Українців намагаються обдурити, пропонуючи підроблені гривні: способи виявлення фальшивок.
В Україні зросла кількість підроблених гривень. За даними 2024 року, на кожен мільйон справжніх банкнот припадало приблизно 5,1 фальшивок, тоді як у 2023 році цей показник становив 2,1 підробленої купюри на мільйон справжніх. Проте існують ефективні методи для захисту від фальшивих грошей, зокрема, їх можна визначити на дотик.
Цю інформацію озвучили представники Національного банку. Вони роз'яснили, що даний процес здійснюється для перевірки:
Окрім цього, існує можливість перевірити справжність купюри, тримаючи її проти світла. Це дозволяє перевірити:
Зокрема, йдеться про зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти. А також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні.
Йдеться про зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду без розривів і зсувів під час розгляду банкноти проти світла.
Ще один спосіб перевірки автентичності банкноти полягає в зміні кута її нахилу. Варто звернути увагу на такі аспекти:
У справжніх купюр вони змінюють колір під час розгляду під різними кутами зору. А також при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки (кінетичний ефект).
Вона включає в себе зображення цифрового позначення номіналу та графічного символу гривні (на банкнотах номіналом від 100 до 500 грн), а також Державний герб України, при цьому має чітко виражений кінетичний ефект.
Коли ви уважно розглядаєте банкноту на рівні очей, під прямим світлом і під певним кутом, можна помітити її особливі деталі. На світлому фоні з довшого боку з'являється темна деталь, тоді як на темному фоні з коротшого боку — світла.
Одночасно підкреслюється, що більшість підроблених банкнот, виявлених у 2024 році, відзначалася низькою якістю. Це пояснюється тим, що сучасні гривневі купюри мають такі характеристики:
Які гривні підробляють найчастіше
Загалом же, розповіли в регуляторі, у 2024 року шахраї підробляли переважно купюри старого зразка - випущені до 2015 року. Зокрема:
Як повідомляло OBOZ.UA, раніше правоохоронні органи направили до суду справу про реалізацію фальшивих євро в Закарпатті. Зокрема, житель Тячева займався продажем підроблених банкнот по 500 євро, отримуючи за кожну з них половину вартості оригіналу – 250 євро.