Скандальний староста передав допомогу російським, а Збройні сили Словаччини взяли паузу - novyny.sme.sk
Пропонуємо вам поділитися свіжою ідеєю, написати статтю для блогу або зв'язатися з нашою редакцією за адресою: ukraine(собака)spectator.sk.
Будьте з нами на зв'язку в соціальних мережах: Facebook | Instagram | Telegram
У нашому щотижневому огляді українська редакція "Новини зі Словаччини" презентує найзахоплюючіші статті про словацько-українські відносини, які з’явилися в провідних щоденниках та газетах Словаччини.
20 листопада староста села Смілно в Пряшівському краї Владімір Баран разом із колишнім членом радикально правої партії SNS Антоном Корбою передали російській стороні чек на 52 тисячі євро, призначений для цивільних осіб, які постраждали в Курській області.
Допомога для осіб, які постраждали від військових дій, нібито була зібрана за рахунок внесків словаків та чехів. Цікаво, що поїздка самих представників відбулася наступного дня після відзначення 1000 днів війни в Україні. Баран та Корба, одягнені у форму Збройних сил Словаччини, презентували свою підтримку для російських ЗМІ.
Збройні сили Словаччини рішуче відмежувалися від вчинків старости Смілно та Корби, як зазначає сайт teraz.sk. Державний орган оприлюднив цю інформацію у своїх соціальних мережах.
Військові акцентували, що Баран не є частиною Збройних Сил Словаччини, і його вчинки не репрезентують цінності чи офіційну позицію армії стосовно російської агресії проти України.
Президент Словаччини Петер Пеллегріні зазначив, що так само як були відхилені всі прохання про участь словаків в українській армії, очікується, що жоден громадянин у словацькій формі не буде демонструвати свою присутність на будь-якій стороні конфлікту.
"Це особистий вчинок двох осіб, які відправилися туди, і вони повинні відповідати за свої дії," -- зазначив президент.
Раніше Баран мав зустріч з російським послом Ігорем Братчіковим під час його візиту до Бардейова.
На минулому тижні заступник голови словацького парламенту Андрій Данко (SNS) оголосив про свій планований робочий візит до Москви, отримавши запрошення від російської Держдуми. Однак, щоб цей візит відбувся, необхідно отримати затвердження від Петер Жіги, який наразі виконує обов'язки голови Національної ради.
До ініціативи приєднався й Тібор Гашпар (Smer), заступник голови парламенту та колишній президент поліції, пише видання Denník N. Вони мотивують свою поїздку тим, що хочуть досягти миру та розв'язати питання постачання газу.
"Якщо ми зможемо заявити про нашу позицію, що ми не хочемо війни, що ми прагнемо миру, це буде хоча б невеликий крок для того, щоб вони зрозуміли, що ми не бажаємо воювати", -- заявив Гашпар. Данко також висловив бажання зустрітися з російським міністром закордонних справ Сергієм Лавровим для нормалізації відносин.
Аналітик Олександр Дулеба скептично оцінює такі ініціативи, заявляючи, що подібні візити можуть легітимізувати російську агресію проти України та посилити проросійський вплив у Словаччині.
Політичні експерти та члени опозиційних партій висловлюють незадоволення діями Данка та Гашпара, наголошуючи, що їхні вчинки суперечать офіційній позиції Словаччини щодо підтримки України.
Міністерство внутрішніх справ Словаччини створило спеціальну команду "Darca" для розслідування передачі Україні систем протиповітряної оборони С-300, винищувачів МіГ-29 та іншої військової техніки, пише sita.sk. Про це заявив міністр внутрішніх справ Матуш Шутай Ешток (Hlas).
Розслідування зосередиться на діяльності Міністерства оборони під керівництвом екс-міністра Ярослава Надя, а також на діях попередніх урядів, які очолювали Ігор Матович, Едуард Геґер і Людовіт Одор.
Поліцейська група здійснить перевірку всіх скарг, отриманих від фізичних та юридичних осіб, а також уважно розгляне детальний звіт, підготовлений Верховним управлінням контролю (NKÚ).
Екс-міністр оборони Ярослав Надь висловив впевненість у своїй готовності до співпраці з правоохоронними органами та зазначив, що не має жодних побоювань щодо проведення розслідування.
Починаючи з лютого 2022 року, Словаччина надала Україні військове обладнання на загальну суму приблизно 700 мільйонів євро, в той час як виплати з Європейського фонду миру становили лише 82 мільйони євро.
Пряшівський самоврядний край (PSK) вдруге провів оздоровлення для дітей та молоді з різних областей України, організувавши шкільний табір у Татрах, повідомляє ahoj.tv.
У цьому році в заході взяли участь більше 70 дітей з Сумщини та Закарпаття.
Програма відпочинку охоплювала різноманітні туристичні походи, культурні події, спортивні та соціальні ігри, а також індивідуальні заняття. Серед інших активностей, діти мали можливість відвідати Штрбське Плесо та льодовий купол на Гребінці.
Подія була організована за підтримки Посольства України в Словаччині, почесного консульства України та інших партнерських організацій. Фінансування було отримано завдяки спонсорам, благодійникам, дипломатичним установам та добровільним пожертвам.