З початку року кожна десята пільгова іпотека надана внутрішньо переміщеним особам, повідомляє "Укрфінжитло".

Відновлення функціонування реєстрів та запуск послуги "єОселя" 22 січня 2025 року призвело до видачі 474 кредитів станом на 4 лютого, з яких 48 отримали внутрішньо переміщені особи (ВПО). Про це повідомили представники пресслужби ПрАТ "Українська фінансова житлова компанія" ("Укрфінжитло") агентству "Інтерфакс-Україна".

Як було зазначено, наприкінці 2024 року умови для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) стали більш лояльними: тепер переселенці мають можливість обирати житло для купівлі в іпотеку, яке не старше 10 років, тоді як раніше цей термін обмежувався трьома роками. Завдяки цим змінам, ВПО вже займають третю позицію серед усіх позичальників. Як повідомили у "Укрфінжитлі", з початку року найбільша кількість кредитів (186) була надана українцям, які не мають власного житла або мають таке, що не відповідає нормам програми. На другому місці опинилися військовослужбовці та представники силових структур з 162 кредитами.

Для порівняння: у 2024 році банки-партнери надали 8515 кредитів, серед яких 268 отримали внутрішньо переміщені особи, що становить трохи більше 3% від загальної кількості пільгових кредитів.

Як зазначають у "Укрфінжитлі", фактична кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які стали учасниками програми, є значно більшою, проте багато з них ідентифікували себе під іншими категоріями. Наприкінці 2024 року "Укрфінжитло" спільно з Міністерством соціальної політики провели верифікацію даних про кількість ВПО в програмі. На той час серед усіх учасників програми було 1585 ВПО, що становило 11,3% від загальної кількості учасників "єОселі". Це свідчить про те, що при подачі заявки багато людей не вказали свій статус ВПО.

Більш доступним участь у "єОселі" роблять і локальні програми, місцева влада сама вирішує, яким категоріям буде здійснювати компенсацію. Дві області у переліки пільгових категорій включили ВПО: Закарпатська область компенсує 3% річних військовослужбовцям ЗСУ за контрактом, пораненим та особам з інвалідністю внаслідок війни, ВПО; Чернівецька область компенсує 3% річних військовослужбовцям ЗСУ за контрактом та силовикам, ветеранам війни та учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та ВПО. Відповідно у Закарпатській компенсація за регіональною програмою виплачувалась 24 позичальникам, у Чернівецькій - 86, але немає даних, скільки з них саме ВПО. Всього у 2024 році такі регіональні компенсації виплачувалися 969 позичальникам у кількох областях.

За інформацією компанії, серед інструментів, які можуть зробити житло більш доступним для ВПО - можливе залучення у якості агента до програми "єОселя" Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло). Для цього Держмолодьжитло має пройти перевірку кредитних процедур та "діджиталізуватись" до вимог програми.

Як повідомляв раніше голова правління "Укрфінжитло" Євген Мецгер, установа розглядає питання щодо налагодження співпраці з Держмолодьжитлом, яке має велику експертизу роботи з цільовими програмами для ВПО. Як уточнили "Інтерфакс-Україна" в пресслужбі, механізм співпраці ще напрацьовується.

Раніше повідомлялося про плани Міністерства економіки України збільшити кількість виданих кредитів за державною програмою доступної іпотеки "єОселя" у 2025 році на 17,6%, до 10 тис.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.