід очікувати нічого принципово нового.

За останній рік Путін висловив думки про те, що Україні слід залишити чотири регіони, офіційно відмовитися від НАТО, припинити мобілізацію, зменшити чисельність армії та реалізувати "денацифікацію". Усе це, на його думку, стане реальністю. "Я нічого не сподіваюся", - зазначає співрозмовник.

"Путін і Лавров відтягують час."

Екс-дипломат і політолог Дмитро Чекалін вважає, що нині робити прогнози – це вельми складне заняття, адже обставини можуть змінюватися абсолютно неочікувано.

- Путін із Лавровим тягнуть час. Не хочуть нервувати Трампа і знаходять будь-який привід, щоб затягувати вирішення якоїсь формули переговорів. Йдеться про меморандум, у якому буде визначено подальший формат, -- наголосив він.

"Телеграф" вирішив поцікавитися у штучного інтелекту Grok щодо того, які умови може висунути зі свого боку Росія.

На його думку, умови, ймовірно, можуть включати ті вимоги, які вже були згадані в 2022-2025 роках:

22 травня президент України Володимир Зеленський оголосив про отримання списку для обміну. Як повідомив Андрій Юсов, заступник голови Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, українська сторона також передала Росії аналогічний список.

Перший етап обміну завершився 23 травня, коли президент Зеленський оголосив про повернення 390 українців, серед яких були як військові, так і цивільні особи. Цей обмін став можливим завдяки переговорам, що проходили раніше в Туреччині.

Він зазначив, що українська команда уважно аналізує всі прізвища та детально досліджує дані про кожного захисника. Зеленський висловив вдячність усім, хто бере участь у цьому процесі, підкреслюючи значущість повернення кожного українця додому.

Другий етап пройшов 24 травня. У цей день Україна повернула додому ще 307 військових.

"Ще 307 українських військових повернулися додому. Сьогодні триває другий день обміну у форматі "1000 на 1000", про який вдалося домовитися під час переговорів у Туреччині. Лише за ці дві доби вже вдалося повернути 697 осіб", -- йдеться у звіті.

Третій етап було проведено 25 травня. Під час фінальної стадії додому повернули ще 303 українських військових.

"Наразі повертаються воїни нашої армії, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту", -- сказав Зеленський.

23 травня голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Світлана Оніщук озвучила імена кількох осіб, які повернулися після довготривалого полону, що триває з 2022 року.

У Львівській обласній державній адміністрації повідомили, що сьогодні вдалося звільнити шістьох героїв з Львівщини з ворожого полону, серед яких Володимир Гнидин та Василь Волошинський. Володимир походить із села Сулятичі в Стрийському районі та захищав Україну в складі 13-го окремого десантно-штурмового батальйону 95-ї окремої аеромобільної бригади. Його перебування в полоні тривало близько 19 місяців. Василь, який родом із села Купновичі на Самбірщині, служив у 68-й окремій єгерській бригаді імені Олекси Довбуша і потрапив у полон у січні 2023 року.

У Закарпатській ОВА пишуть, що серед звільнених сьогодні із російського полону - десять закарпатців: Василь Бенжак, Іван Глагола, Сергій Грига, Сергій Лінник, Петро Малешко, Василь Марко, Олег Мартиненко, Сергій Толкачов, Олександр Шніцер, Михайло Шпак.

У Волинській обласній військовій адміністрації повідомили, що серед перших 390 осіб є 10 представників Волині:

Згодом голова "Центру дослідження окупації" в Маріуполі, Петро Андрющенко, виклав повний перелік українців, які повернулися з полону:

Нагадаємо, що раніше "Телеграф" повідомляв про думку колишнього міністра закордонних справ Павла Клімкіна, який впевнений, що в даний момент Путін не має наміру проводити особисту зустріч із Зеленським. Він зазначає, що існує лише одна умова, за якої така зустріч може відбутися.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.