Перший чи другий? Що обирають українці на третій рік війни та на які фінансові можливості вони орієнтуються - аналіз ситуації.
Маркетплейс нерухомості DIM.RIA в Україні спільно з Асоціацією спеціалістів у сфері нерухомості країни провели дослідження ринку нерухомості, присвячене осінньому періоду.
Як повідомили NV Бізнес, аналітики проаналізували, як змінювалась ціна у пропозиціях з продажу та оренди житла, а також виокремили суми, за якими зрештою покупці й орендарі укладали угоди з власниками.
На кінець листопада 2024 року 77% новобудов мають активні відділи продажів. Протягом осіннього сезону в Україні було введено в експлуатацію 40 нових житлових комплексів, що включають 72 секції. Найбільша кількість новобудов зареєстрована в Київській області (без урахування столиці) - 12 об'єктів, у Львівській області - 8, а в Києві - 5.
Протягом осені середня вартість квадратного метра в доларах зросла практично в усіх регіонах України. Найбільш помітне підвищення цін спостерігалося в Рівненській, Миколаївській, Закарпатській та Вінницькій областях, де зростання склало від 5 до 7% за три місяці. Київ залишається найдорожчим містом на первинному ринку, з середньою вартістю $1,341 за квадратний метр.
Протягом осіннього сезону аналітики DIM.RIA зафіксували помітне зростання інтересу до первинного житла серед користувачів у центральних та окремих західних регіонах. Найбільше, у порівнянні з літом, збільшилася кількість запитів щодо новобудов у Черкаській області, де цей показник зріс на 15%.
Восени 2024 ціна, яку вказували власники однокімнатного житла у свої пропозиціях продажу, зросла у більшості областей. Найсуттєвіше подорожчання відбулось у Закарпатській та Рівненській областях (по +19%). Чернівецька, Київська, Хмельницька та Полтавська області повністю зберегли ціни на вторинне житло на рівні кінця літа. Здешевлення відбулось переважно в тих областях, що наближені до кордону з країною-агресором.
Якщо заглибитися в аналіз столиці, то найвищими цінами на пропозиції на DIM.RIA вирізняються Печерський район ($132 тис.) та Шевченківський район ($98 тис.).
Середня вартість угод на ринку нерухомості Києва в листопаді показала, що найбільш дорогими районами залишаються Печерський та Шевченківський. Однак, згідно з інформацією, наданою Асоціацією фахівців з нерухомості України, ціни на ці квартири виявилися нижчими: однокімнатні апартаменти в Печерському районі продаються в середньому за $98 тисяч, тоді як у Шевченківському — за $82 тисячі.
Середня вартість угоди з придбання однокімнатної квартири у всіх районах Києва складає 69 тисяч доларів, тоді як в області цей показник дорівнює 64 тисячам доларів.
У вересні-листопаді в більшості областей інтерес користувачів до вторинного житла пожвавився, найбільший приріст пошукових запитів відбувся у Волинській та Чернівецькій областях (+40% та +39% відповідно). У столиці купівлею вторинного житла цікавились на 7% менше порівняно з літом, у Київській області - на 3% більше.
Кількість відгуків від користувачів зазвичай перевищує число розміщених оголошень. У столиці попит на послуги значно перевищує пропозицію, перевищуючи її більш ніж удвічі.
На ринку оренди порівняно з серпнем поточного року кількість пропозицій житла для оренди зросла у більшості областей. Найбільший приріст -- у Хмельницькій, Одеській та Харківській областях.
Київ продовжує залишатися найвищою за ціною локацією для оренди квартир, з середніми витратами на однокімнатну квартиру в розмірі 17 918 грн. Протягом осіннього сезону ціна на однокімнатні квартири в столиці зменшилася приблизно на 300 грн. Найбільше подорожчання спостерігається в Чернівецькій (+32%) та Закарпатській (+17%) областях.
Власники нерухомості в столиці дають змогу обрати квартиру на різний гаманець залежно від району: від 11,7 тис. у Деснянському районі до 22,3 тис. грн у Шевченківському.
Згідно з аналітичною інформацією, наданою Асоціацією фахівців з нерухомості України, в окремих районах угоди на купівлю нерухомості укладаються за зниженими цінами. Наприклад, у листопаді середня вартість оренди однокімнатної квартири становила 10 тисяч гривень у Деснянському районі, 12 тисяч у Святошинському, а в Дніпровському - 13 тисяч.
У період з вересня по листопад у Києві кількість відгуків на пропозиції оренди виявилася значно більшою за кількість оголошень, які розміщували власники на маркетплейсі. Подібна тенденція також була помічена в інших регіонах України.
Попередньо було зазначено, що українці переглянули свої фінансові можливості для придбання або оренди житла.