В Україні спостерігається різке зростання вартості ремонтних робіт та будівництва житла: які фактори впливають на підвищення цін?

У порівнянні з 2019 роком, ціни на будівництво житлової нерухомості в Україні зросли майже в два рази.

В Україні за останні два роки середні витрати на будівництво одного квадратного метра зросли на 20-30%. Таку інформацію озвучив Лев Парцхаладзе, Президент Конфедерації будівельників України, в коментарі для УНІАН.

"Останнім часом в Україні спостерігається значне підвищення цін на будівництво житла. Протягом лише останніх двох років середня вартість зведення одного квадратного метра зросла на 20-30%. Якщо ж порівняти з 2019 роком, то ціни на будівництво фактично подвоїлися," - зазначив Парцхаладзе.

При цьому він відмітив, що не менш стрімко дорожчають і ремонтні роботи - і в квартирах, і в приватних будинках.

Згідно з інформацією від представників галузі, ціни на ремонтні послуги за останні кілька років збільшилися вдвічі.

Парцхаладзе підкреслює, що на підвищення цін у сфері будівництва та ремонту впливають кілька чинників. Серед них – зростання витрат на будівельні матеріали, підвищення заробітної плати через нестачу робочої сили, витрати на логістику, а також інвестиції в новітні технології.

Крім того, війна, інфляційні процеси та труднощі з енергозабезпеченням значно ускладнили постачання ресурсів, що ще більше призвело до зростання цін. Наприклад, вартість транспортування матеріалів збільшилася через підвищення цін на паливо та логістичні труднощі. А нестача імпортних сировин, як от скла, лише посилила цю проблему.

"Сьогоднішнє зростання вартості - це результат одночасного впливу багатьох чинників, і ця тенденція, на жаль, може зберігатися й надалі", - відмітив президент Конфедерації будівельників.

Він зазначив, що ще однією важливою проблемою є брак висококваліфікованих спеціалістів.

"Внаслідок мобілізації, еміграції та загальної демографічної ситуації, сектор стикається з серйозною нестачею кадрів. Немає достатньо будівельних спеціалістів усіх напрямків: від інженерів до мулярів та водіїв. У деяких випадках дефіцит кадрів може досягати 60-70%," - зазначив Парцхаладзе.

Він також відмітив, що третина будівельних компаній назвали брак кадрів однією з головних проблем у минулому році.

"На даний момент приблизно 70% спеціалістів у будівельній галузі перебувають на передовій. В цілому, протягом найближчих 5-7 років Україна може зіткнутися з нестачею близько 3 мільйонів робочих рук," - підкреслив він.

У цьому контексті Парцхаладзе підкреслює, що працівники, які не займаються своєю професією протягом двох років, ризикують втратити свою кваліфікацію. Оскільки повномасштабна війна триває вже чотири роки, будівельники, мобілізовані на початку 2022 року, вже відчули на собі втрату частини своїх навичок.

"Рішенням можуть бути короткострокові навчальні програми, націлені на практику. Вони дозволять опанувати поширені й затребувані будівельні спеціальності. Ці програми також допоможуть реінтегрувати ветеранів до звичайного життя", - додав він.

Відповідно до інформації, наданої Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, на 1 квітня 2025 року середня опосередкована вартість будівництва одного квадратного метра загальної площі житлових приміщень в Україні перевищувала 24 685 гривень.

Найдорожче будувати житло у столиці - у Києві ціна будівництва "квадрата" сягнула 28 850 грн. Високі показники також зафіксовані у Харківській (25 945 грн), Донецькій (25 928 грн), Чернігівській (24 715 грн) та Київській (24 654 грн) областях.

Найдешевше - у Кіровоградській області, де один квадратний метр коштував 20 980 грн, трохи дорожче - у Закарпатській (21 429 грн) та Житомирській (21 699 грн) областях.

За інформацією дослідження DIM.RIA, спостерігається зниження попиту на нове житло практично в усіх областях, в той час як ціни на вторинне житло продовжують зростати. Ринок оренди, у свою чергу, демонструє стабільний приріст, але з помітними регіональними варіаціями.

Згідно дослідження "OLX Нерухомість", міста, які розташовані ближче до фронту, залишаються лідерами за доступністю цін на квартири. У п'ятірку міст з найдешевшими однокімнатними квартирами входять міста: Херсон, Запоріжжя, Суми, Миколаїв, Харків.

Експерт у сфері нерухомості та колишній президент Асоціації професіоналів у сфері нерухомості України (АФНУ) Юрій Піта зазначив, що на ринку житла спостерігаються суттєві регіональні варіації. Зокрема, у містах, що знаходяться поблизу зони конфлікту, первинний ринок практично відсутній, в той час як на заході країни пропозиція житла зростає. У Києві ж існує ризик дефіциту житла, що може призвести до підвищення цін.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.