Угорські чиновники розповсюдили неправдиву інформацію про нібито заборону в Україні політичної партії закарпатських угорців.

У Міністерстві закордонних справ України спростували інформацію про нібито заборону угорської партії закарпатців в Україні.

Цю інформацію озвучив речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий, коментуючи запит "ЄвроПравди" стосовно заяви угорського міністра закордонних справ Петера Сійярто.

Георгій Тихий спростував інформацію про можливу заборону діяльності партії КМКС в Україні, назвавши ці заяви неправдивими.

"Наша офіційна позиція є чіткою: жодних дій стосовно зазначеного товариства не проводилось. Інформація, поширена в ЗМІ, що заперечує це, є неправдивою. Наші двосторонні відносини і без того мають чимало викликів, які потребують уваги, тому не варто ускладнювати ситуацію додатковими безпідставними заявами зі ЗМІ," - зазначив представник.

Перед цим низка проурядових угорських медіа, зокрема Magyar Nemzet, з посиланням на неіснуючі джерела повідомили про нібито наміри України заборонити партію КМКС.

Глава угорського Міністерства закордонних справ Петер Сійярто висловив очікування отримати "термінові роз'яснення від українського уряду у зв'язку з інформацією в медіа про можливу заборону партії, яка представляє інтереси угорської спільноти в Закарпатті".

Історія сепаратистських намагань угорських політиканів на Закарпатті

У 2012 році Міхаль Баєр, посол Угорщини в Україні, висловив підтримку ініціативі щодо формування автономії для угорської громади в Закарпатті.

У жовтні 2013 року на форумі в Берегові угорський депутат Європарламенту від партії Йоббік Бела Ковач висловив думку, що для вступу України до Європейського Союзу необхідно створити Притисянський округ на Закарпатті, в який мають бути включені населені пункти з переважно угомовним населенням.

У 2017 році угорське Міністерство закордонних справ сповістило посольство України про проведення акції 13 жовтня, яка проходила під девізом "Самовизначення для Закарпаття".

Організаторами акції виступила угорська право-радикальна партія Йоббік.

У травні 2019 року лідер угорської праворадикальної партії Йоббік Томаш Шнайдер відвідав з приватним візитом село Вари біля якого для будівництва доріг почали використовувати колишні відвали Мужіївського золоторудного родовища та заявив про наявність радіації в них, а також про необхідніть отримання Закарпаттям автономії.

Завдяки своїм політичним маріонеткам та громадським організаціям в Україні, Будапешт знову намагається сформувати у Закарпатті Притисянський виборчий округ. Незважаючи на те, що цей крок виглядає як демократичний механізм для висловлення думки угорців Закарпаття, насправді він містить в собі приховану загрозу для суверенітету України.

Інформаційна кампанія щодо створення угорського виборчого округу в Закарпатті розпочалася під час президентських виборів в Україні весною 2019 року.

У березні народний депутат України та голова Товариства угорської культури Закарпаття (угор. KMKSZ) Василь Брензович подав судовий позов проти Центральної виборчої комісії України за відмову у створенні так званого Притисянського виборчого округу.

Мова йде про створення окремого виборчого округу в межах чотирьох районів Закарпаття, розташованих уздовж річки Тиса, де компактно мешкає угорська етнічна громада. Це нібито робиться для того, щоб національна меншина могла обрати свого представника у Верховній Раді, і цю роль, до речі, виконує сам Брензович.

При цьому, усвідомлюючи можливість підтримки судом законної відмови ЦВК, угорці активізували свої дії на рівні місцевих рад Закарпаття.

17 травня, під час чергового засідання Берегівської міської ради, голова найчисельнішої проугорської фракції Демократичної партії угорців України (ДПУУ) Кароліна Дорчі, яка відзначається своєю антиукраїнською позицією[джерело?], намірялася озвучити звернення депутатів до Центральної виборчої комісії з пропозицією створення Притисянського угорського виборчого округу в Закарпатті.

Однак, за відсутности кворуму, сесія міськради так і не відбулась.

30 травня 2019 року стало відомо, що уряд Угорщини виділяє 2,5 мільярди форинтів (понад 7,5 мільйона євро) для реалізації масштабної програми підтримки угорської культури в Закарпатті. На пресконференції в Будапешті Іштван Грежа, уповноважений міністра, що відповідає за розвиток співпраці між областю Саболч-Сатмар-Берег і Закарпаттям, охарактеризував цю ініціативу як "угорську культурну експансію".

Першим етапом цієї програми є реконструкція Угорського національного театру в Берегові, де має розміститися також культурний центр імені Шарі Федак. За словами Іштвана Грежі далі розпочнеться підтримка закладів культури по всьому Закарпаттю. Ця програма потребує коштів у 2,5 мільярди форинтів. Це дозволить завершити реконструкцію будинків культури в Шаланках та Пейтерфолво.

"Після угорських "миротворчих" дзвінків до Москви по українських містах і громадах летять смертоносні ракети та дрони. Дії угорської сторони ще більш віддалені від миротворчості, аніж її заяви. Угорщина послідовно закликає залишити Україну, яка захищається від російської геноцидної агресії, без зброї для самозахисту, перешкоджає фінансуванню посилення обороноздатності України, підвищенню санкційного тиску проти агресора та іншим критично важливим рішенням. Все це не має нічого спільного з прагненням відновити мир", -- мовилося в заяві МЗС щодо ініціатив прорашистської Угорщини стосовно різдвяного перемир'я 2025 року.

Українське державне агентство звернулося до угорських політиків із закликом "завершити аморальні спроби маніпуляцій щодо теми миру та Різдва Христового, а також утриматися від односторонніх контактів з агресором, які підривають спільні зусилля на шляху до відновлення справедливого миру".

"На заваді миру стоїть лише Росія та її одержимий війною диктатор. Україна прагне миру на своїй землі як ніхто інший в світі. Саме на досягнення справедливого та стійкого миру спрямовані спільні зусилля нашої держави та її партнерів. Україна завжди дотримується принципів чесного діалогу та взаємної поваги. Ми продовжимо конструктивні контакти з нашими партнерами, які щиро прагнуть завершення війни, а не поразки України", -- зазначили українські дипломати.

Варто зазначити, що письменник Костянтин Коверзнєв у свій час підкреслював наявність документальних свідчень, які підтверджують, що під час Другої світової війни знищення цивільного населення в містечку Корюківка здійснювалося військовими угорської 105-ї легкої дивізії, що входила до складу Східної окупаційної групи. Ці дії відбувалися за наказом генерал-лейтенанта Алдя-Папа Золтана Йогана, народженого у 1895 році в Будапешті. Загалом, угорські підрозділи в Чернігівській області відповідали за загибель приблизно 60 тисяч мирних жителів. На жаль, жоден з винуватців не був притягнутий до відповідальності міжнародним військовим трибуналом.

"Злочини, скоєні Угорщиною проти мирних українців, не відображені в історичних підручниках. Проте, це – жорстока реальність, - зазначає Коверзнєв. - Отже, коли політики з сусідньої держави намагаються шантажувати нас, вони насправді є спадкоємцями ганебної сегрегаційної політики, що існувала в Угорщині в ХХ столітті..."

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.