Криптовалютна лісова мафія: Клан "поглядачів" з Рави-Руської - Завтра.UA
Цей аналітичний матеріал ґрунтується на публікаціях та журналістських розслідуваннях провідних українських медіа, а також на офіційних відповідях і повідомленнях Департаменту безпеки державного підприємства "Ліси України", Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції та відповідних підрозділів Генеральної прокуратури. Відповідні запити та звернення були надіслані цим органам, а також учасникам аналізу з Інформаційного агентства "Новини України" було надано можливість поділитися своєю думкою щодо обговорюваних у матеріалі подій.
Облисіння – це безповоротний процес. Незважаючи на запевнення перукарів чи фармацевтів, професійні медики визнають, що досі не можуть визначити чіткі причини виникнення алопеції у людей. Однак, коли мова йде про масове облисіння Карпатських гір, вирубку лісів на Волині та Поділлі, а також знищення найбільших в Європі букових пралісів, тут вже людина виступає як основна причина цієї екологічної катастрофи!
Недавнє велике незаконне вирубування лісів виявлено в межах Карпатського біосферного заповідника, який перебуває під захистом як національного, так і міжнародного законодавства. Більше тридцяти років тому, відповідно до рішення Секретаріату програми МАБ ЮНЕСКО, букові праліси цього заповідника отримали статус частини Глобальної мережі біосферних резервів ЮНЕСКО.
Сьогодні цей об'єкт Всесвітньої спадщини та його охорона стикаються з серйозними загрозами, які з часом лише посилюються. На території Карпатського біосферного заповідника зловмисники розсипають їжаки з арматури, що вже призвело до пошкодження шести службових автомобілів поліції та вантажівок. Крім того, вони руйнують мости, які ведуть до місць, де зберігаються незаконно зрубані дерева. На додачу, на центральних вулицях спалюють автомобілі правоохоронців, які виявили масштабні випадки незаконної порубки та кримінальні пилорами. Інформація про загоряння службових автомобілів поліції Nissan Patrol і Daewoo Lanos надійшла від диспетчера ДСНС Рахівського району і була зафіксована в Єдиному обліку під номером №8231 від 13.11.2024 року.
Згідно з оперативною інформацією, отриманою від Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області ДСР НПУ, ряд підприємців та місцевих жителів займалися незаконними вирубками лісу та протиправними фінансовими схемами з деревиною. Спеціалізована екологічна прокуратура Закарпатської обласної прокуратури оцінила завдані ними збитки в відповідь на наш запит, попередньо встановивши їх на рівні близько 8 млн грн. Проте, після перевірки, проведеної головою підкомітету Верховної Ради, стало відомо, що реальна сума збитків може перевищувати 30 млн грн.
Масштабні незаконні вирубки лісів та астрономічні доходи від злочинної діяльності знову стають прикриттям для навмисних підпалів у карпатських лісництвах. Підпал поліцейських автомобілів на Закарпатті став епізодом в ongoing боротьбі з лісовою мафією, що почалася ще на початку року. 31 січня вогонь знищив службові приміщення філії "Рава-Руське лісове господарство". Саме там минулого року Державне бюро розслідувань виявило підпільну криптоферму, де попереднє керівництво лісгоспу за три роки "намайнило" близько 4 мільйонів гривень.
Вадим Сорока, призначений торік директором філії в Раві-Руській, виявив платіжки з астрономічними сумами за споживання електроенергії, підписані його попередником Володимиром Панечком. До появи нелегальної криптоферми споживання електрики ледве перевищувало 100 кіловат, але після її запуску цей показник зріс у 100 разів. Значне підвищення енергоспоживання лісгоспу викликало серйозні та систематичні перебої з електропостачанням у житлових будинках Рави-Руської, а також на об'єктах критичної інфраструктури.
Саму ж криптоферму попередня адміністрація Рава-Руського лісгоспу постійно переховувала від "зайвих очей": то на лісозаводі, то у гаражі державного підприємства, то у кімнаті відпочинку адмінбудівлі. Для її відвідувачів навіть зробили інший вхід. Від криптоферми подалі. Коли ж її таки викрили, організатори вирішили ховати кінці... у вогні.
6 вересня цього року Жовківський районний суд Львівської області визнав винним у підпалі адміністративних приміщень філії "Рава-Руське лісове господарство" родича колишнього керівника цього лісництва, Володимира Панечка. Володимир Іващук, який отримав умовний вирок, висловив щире каяття у суді та уклав угоду з прокурором, визнавши свою провину, а також пообіцяв відшкодувати лісництву всі збитки, завдані його діями. Проте, незважаючи на вирок суду, залишилося безліч питань:
В той же час, на тещу Володимира Панечка, місцевого депутата Юрія Панечка, були оформлені в лізинг три нові трактори марки "Бєларусь" та новий позашляховик "Skoda KODIAQ", які належать Рава-Руському лісгоспу. Саме в цьому позашляховику місцевого обранця затримали поліцейські 8 серпня 2023 року за порушення правил дорожнього руху. З того часу одним з "кодіяків" Рава-Руського лісництва керує племінник депутата Остап Володимирович, син колишнього керівника лісгоспу. Інший аналогічний позашляховик, що належить державному підприємству, поступово потрапив у розпорядження колишнього головного інженера Володимира Левицького, який працевлаштував свого пасинка Олександра Дробаха в Рава-Руський лісгосп на позицію "економіста з ціноутворення". Тепер Олександр є щасливим власником другого "кодіяка" лісгоспу.
У Рава-Руському лісгоспі було виявлено чотири кримінальні провадження, що викривають серйозні порушення. Відзначено щомісячне списання 12 тонн дизельного пального для тракторів, які навіть не мали технічних паспортів, до необґрунтованих переплат за лізинг автомобілів, які в деяких випадках сягали половини вартості техніки. Нові трактори марки "Бєларусь", придбані лісгоспом, спочатку були переправлені до фермерського господарства "клану Панечків" у селищі Річки, а після відкриття кримінального провадження були перепродані іншим особам за залишковою вартістю. Аналогічна ситуація сталася з трьома новими позашляховиками "Renault DUSTER", які також купував лісгосп. Одну з машин лісгосп досі не може знайти, але зобов'язаний продовжувати платити за її лізинг. Інший "дастер" був подарований волинським свекром колишнього керівника лісгоспу його дочці, а третій автомобіль "прихопила" його теща, разом із захованою турбазою.
Керівництво відділу службових розслідувань Департаменту безпеки державного підприємства "Ліси України" виявило, що на додаток до криптоферми, колишній директор Рава-Руського лісгоспу, Володимир Панечко (також відомий як Антон Косовський), збудував таємну "оазу розпусти" на території стратегічної пожежної водойми, що займає цілих 4 гектари державних земель. Ця "оаза" включає в себе будиночки для відпочинку пар та банкетні зали, здатні вмістити 30-40 осіб для святкувань.
Як постановив 03 жовтня 2017 року Жовківський районний суд Львівської області в межах справи № 444/1927/17, Антон Косовський вчиняв на посаді директора ДП "Рава-Руське лісове господарство" махінації з податками. Через 4 роки вже на митних оборудках його впіймав Малиновський райсуд Одеси. Постановою по справі № 521/1658/21 від 26 жовтня 2021 року встановлено, що будучи директором "Рава-Руського лісгоспу" він відписував лісопродукцію вже ліквідованим компаніям. Попри багаторічну корупційну передісторію, з початку цього року попередник і екс-патрон Володимира Панечка вирішив домагатися у Личаківському райсуді Львова повернення на посаду головного лісничого філії "Львівське лісове господарства" і виплати йому зарплати за час простою.
Після викриття новим керівником Рава-Руського лісгоспу зловживань у роботі попередників йому почали погрожувати. Спочатку ботами у соцмережах, далі - анонімними фейками та "наїздами" блогерів. Проти викривача корупціїйних махінацій "лісова мафія" організувала масовий протест руками голови профспілки. Але не обраного колективом, а призначеного "кланом Панечків" у розпал повномасштабної агресії. Від фронту - подалі.
Безкарність та вплив корупційного "клану Панечків" поширюються далеко за межі Рава-Руської громади, охоплюючи також Львівську та Закарпатську області. Волинські журналісти підняли тривогу, коли натрапили на аудіозапис розмови між Юрієм Панечком та головою Підгайцівської об’єднаної територіальної громади Юрієм Семенюком. Цей запис, опублікований Телеканалом АВЕРС, демонструє, як депутат з Рави-Руської змушує волинських чиновників узгоджувати з ним усі питання, пов’язані із землею, а також намагається підпорядкувати своєму впливу правоохоронні органи області та місцеві кримінальні угруповання.
Встановлення Рава-Руським "смотрящим" контролю над Волинню обурило не лише місцевих журналістів, а й народних обранців. Щоб прибрати непроханого гостя з рідної землі і притягти його до відповідальності Волинська обласна рада 3 років тому звернулася до Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України. А екс-голова обласного законодавчого органу Ігор Палиця закликав Президента України Володимира Зеленського посадити "смотрящого" за грати. Попри очікування волинських політиків та журналістів, результат виявився прямо протилежним. Давня соратниця Юрія Панечка Оксана Грицюк отримала контроль над Волинським геокадастром, а згодом - і Службою автомобільних доріг у Волинській області.
Протягом усього часу "смотряща" Рава-Руського, призначена в Волинській службі автомобільних доріг та місцевому геокадастрі, перебувала під контролем "смотрящої від смотрящого" Юрії Панечка - її рідної племінниці. Леся Володимирівна Панечко, донька Володимира Панечка, колишнього директора Рава-Руського лісництва, стала фігурою в цій схемі, оскільки її родич Володимир Іващук намагався знищити сліди діяльності, спаливши лісгосп після того, як поліція виявила приховану там криптоферму.
Подейкують, що викриті минулого місяця у контрабанді лісоматеріалів в особливо великих розмірах працівники філії Поліського офісу державного підприємства "Ліси України" також виконували волю усюдисущого Рава-Руського "смотрящого". У змові з експертами Рівненської торгово-промислової палати ділову деревину ховали у залізничних вагонах під шаром дров'яної і ешелонами незаконно вивозили до ЄС. За що і отримали підозри.
Лише рік тому колишній керівник лісового господарства Рівненської області став фігурантом розслідування через підозри у незаконних схемах з лісоматеріалами, в результаті чого у нього знайшли величезні суми грошей та золоті злитки. На передодні грудня чотири співробітники лісогосподарства Житомирщини також опинилися під підозрою. Очільник місцевої лісової філії разом з трьома своїми підлеглими був затриманий співробітниками Кіберполіції та Департаменту внутрішньої безпеки ДП "Ліси України" під час спроби незаконно реалізувати близько десяти вантажівок лісу, який був зрізаний без жодних дозволів і не підлягав санітарній рубці. В ході проведення обшуків виявили факти внесення неправдивих даних в офіційні документи, а також комп'ютер, за допомогою якого здійснювалося втручання в Єдину державну систему електронного обліку деревини. Правоохоронці зуміли попередити спробу незаконного збагачення. У державному підприємстві "Лісогосподарський Інноваційно-аналітичний центр", яке видало лісорубний квиток для житомирських службовців, звільнили половину працівників, включаючи керівника. Сподіваємося, що наступною метою правоохоронців стане всесильний "смотрящий" з Рава-Руської, який контролює карпатські ліси, галицькі землі та волинські шляхи.