Мобілізація в Україні: ТЦК закликають призваних, які мають бронювання – всі подробиці.
Генштаб та ДБР мають розібратись з порушеннями у терцентрах комплектування, заявив нардеп Олександр Федієнко. З одного боку, ТЦК не вносять дані про бронювання в "Оберіг", з іншого -- намагаються мобілізувати та штрафують людей за неіснуючі порушення.
Співробітники терцентрів комплектування в Закарпатті затримали двох працівників компанії-провайдера, які виїхали для ремонту лінії зв'язку. Військові комісії не звернули уваги на документи про бронювання, видані Мінцифри, і в реєстрі "Оберіг" не було інформації про захист від призову. Внаслідок цього одного з фахівців зв'язку ледь не мобілізували до Збройних Сил України. Про порушення в діяльності військкоматів та шляхи їх вирішення повідомив народний депутат від "Слуги народу" і член комітету ВР з нацбезпеки Олександр Федієнко на своїй сторінці у Facebook.
Федієнко звернув увагу на те, що до нього надходять численні скарги від громадян щодо порушень з боку територіальних центрів комплектування, які продовжують мобілізувати людей, незважаючи на їх бронювання та наявність роботи в підприємствах критичної інфраструктури. Політик повідомив про три випадки, які він "триматиме під контролем". Він підкреслив, що таких ситуацій у нього чимало, і кількість скарг на дії ТЦК зростає. Після його офіційних запитів розпочались внутрішні розслідування. Нардеп також надіслав листа начальнику Генерального штабу Баргилевичу, а у своєму дописі в Facebook він позначив Державне бюро розслідувань, вимагаючи розслідування неправомірних дій військових комісаріатів.
"Хотів би привернути увагу представників ТЦК: не слід зловживати своїми повноваженнями. Балаклави для мене – це абсолютно як червона ганчірка! Чи ви ховаєтеся від власного народу!? Сподіваюсь, ви не служите ворогові?" – риторично запитав Федієнко про причини дій працівників ТЦК.
У своєму повідомленні депутат розповідає про випадки, які сталися з постраждалими. Перший інцидент стався на Закарпатті. Бригаду з двох зв'язківців компанії "Атраком" зупинили на блокпосту поблизу села, де з'ясувалося, що дані одного з чоловіків не відображаються в системі "Оберіг". Після цього працівники територіального центру проігнорували паперовий документ, що підтверджує його захист від призову, і громадянина затримали. Протягом трьох днів його переміщали з однієї військової частини до іншої, але зрештою визнали його бронювання, згідно з інформацією нардепа.
Другий інцидент стався з чотирма співробітниками тієї ж компанії, але вже в Харківській області. Їх зупинили чоловіки у військовій формі та балаклавах, які не надали жодних документів. У двох з них інформація про бронювання не відображалась у системі, проте документи були при собі. На одного з них наклали штраф у розмірі 17 тисяч гривень (пізніше скасували), відібрали мобільні телефони, але зрештою всіх відпустили, як повідомив Федієнко. Третій подібний випадок стався в Одеській області: тут затримали особу, яка мала бронювання, відібрали документи, заборонили зв'язуватися з рідними та адвокатом, і утримували в ТЦК протягом двох тижнів, деталі цього інциденту розповів політик.
На думку депутата, він спостерігає певну тенденцію в діяльності ТЦК: здається, що вони свідомо затримують осіб, які отримали бронь від мобілізації. Окрім цього, існують затримки з оновленням інформації в системі "Оберіг", що призводить до труднощів у спілкуванні людей з військовими комісарами. Це ще один аспект, який Федієнко зазначив як недолік у функціонуванні військкоматів.
На даний момент Генштаб та Державне бюро розслідувань не надали коментарів щодо заяви нардепа Федієнка. Невідомо, чи звертався політик офіційно до ДБР, чи лише згадав про цю установу у своєму пості на Facebook. Пресслужби обласних територіальних центрів комплектування також утрималися від коментарів стосовно висунутих проти них звинувачень.
Нагадаємо, що 6 грудня видання Фокус повідомило про нові вимоги щодо бронювання від мобілізації, які були введені після ряду постанов Кабінету Міністрів. Відповідно до нових умов, можливість бронювання надається працівникам важливих підприємств, якщо їхня зарплата перевищує 20 тисяч гривень, а компанія виконує всі необхідні фінансові зобов'язання перед державою. Додатково, уряд також коригує статус критичності підприємств відповідно до нових критеріїв.
Нагадуємо, що 10 грудня адвокат Олексій Панасенко роз'яснив, яким чином особа з бронюванням від компанії може виїхати за межі країни.