Будьте обережні: в Україні змії вийшли зі сплячки після зими.

Аномально висока температура спричинила пробудження холоднокровних та інших диких тварин, які зазвичай впадають у сплячку в цю пору року.

В Україні посеред зими прокинулись змії. Подейкують, що все це через аномально теплу погоду. Плазуни прокинулися від зимової сплячки й тепер блукають лісами. Що змусило рептилій активізуватися в розпал зими і чим небезпечне таке явище - читайте в ексклюзиві TSN.ua.

Ця зима в Україні виявилася незвичайною. Ми спостерігаємо, що температури значно перевищують звичні для зимового періоду. Тож, гуляючи лісом, варто не лише бути обережними з дикими тваринами, але й уважно стежити за підлогою. Через аномально теплу погоду, на сонячних місцях починають з’являтися змії, які виходять погрітися.

Нещодавно в Закарпатті зафіксували присутність плазунів. Один з мешканців села Кобилецька Поляна, вийшовши на прогулянку з собакою в січні, натрапив на гадюк, що з'явилися серед снігу. А вже через кілька днів змій помітили у лісі неподалік від Ужгорода, про що повідомила кореспондентка ТСН.ua Світлана Деніщук. Зоолог і кандидат біологічних наук Федір Куртяк зазначає, що це явище є справжньою аномалією, оскільки зазвичай плазуни прокидаються лише в квітні.

Не тільки холоднокровні істоти опинилися під загрозою, зазначає експерт. Зміни клімату також негативно вплинули на природні цикли птахів.

"Усі ми відзначаємо, що птахи повертаються до нас значно швидше. Наразі вже можна спостерігати журавлів, які прибули до нас ще 29 грудня минулого року. Вони вже перебувають на території Закарпаття протягом місяця," - зазначає зоолог.

Прокидатися посеред зими почали навіть ведмеді — їхні сліди часто фіксують прикордонники в гірських районах. Фахівці наголошують на небезпеці такої активності для тварин: брак їжі призводить до швидкого виснаження, а це, в свою чергу, може викликати агресію. Якщо ж морози раптово повернуться, то плазуни, які встигли прокинутися, можуть не витримати таких умов.

Перші дні лютого виявилися досить морозними. У деяких місцях навіть випадав сніг, зокрема на території Київської області. Проте, незважаючи на холод, змій можна було побачити й там.

Цікаво, що у середині минулого століття жителі Туркменістану стали свідками аналогічного феномену. У той час гризуни та плазуни без жодного страху покидали свої укриття вдень, ігноруючи присутність людей. Лише через добу після цього трапився жахливий землетрус, який забрав життя багатьох людей.

У 1975 році в китайському місті Хайчен місцеві мешканці стали свідками незвичайної поведінки змій за кілька тижнів до потужного землетрусу. Змії почали масово покидати свої нори, хоча зазвичай у зимовий період вони повинні були спати.

Ще один цікавий випадок аномальної поведінки тварин перед землетрусом стався в італійському місті Аквіла. У 2009 році, за кілька днів до катастрофи, з місцевого ставка зникла ціла колонія жаб. Великі землетруси часто супроводжуються незвичною поведінкою комах, тварин, птахів та риб напередодні природних катастроф. Наприклад, глибоководні риби спливали на поверхню океану, гризуни та рептилії поспішно залишали свої укриття, мурахи покидали свої гнізда навіть вночі, а птахи масово піднімалися у повітря, виконуючи хаотичні польоти.

Цікаво, що днями в Україні також стався землетрус. Надвечір 1 лютого його зафіксували на Полтавщині. О 18:21 між Полтавою та Решетилівкою стався землетрус магнітудою 3,67. Про це повідомили у ДСНС.

"Згідно з попередніми даними, не зафіксовано жодних негативних наслідків, а також звернень до Державної служби з надзвичайних ситуацій не надходило", - підкреслили в установі.

Як ми можемо помітити, змії справді здатні бути знаками чогось незвичайного. У цей період, коли вони почали проявляти активність, важливо дотримуватись особливої обережності, особливо під час прогулянок у лісі.

В минулому році більше 230 українців звернулися за медичною допомогою у зв'язку з укусами змій. Серед них було 57 дітей. На жаль, один випадок закінчився летально для дорослого пацієнта, про що повідомляє Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я.

У попередньому році було зафіксовано значно більше випадків звернень до медичних установ через укуси змій, ніж у 2023 році – на 28 випадків більше. У Донецькій, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях не було зареєстровано жодного випадку. При цьому дані з Луганської області та Криму відсутні.

Статистика укусів змій по регіонах:

Територія України є домівкою для представників двох видів отруйних змій: гадюки степової, гадюки звичайної та її підвиду гадюки Нікольського. Тож у переважній більшості випадків українці зверталися по допомогу після нападу саме цих видів плазунів.

Змії зазвичай проявляють активність у теплій порі року, починаючи з квітня і до пізньої осені, тоді як взимку впадають у стан сплячки. Найчастіше їх можна виявити в заболочених зонах, поблизу зарослих водойм, таких як озера та ставки, а також у гірських районах і на степах. Іноді змії трапляються і в околицях сміттєзвалищ будівельних матеріалів. Гадюки часто ховаються у старих пнях, купах сіна, під камінням або залишками повалених дерев. Внаслідок своєї холоднокровності, у сонячну погоду ці тварини можуть грітися на пеньках, стежках, великих каменях та відкритих просторах.

У Державній службі України з надзвичайних ситуацій рекомендують дотримуватися ряду правил безпеки, коли ви перебуваєте на природі:

"Обирайте відповідний одяг - міцні черевики та довгі штани з щільної тканини, які слід заправити в черевики. Перед тим як сісти, огляньте місце для відпочинку - траву, камінь чи колоду, поторкайте або постукайте палицею, щоб відлякати змію. Уникайте дотиків до невідомих предметів, адже змії часто ховаються під камінням, впавшими деревами, купами сіна або трухлявими пнями. Якщо ви помітили змію, не панікуйте і не робіть різких рухів! Просто дочекайтеся, поки вона повзтиме. У більшості випадків змія не звертає уваги на нерухомі об'єкти," - зазначили експерти.

У випадку, коли вас вкусив ймовірно отруйний плазун необхідно не панікувати та повідомити про це інших людей поруч. Обов'язково варто зняти з кінцівок прикраси, пов'язки та взуття, оскільки внаслідок зміїного укусу розвиваються набряки, особливо помітні на кінцівках.

Надалі найкраще викликати бригаду екстреної медичної допомоги або самостійно прибути до найближчої лікарні. До надання кваліфікованої медичної допомоги слід за можливості знезаразити місце укусу, накласти не тугу антисептичну пов'язку, випити антигістамінний препарат і пити багато води.

Незважаючи на поширене переконання, припікання місця укусу не є ефективним способом для зупинки поширення отрути. Крім того, не рекомендується використовувати тугі пов'язки або турнікет, оскільки тиск на уражену ділянку може призвести до розвитку гангрени.

У Міністерстві охорони здоров’я настійно рекомендують утриматися від спроб самостійного видалення отрути, оскільки це може призвести до ризику виникнення алергічної реакції та набряку дихальних шляхів, що становить істотну загрозу для життя.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.