"Ліки, які повинні бути доступними, насправді недоступні: що насправді коїться з мобільними аптеками?"
Мобільні аптеки, що працюють у прифронтових зонах, - це команда в бронежилетах і касках, яка навіть у 40-градусну спеку надає допомогу. Це про життєво важливі медикаменти для людей похилого віку, про те, як рятувати аптечний автомобіль, який застряг у вирві від влучення снаряда, коли кожна хвилина має значення.
Про це в дописі на Facebook написала Юлія Клименюк, виконавча директорка з маркетингу в "Аптека 911", яка запустила першу мобільну аптеку в Україні ще в січні 2024 року в Харківській області. Її публічне звернення стало відповіддю на допис народного депутата Сергія Кузьміних, голови підкомітету з питань фармації, який повідомив про успіхи держави в розгортанні мережі мобільних аптек: "Там, де раніше не було аптек -- тепер є доступ до ліків", написав нардеп. Клименюк не погодилася з таким оптимізмом і поставила депутатові низку публічних питань:
Вона також підкреслила, що придбання однієї аптечної автомобільної одиниці з необхідним обладнанням коштує близько 1,45 мільйона гривень, а формування товарного запасу для мобільної аптеки потребує додаткових 1,5 мільйона гривень.
"Ви хоч раз бачили звіт про витрати на запуск та експлуатацію мобільного аптечного пункту? А це не тільки логістика, але й сама аптечна автівка, холодильники та обладнання для збереження препаратів. Це Старлінк, генератор, пальне, а іноді - й РЕБ. Середня вартість такої автівки з обладнанням (наприклад, такої, що стоїть зараз у Херсоні та не працює), складає 1,45 млн грн.
Для того, щоб гарантувати наявність необхідних медикаментів, важливо підтримувати середній запас товару на рівні 1,5 мільйона гривень. Витрати на чотири мобільні аптеки, які функціонують у Харківській, Херсонській та Сумській областях з січня по квітень, досягли 1,58 мільйона гривень, - зазначила Клименюк.
Крім того, Клименюк підкреслила, що 21 мобільній аптеці так і не вдалося вирушити в заплановані маршрути. Ці аптеки мали на меті обслуговувати мирні райони Хмельницької, Вінницької, Івано-Франківської та Закарпатської областей, забезпечуючи медикаментами 905 сіл і містечок, де відсутні аптечні пункти.
Вона також наголосила на необхідності об'єднання зусиль держави та бізнесу. Та підкреслила, що бізнес готовий до діалогу та спільних з державою дій. Адже, поки народні депутати популяризують власну персону на гучних заявах, прості українці все ще без доступу до "Доступних ліків".