Очікуючи на снігові покриви: які сюрпризи приготував українцям цьогорічний гірськолижний сезон у Карпатах

Українські гірськолижні курорти активно готуються до прийому туристів. УНІАН досліджував, чи вже є достатня кількість снігу в Карпатах для катання на лижах, а також які плани мають для гостей у разі потепління.

Упродовж останніх кількох років зимові сезони в Україні відзначалися незвично високими температурами та відсутністю снігу, що робило вітчизняний гірськолижний відпочинок менш привабливим. Однак цього року зима прийшла до нашої країни раніше, принісши з собою морози та снігові покриви, що вселило надію в серця тих, хто любить активний відпочинок на свіжому повітрі.

Зазвичай, українці мають можливість кататися на лижах та сноубордах в чотирьох регіонах: Івано-Франківському, Львівському, Закарпатському та Чернівецькому. УНІАН вирішив дізнатися, чи готові місцеві гірськолижні курорти приймати туристів і які новинки вони підготували для відвідувачів цього сезону.

Коли мова йде про лижний спорт, багато хто одразу згадує про "Буковель". Цей курорт, розташований в Івано-Франківській області, славиться своєю популярністю не лише в Україні, а й за її межами. Проте варто зазначити, що ціни на відпочинок тут можуть бути недоступними для деяких туристів.

Цього року зимовий сезон у Буковелі розпочався 12 грудня. Туристи можуть насолоджуватися катанням на лижах, адже щодня працюють чотири підйомники та п’ять трас. У вечірній час доступні два витяги та дві гірськолижні траси. Менеджмент курорту повідомляє, що ціни цього сезону зросли лише на 100-150 гривень у порівнянні з минулим роком, проте для любителів активного відпочинку пропонують вигідну систему знижок.

У Буковелі туристи можуть обрати з чотирьох готелів з рейтингом 3-4 зірки. З них три розташовані безпосередньо на території курорту, тоді як один знаходиться в сусідньому містечку Яремче, для гостей якого організовано трансфер. У вартість проживання входять сніданки, VIP-доступ до підйомників (без очікування в загальній черзі) та можливість катання на лижах.

"В нашому готелі наразі діють вигідні акції. Ціна на найдешевший двомісний номер складає 3 382 гривні, і з цим пакетом ви отримуєте можливість безкоштовно та без черги скористатися витягом для катання. Якщо ж ви не є нашим гостем, вартість катання на один день становитиме 2 тисячі гривень з особи. Зараз ще є вільні місця, але вони швидко розходяться," - повідомила менеджер інформаційного центру курорту Вікторія в коментарі для УНІАН.

У той же час, діти віком до 5 років можуть безкоштовно залишатися в номерах разом із батьками, але цю деталь краще уточнити під час оформлення бронювання. Також варто зазначити, що відпочинок у Буковелі можливий навіть із домашніми улюбленцями, але про це слід повідомити адміністратора під час бронювання.

Якщо у вас немає власних лиж чи сноуборда - теж не проблема: за 500 гривень їх можна орендувати. Тільки от для цього потрібно залишити заставу - це можуть бути паспорт, водійське посвідчення чи гроші - від 12 000 до 27 000 гривень (залежно від стану лиж - що новіші, тим дорожчі). Якщо немає такої суми готівкою, її просто заблокують на вашій карті на певний час.

Цього сезону в Буковелі для відпочивальників підготували і кілька новинок. Наприклад, санну трасу відкриють на іншій локації і вона буде іншого розміру. Також тепер тут можна буде покататися на бігових лижах, для дітей встановили нову карусель, а ще на території комплексу з'явилися нові ресторани.

Також з 18 грудня в Буковелі розпочнеться новий нічний сезон лижного катання. Проте, ціна на це задоволення поки що залишається невідомою.

Відсутність снігу в Буковелі не викликає такого занепокоєння, як на багатьох інших українських гірськолижних курортах. Завдяки активній роботі снігових пушок, тут можна кататися навіть у помірну погоду. Це є суттєвою перевагою курорту, за яку ентузіасти зимових видів спорту готові заплатити додатково.

У Буковелі немає залізничної станції, проте ви можете дістатися до курорту за допомогою трансферу або таксі з найближчих міст, таких як Яремче та Татарів. У зимовий період через ці населені пункти щодня курсує близько десяти потягів.

Гірськолижний курорт у селищі Славське у Львівській області, який свого часу був популярним місцем відпочинку серед польської та угорської знаті, нині запрошує туристів приїздити з грудня до березня. Він розміщується на горі Тростян і має 11 трас різного рівня складності. Тут гарно проведуть час і лижники з досвідом (для професіоналів є спортивна траса), і початківці (наявна спеціальна зона для тих, хто вперше став на лижі). Крім того, неподалік розташовані печера Писана криниця, назва якої пов'язана з ватажком опришків Олексою Довбушем, водоспад Кам'янка і містечко Сколе.

Відпочинок у Славському є значно більш економічним варіантом у порівнянні з "Буковелем": двомісний номер тут можна знайти всього за 1300 гривень за ніч. Проте, якщо ви хочете зупинитися в котеджі в горах із чаном-джакузі, вам доведеться сплатити вже 5900 гривень. Прокат лиж у Славському коштує від 100 до 150 гривень на день, а за додаткові 100 гривень можна орендувати лижну куртку та штани.

Інша проблема - відсутність снігу, якого наразі в Славському, на жаль, немає.

"Ми ведемо свою діяльність, але сніг нас обминув, тому й клієнтів обмаль, - скаржиться власниця садиби 'На горі', пані Іванка. - Проте лижі та екіпіровка - це не складно, всього 100 гривень і можеш кататися цілий день!"

Проте, навіть якщо сніг не випаде, не варто сильно переживати, адже в Славському є безліч можливостей для відпочинку. Наприклад, можна насолодитися гарячими чанами. За дві години такого релаксу вам знадобиться витратити від 1400 до 1800 гривень, якщо ви відпочиваєте компанією.

"Необхідно зробити резервування заздалегідь, ще до прибуття, оскільки в чані міститься 5-6 тонн води, яка повинна добре прогрітися, щоб не охолоджуватися занадто швидко в мороз. Тому, як ви розумієте, це потребуватиме близько півдня," - зазначив Андрій, власник чану.

До початку нового гірськолижного сезону "Укрзалізниця" знову запустила "Лижний експрес", що прямує до Славського, продовжуючи свою традицію.

Крім того, в межах Львівської області можна покататися на лижах на відносно новому гірськолижному курорті Буковиця, розташованому в місті Борислав серед карпатських лісів Східних Бескид. Також туди можна менш ніж за півгодини доїхати з оздоровчого курорту Трускавець, відомого своїми мінеральними водами.

Сьогодні курорт активно готується до старту гірськолижного сезону, активно використовуючи снігові гармати та тримаючи в таємниці: "Вже зовсім близько". Це місце користується великою популярністю серед мешканців Львова та відпочивальників з Трускавця, а також місцевих жителів, адже за цілком розумні ціни тут можна провести відмінний вихідний. Наприклад, минулого сезону тригодинний абонемент на катання обійшовся у 550 гривень, денний - у 700 гривень, а три дні катання можна було придбати за 1800 гривень.

Для лижників тут доступні як крісельний підйомник, так і бугельний, а також кілька трас - втім, вони скоріше для початківців, досвідченим туристам, які хочуть екстриму та крутих віражів, тут може бути занадто просто. Є сноутюбінг та лижна школа, а перекусити можна як в кафе внизу, так і в колибі на горі (звідти, до речі, відкриваються чудові краєвиди на Львівщину). Якщо ви не фанат катання на лижах чи сноубордах, можна просто піднятися на гору на підйомнику та спуститися на ньому ж за 150 гривень.

Проте, представники туристичних компаній у Львові відзначають, що наразі відпочивальники не проявляють великої активності в бронюванні лижних поїздок по Україні. Як зазначила менеджер з бронювання туроператора "Відвідай" з Львова Вікторія, на даний момент вони отримують запити лише на тури до Буковелю: "Щодо рівня попиту, складно сказати, скоріше він середній. Немає великого ажіотажу, але й не можу стверджувати, що немає бажаючих поїхати".

Замість цього, більшість туроператорів у Львові, з якими спілкувався УНІАН, віддають перевагу організації зимових подорожей за межами країни, зокрема до Альп, Словаччини та Польщі. Вони відзначають, що організовувати тури по Україні не є вигідним, оскільки більшість туристів самостійно знаходять готелі та бази відпочинку в Інтернеті і не бажають переплачувати за послуги оператора. Однак останнім часом спостерігається зменшення кількості клієнтів, які бажають кататися на лижах у Німеччині чи Італії – не всі мають можливість виїзду за кордон, а такі поїздки зазвичай є сімейним відпочинком.

Однією з найпопулярніших напрямків для зимового відпочинку серед українських туристів стали гірськолижні курорти Закарпаття, що, до речі, є єдиною областю України, де немає комендантської години. Як зазначила начальниця Управління туризму та курортів Закарпатської обласної державної адміністрації Маріанна Готра, незважаючи на війну, інтерес до туристичних послуг у цьому регіоні залишається високим. Це підтверджується, зокрема, тим, що протягом 11 місяців поточного року в області було зібрано понад 22,5 мільйона гривень туристичного збору.

За словами посадовиці, як такий зимовий туристичний сезон ще не стартував, адже його головна умова - сніг. Так, у високогірних районах, таких як Драгобрат, уже майже два тижні панує справжня зима, а товщина снігового покриву вже достатня для катання, тож готелі поступово заповнюються, а відвідувачі вже випробовують траси. Проте менш високогірні гірськолижні зони - такі, як Пилипець, Подобовець та Красія - поки ще чекають на сніг та, відповідно, на туристів.

У Драгобраті пропонують оренду двомісного номера в готелі за ціну від 1200 до 1400 гривень за одну добу. Проте, слід врахувати, що мінімальний термін оренди становить дві ночі. Пані Оксана, власниця приватної садиби "Калина", зазначає, що туристів стало чимало, оскільки в гірській місцевості вже випав сніг.

"В нас вже метр снігу, мороз тримається, підйомники запустили. Сезон розпочався повним ходом. Вільні місця ще є, але мало, бо люди починають дзвонити і бронювати буквально щодня", - розповідає вона.

За словами Готри, дуже добре останнім часом розвивається курортна зона Поляни (колишній Свалявський район), де почали активно використовувати снігові пушки і вже готуються до сезону. Завдяки цьому кататися в Поляні на лижах і тюбінгу можна навіть до кінця березня.

Водночас представниця влади на даний момент не наважується робити прогнози щодо успішності гірськолижного сезону в регіоні, враховуючи поточну ситуацію в країні. Відсутність снігового покриву та безсніжні зими, які були раніше, також не сприяють ранньому бронюванню.

"Деякі бронювання були здійснені на початку жовтня, але ми вже помічаємо окремі випадки скасування резервацій, - зазначає Маріанна Готра. - Проте ми сподіваємося, що сім'ї з дітьми все ж завітають до нас на зимові свята, щоб відновити сили і насолодитися відпочинком."

Власник туристичної бази у Пилипці, Василь Коваль, який управляє міні-готелем з восьми номерами та чотирма окремими котеджами, повідомляє, що на новорічні та різдвяні свята всі його номери вже зайняті. Особливо попитом користуються котеджі, які були розкуплені ще на початку листопада. Ціна за три дні оренди будинку на 8-9 осіб становить 21 тисячу гривень.

"На сьогоднішній день всі місця заброньовані до 5 січня, до 15 січня зайнято вже 60%, а далі все залежить від погодних умов, - зазначає Василь. - Якщо випаде сніг, то й туристи прийдуть, а якщо ні, то буде важко... Останні роки, починаючи з пандемії, ми не просто не отримуємо прибутку, а ледве встигаємо звести кінці з кінцями, про будь-який розвиток і мови не може бути..."

Пилипець в даний час має більш доступні ціни на проживання – від 600 до 700 гривень за особу на добу. У той час як турбази та готелі поблизу гори Красія пропонують ціни від 1000 гривень за двох осіб. На фоні цього, оренда будиночка з двома спальнями, вітальнею, ванною та кухнею неподалік гірськолижного курорту коштуватиме 9 тисяч гривень.

Для того, щоб залучати туристів, власники готелів та турбаз вигадують нові й нові атракції, особливо в межах своїх курортів. Приміром, якщо раніше турист їхав покататися на лижах, то фактично йому пропонували тільки готель, то зараз більшим попитом користуються ті бази відпочинку, де, крім нічлігу, можуть запропонувати ще й баню чи чан, виноробню чи цікаву гастрономію.

"Усе більше й більше атракцій створюють на Закарпатті для туристів, щоб наші гості могли не тільки покататися на лижах, а й познайомитися із багатою культурою і традиціями нашого краю, - розповідає Маріанна Готра. - Приміром, на рівні управління ми розробили аудіогіди по кількох популярних туристичних маршрутах, наприклад, замками Закарпаття, Ужанською долиною. Туристи залюбки відвідують такі маршрути, і ми, навіть закарпатці, котрі ніби знають свій рідний край, цікавимося ними. Наприклад, мало хто знає про той же Виноградівський замок, є старовинні церкви, багато чого такого, що ви можете для себе переглянути".

Поряд із гірськолижними курортами, термальні басейни в Закарпатті набувають дедалі більшої популярності, і їхня кількість постійно збільшується, а вже існуючі комплекси активно розвиваються. Це зумовлено як міграцією українців у західні регіони, так і зростаючим інтересом до рекреаційних послуг. Серед найвідоміших місць можна відзначити "Золота гора", "Косино" та "Жайворонок".

Окрім того, усвідомлюючи, що сніг став справжньою рідкістю в останні роки, власники туристичних садиб винаходять різноманітні атракції для залучення відвідувачів. Наприклад, один із готелів на Драгобраті пропонує унікальну можливість відвідати найвисокогірніший басейн в Україні, який працює протягом всього року, а середня температура води в ньому становить 34°C.

Інші готелі та туристичні бази також активно змагаються, презентуючи різноманітні пропозиції, такі як "Фрірайд тури" або "Зустріч світанку на вершині гори з виїздом на ратраці" та багато інших.

"Ми запрошуємо наших туристів зануритися в справжню казку та побачити неймовірне — схід сонця над засніженими вершинами Карпат, ловити перший промінь нового дня, — ділиться адміністратор однієї з туристичних баз, Марія. — Звісно, така ранкова екскурсія вимагає теплої одежі, адже в горах вранці може бути досить холодно, а також сильні вітри. Проте ми забезпечуємо наших гостей подорожжю на ратраці з кабіною, що значно полегшує витримування низьких температур. Ця розвага має великий попит серед туристів."

Гірськолижний сезон на Закарпатті тільки починає розгортатися, але вже зараз на більшості туристичних баз і готелів доступні ціни на проживання. Найнижча вартість ночівлі, яку можна знайти на Booking, стартує від 900 гривень за одне ліжко. Існує також безліч варіантів у ціновому діапазоні близько 3000 гривень за двомісний номер. Тим часом, оренда великого будинку, що вміщує п'ять спалень, вітальню та три ванні кімнати, обійдеться в 11 тисяч гривень за ніч.

Цього року ціни на оренду спорядження також вже визначені: лижі стартують від 140 гривень, а лижні комплекти - від 250 гривень за добу. Якщо плануєте взяти обладнання на декілька днів, це обійдеться дешевше. Ви можете орендувати різноманітні речі — від лижних костюмів до "подушок під попу" та захисту для колін. Багато з лижного спорядження також доступно для покупки.

Цього року вартість скіпасів варіюється в залежності від типу підйомника: одноразова поїздка на мультиліфті для дорослих і дітей на гірськолижному курорті "Драгоборат" коштує 40-50 гривень, тоді як на крісельниках ціни стартують від 50 до 200 гривень.

На території гірськолижно-туристичного комплексу "Мигово", що знаходиться у Вижницькому районі Чернівецької області на висоті 740 метрів над рівнем моря, поки що не спостерігається снігу. Проте, з урахуванням прогнозів синоптиків про наближення морозів, вже найближчими днями тут планують започаткувати роботу снігогенераторів для створення штучного снігу. Якщо температура залишиться нижче нуля хоча б на кілька днів, то протягом тижня гірськолижні траси для лижників і сноутюбів, а також льодовий майданчик, розпочнуть свою роботу, повідомив керівник комплексу В'ячеслав Мартинюк в інтерв'ю УНІАН.

"Нашим першим кроком стане відкриття траси для сноутюбів. Якщо погода дозволить, а температура буде на рівні мінус п'яти градусів, наступного дня ми розпочнемо підготовку лижної траси. Також стартуємо з облаштування льодової площадки", - зазначив він. Він підкреслив, що зараз для них критично важливо встигнути створити штучний сніг під час морозів. Навіть якщо температура згодом підвищиться, штучний сніг залишиться, оскільки тане повільніше, ніж природний, пояснив співрозмовник: "А далі може бути температура +5 або навіть +10 градусів, і це не є проблемою. Навпаки, це ідеальні умови для катання."

Пан В'ячеслав не може точно визначити дати, коли запрацюють лижні траси. Адже, окрім погодних умов, на роботу снігогенераторів впливає також стабільність електропостачання, з чим наразі є певні труднощі.

Зокрема, через регулярні відключення електроенергії цього року не функціонуватиме оглядовий крісельний підйомник, що раніше дозволяв піднятися на гору Кичера та насолодитися захоплюючими гірськими пейзажами. На вершині гори також працювало затишне кафе, де можна було придбати напій чи легкий перекус, відпочити за столиками і зробити фотографії на гойдалці. Наразі ця розвага недоступна.

"Уявіть ситуацію: раптово вимикається електрика, і людина опиняється заблокованою на крісельному підйомнику на висоті десяти метрів. Що в такому випадку робити? Потрібен певний час, щоб запустити генератор і знову активувати підйомник. Екстрим може бути цікавим, але лише коли все завершується благополучно. А тут, можливо, доведеться чекати близько півгодини на такій висоті, що є дуже небезпечно. На щастя, у нас подібного ще не траплялося, але саме тому ми вирішили призупинити роботу цього підйомника, щоб уникнути подібних ситуацій", - зазначає директор комплексу.

Замість цього, бугельний витяг на курорті функціонуватиме завжди, адже без нього неможливо піднятися на лижах вгору.

"Навіть якщо вимкнеться світло, ми запустимо генератор. Тож знеструмлення на лижників ніяк не вплинуть", - запевняє пан В'ячеслав.

На трасі розташовані гірськолижні спуски на висотах 1200 та 600 метрів, але цього року буде доступний лише спуск на 600 метрів. Інші спуски залишатимуться закритими через різні вимоги до електропостачання та необхідну кількість працівників.

"Ми сподіваємося, що зможемо вирішити основні проблеми, пов'язані з електропостачанням, завдяки альтернативним джерелам енергії. Для функціонування бугельних підйомників нам вистачить енергії, отриманої від генератора. Акумулятори забезпечать освітлення та підтримають роботу комп'ютерів, турнікетів, кас і прокату. Крім того, ми встановили сонячні панелі потужністю 60 кВт на ресторані та 30 кВт на готелі, що дозволяє трохи підзаряджати акумулятори. Тож ми в цьому плані підготувалися. Проте, якщо світло вимикатимуть на 10-12 годин, цього, звісно, буде недостатньо", - зазначає Мартинюк.

На запитання про кількість відвідувачів, директор комплексу лише важко зітхає: "Яка ж може бути достатня кількість туристів під час війни? Ні, звісно. Зараз до нас можуть приїжджати лише окремі категорії: жінки, діти та чоловіки, які не підлягають мобілізації. А також ті, хто повернувся з фронту і проходить у нас реабілітацію. Ось і всі наші гості. А про ту кількість, що була до початку повномасштабних бойових дій, і мови не йдеться. Хтось остерігається військкоматів, а більшість чоловіків зараз на передовій. Тож фактично немає кому їхати. До того ж, нині у людей зовсім немає настрою для відпочинку та веселощів. У підсумку, наш бізнес ледве виживає. Сподіваємося, що зможемо втриматися на плаву і не закритися. Але що буде далі – знає тільки Бог".

За словами експерта, у святковий період Різдва та Нового року вже відбувається бронювання номерів, проте суттєвого попиту поки що не спостерігається. На сьогодні заброньовано приблизно 50% від загальної кількості, серед яких є значна частка пільгових категорій.

"У нас залишилися вільні місця з 28 грудня по 2 січня, оскільки після цього до нас заїде дитячий табір зі східних областей. Хотів би зазначити, що ми готові приймати дітей за половину звичайної ціни, але навіть ця знижена вартість не покриває собівартість їхніх путівок. Ми, звичайно, дуже раді бачити малечу, але якщо говорити про фінансовий аспект, ці кошти не забезпечують прибутку, необхідного для виживання. Це лише можливість залишитися на плаву і не зникнути." - говорить власник комплексу.

Якщо погода не подарує сніг, у "Мигово" є чим вас порадувати: ви можете насолодитися катанням на конях, квадроциклах, взяти участь у джип-турах або відвідати сауну з чаном.

Ціни на курорті "Мигово" виглядають наступним чином: у пік сезону катання на лижах обійдеться в 500 гривень за годину, а денний абонемент коштує 1150 гривень. Якщо ви хочете покататися на ковзанах, це буде коштувати 250 гривень за годину з прокатом ковзанів. Що стосується сноутюбів, то в період з 24 грудня по 16 січня ціна становитиме 400 гривень за 30 хвилин.

Користування карпатським чаном можна за 800 гривень за годину, а сауна коштує від 450 гривень за годину (в обох випадках мінімальне замовлення - 2 години). Прокат квадроциклів коштує 1000 гривень за 30 хвилин, а романтична прогулянка на гору Кичеру на санях, запряжених кіньми - близько 2 тисяч гривень.

Ночівля в готелі курорту "Мигово" коштуватиме від 1400 гривень за ніч для двох і більше осіб. Проте під час святкового періоду (з 24 грудня по 7 січня) ціна за одну ніч підніметься до мінімум 2400 гривень.

Of course! Please provide the text you would like me to make unique.

Упродовж останніх років українські гірськолижні курорти зазнають серйозних випробувань – спочатку пандемія COVID-19, потім військові дії, а також теплі зимові періоди з недостатньою кількістю снігу. Проте більшість з цих курортів не втрачають надії і продовжують пропонувати українцям можливість відпочити та відновити свої сили, а також покращити психічне благополуччя.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.