Рятувати та забезпечувати: де отримують допомогу люди з обмеженими можливостями, яких евакуюють з зон бойових дій.

З кожним днем загроза для життя людей на Сході країни під час третього року повномасштабного вторгнення російських військ зростає.

Кількість українців, що змушені залишати свої домівки, зростає, і питання, де знайти безпечне житло, стає дедалі актуальнішим для багатьох переселенців. Однак особливо складною є ситуація для людей з обмеженими можливостями, які стикаються з додатковими труднощами в пошуках комфортного місця.

Чи не єдиним порятунком для таких людей залишаються благодійники та міжнародна допомога. Завдяки співпраці команди фонду зі Снятинською міською радою другий поверх відділення стаціонарного догляду в селі Стецева Івано-Франківської області став домівкою для 30 осіб, які покинули свої помешкання через війну/ На створення умов для комфортного й безпечного проживання тут людей з інвалідністю та представників маломобільних груп населення благодійний фонд "Схід SOS" зміг скерувати 20 мільйонів гривень.

У новому притулку знайшли безпечний притулок евакуйовані особи, які раніше були евакуйовані з небезпечної зони до Центру соціальної адаптації осіб з інвалідністю громадської організації "Океан Добра", розташованого в Дніпрі. Тут врятовані люди очікують на подальше розселення. Команда БФ "Схід SOS" надає їм психологічну, соціальну та юридичну підтримку.

Таких, як будинок у Стецевій. У той же час чимало маломобільних громадян вимушені чекати на евакуацію..

"Проблема не просто масштабна, вона загострюється у звʼязку із тим, як погіршується ситуація на Сході. І відповідно для цієї категорії населення це стає питанням життя і смерті. Це неймовірно важлива задача - створювати такі місця для розміщення маломобільних людей", - каже координаторка проєкту Світлана Агаджанян.

Згідно зі статистичними даними благодійного фонду "Схід SOS" на початок квітня, обстановка з евакуацією та чергами для розселення виглядала наступним чином:

Як зазначила Світлана Агаджанян, Фонду вже вдалося організувати більше 500 місць для постійного проживання внутрішньо переміщених осіб у Черкаській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

"Нещодавно було організовано проживання 35 осіб у відреставрованому об'єкті в Колиндянах, що на Тернопільщині. Окрім цього, в Медвині, Київської області, також знайшли прихисток 27 людей", - поділилася координаторка.

Окрім облаштування будинків для людей поважного віку, Фонд може допомогти з реалізацією невеличких локальних проєктів, направлених на конкретну допомогу - покращення умов, устаткування - вже у діючих закладах. Наприклад, облаштувати підйомник, зробити ремонт, встановити спеціальні ліжка.

Управління житловими будівлями є непростим завданням.

Однією з найскладніших проблем у забезпеченні комфортного проживання для маломобільних осіб залишається питання утримання вже облаштованих житлових приміщень. Як зазначив Євгеній Голованевський, координатор напрямку відбудови благодійного фонду "Схід SOS", основна перепона полягає в тому, що громади, які приймають людей у свої притулки, не мають можливості отримувати фінансування з державного бюджету чи будь-якої іншої підтримки для належного утримання цих людей.

"Громади здійснюють фінансування самостійно, однак таких спроможних одиниць дуже обмаль. Це ускладнює ситуацію. На мою думку, необхідно ухвалити рішення, щоб держава виділяла кошти певним категоріям населення та забезпечувала їхній догляд. Звісно, держава намагається це реалізувати, існує постанова №888, яка описує відповідний механізм, але на практиці це не відбувається. Видаються спеціальні постанови для утримання 25 осіб, але потреби в масштабах країни значно більші — від 2 до 3 тисяч людей, і це лише мінімум. Кількість таких осіб з прифронтових територій зростає, оскільки фронт продовжує пересуватися. Я не держслужбовець і не володію інформацією про те, як впровадити механізм державного фінансування для такої великої кількості людей, конкретного рішення у мене немає," — підкреслює Євгеній Голованевський.

Незважаючи на труднощі, фонд розробив нові плани і наразі працює над втіленням ще двох проектів.

"Так, зараз у нас є два проекти, по яких ми очікуємо початку фінансування. Є попередні погодження, очікуємо на підписання договорів. Це обʼєкти у Львівській та Полтавській областях. Загалом на 50 людей, які будуть на той час знаходиться у процесі евакуації. Реалізація проектів займе приблизно 9-10 місяців. Я думаю, що у цьому році ми не встигнемо, скоріше заселення може відбутися на початку 2026 року", - повідомив координатор.

Замість післямови

З 2022 року ми надали підтримку у виїзді з небезпечних зон понад 89 687 осіб, серед яких 13 016 становлять представники маломобільних груп.

Нагадаємо, що Благодійний фонд "Схід SOS" здійснює повний цикл евакуації, тобто це організація виїзду з прифронтових територій за запитом до кол-центру, розміщення в транзитному шелтері, допомога з оформленням/відновленням документів та пошук довгострокового місця проживання.

Контактні дані для організації евакуації:

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.