Відновлення авіаційного сполучення: у Зеленського повідомили, який аеропорт буде першим, що відновить свою роботу -- Delo.ua
В Офісі президента обіцяють зробити все можливе, аби відновити авіасполучення в Україні, і вважають, що наразі аеропорт в Ужгороді є самим безпечним, але фінальне рішення мають ухвалити військові.
Цю інформацію озвучив заступник голови Офісу президента Віктор Микита в бесіді з виданням Forbes.
Раніше президент Володимир Зеленський висловлювався про бажання запустити Бориспіль, але в Офісі президента немає дискусії про те, яке летовище має запрацювати першим.
"Літати можна буде в той аеропорт, який знаходиться в безпечній зоні. Якщо ситуація в Ужгороді стабілізується, його відновлять. Однак досягти такого рівня безпеки для Борисполя буде складніше," - висловив свою думку Микита.
Він акцентував увагу на тому, що, виконуючи обов'язки голови Закарпатської обласної військової адміністрації, мав зацікавлення в розвитку аеропортів Ужгорода та Львова для оптимізації логістичних процесів у регіоні.
"Чи зможемо запустити Львівський - не знаю. Чи зможемо запустити Ужгородський - робитимемо все для цього", - зауважив Микита.
Він зазначив, що остаточне рішення щодо відкриття будь-якого аеропорту прийматимуть українські збройні сили, тому в Офісі президента не можуть визначити терміни його запуску.
Львівський аеропорт імені Данила Галицького нещодавно анонсував, що розглядає варіанти відкриття нових рейсів цивільної авіації, при цьому акцентуючи увагу на необхідності дотримання високих стандартів безпеки для пасажирів, повітряних суден та інфраструктури.
В аеропорту вже розробили операційний документ для евакуації пасажирів і проводять тренування відповідних процедур.
Аеропорт в Ужгороді розглядався як потенційний пункт для відкриття авіасполучення за певних умов, оскільки він знаходиться в регіоні, який фактично не піддається загрозам від російських атак. Крім того, його розташування на кордоні зі Словаччиною забезпечує літакам можливість відразу входити в європейський повітряний простір після зльоту.
У липні 2022 року в Закарпатській обласній раді оголосили про свої зусилля щодо швидкого відновлення пасажирських авіаперевезень через аеропорт Ужгорода.
У березні 2024 року Закарпатська обласна рада прийняла рішення про закриття комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Ужгород", однак ця інформація залишилася непублічною.
В інтерв'ю виданню "Еспресо.Захід" колишній директор компанії Олег Коцюба повідомив, що іншою ухвалою активи аеропорту були передані державній організації, яка не володіє сертифікатом для обслуговування літаків.
Пізніше Закарпатська облрада підтвердила ЗМІ ліквідацію КП "Міжнародний аеропорт "Ужгород", а неоприлюднення рішення там пояснили наявністю в ньому інформації з обмеженим доступом.
Нагадуємо, що Україна в даний момент проводить переговори з європейськими авіакомпаніями для відновлення авіасполучення, яке було зупинено по всій території країни внаслідок російського вторгнення в 2022 році.
Львівський аеропорт, що складається з двох терміналів і до початку війни мав можливість обслуговувати до 3,000 пасажирів щогодини, є пріоритетом у планах відновлення авіаційного сполучення.
Однак жоден з високопрофесійних чиновників не вказує на точні терміни, оскільки це також пов'язано з рішеннями міжнародних партнерів, незалежних органів регулювання та страхових компаній. Додатково, Україні необхідно забезпечити фізичну безпеку авіаперевезень.
Президент Володимир Зеленський підкреслив, що "відновлення авіасполучення" є свідченням успіху української протиповітряної оборони. Він зазначив, що обговорював це питання з міжнародними партнерами і має чітке уявлення про необхідні кроки, зокрема, про необхідність зміцнення захисту повітряного простору України.
Нещодавно повідомлялося, що Україна планує відновити авіасполучення з аеропортів "Бориспіль" або "Львів" . Очікується залучення п'яти-шести авіакомпаній для рейсів з українських аеропортів.
Авіаційний сектор України досягнув 95% готовності до відновлення авіаперевезень, проте ключовим фактором у цьому процесі залишається гарантування безпеки пасажирів.
Як заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, на даний момент неможливо відновити авіасполучення в Україні навіть частково. Це рішення обумовлене постійною загрозою ракетних ударів та атак безпілотників з боку Росії.