Угорщина відклала проведення переговорів з Україною, що стосуються національних меншин.
Переговори були відкладені всього через три дні після серії інцидентів.
Угорщина перенесла заплановані на понеділок, 12 травня, переговори з Україною щодо обговорення питань національних меншин, про що вранці в неділю повідомило Міністерство юстиції України.
"Угорська сторона відклала консультації з українською делегацією, які мали відбутися 12 травня. Ця зустріч планувалася як старт регулярних переговорів", - повідомили в установі.
Наприкінці квітня уряд України оголосив, що під час зустрічі в Будапешті було досягнуто домовленості щодо створення експертних груп для обговорення 11 рекомендацій, наданих Угорщиною. Українська делегація сподівалася отримати перші проміжні результати вже 12 травня. У Кабінеті міністрів вважали, що це стане важливим кроком для розблокування переговорів щодо вступу в Європейський Союз, які наразі гальмує Угорщина.
Консультації було вирішено провести в Ужгороді, куди прибула команда українських представників.
Переговори були відкладені через низку інцидентів, які сталися напередодні. Зокрема, 8 травня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто звинуватив Україну в порушенні прав угорської національної меншини та зазначив, що в таких обставинах Україні не місце в Європейському Союзі.
Водночас вже 9 травня Служба безпеки України заявила про викриття роботи угорської військової розвідки в Закарпатській області. Мережа агентів збирала чутливу інформацію про обороноздатність Закарпатської області, стан протиповітряної оборони, пересування українських військових, а також про суспільні настрої в разі можливого входження на територію області іноземного військового контингенту. В Будапешті це назвали дезінформацією і антиугорською пропагандою.
У відповідь Угорщина звинуватила у шпигунстві двох українських дипломатів і заявила про їх висилку. Україна відповіла дзеркально.
Проте 10 травня угорські правоохоронці затримали в серці Будапешта колишнього українського дипломата, звинувативши його у "шпигунстві". Запис затримання був опублікований на офіційному сайті уряду Угорщини.
Угорщина, як єдиний член Європейського Союзу, блокує процес переговорів з Україною щодо її вступу до цього блоку. У 2024 році уряд Будапешта надав Україні список із 11 умов, виконання яких необхідне для розблокування. Серед цих вимог є визнання шкіл, у яких навіть один клас ведеться угорською мовою, як угорських; скасування вимог щодо відсотка угорців, які повинні проживати на певній території для її визнання угорською; зміни у виборчому законодавстві для забезпечення представництва угорської громади у Верховній Раді, а також зняття вимог до державних службовців щодо знання української мови, щоб дозволити їм використовувати угорську.