Після 25 років у таборах за боротьбу за Україну: пішов із життя Іван Мирон, перший дисидент, який отримав реабілітацію.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на повідомлення заступника голови Рахівської районної ради Івана Копича.

"На жаль, сьогодні, в свої 97 років, перестав дихати Іван Васильович Мирон. Вічна й світла пам'ять йому!" - зазначив Копич.

Голова Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослав Білецький також висловився про смерть Івана Мирона.

"Його життя - це приклад боротьби й гідності, вірності правді та Україні. Він пройшов через найтяжчі випробування долі, залишаючись незламним у своїй вірі, ідеях і переконаннях. Таким він і залишиться в нашій пам'яті - мудрим, стійким, незрадливим", - зазначив Білецький.

Іван Мирон востаннє відвідав Храм Всіх Святих, розташований у селі Росішка Рахівського району Закарпатської області, 9 березня 2025 року (фото: Іван Копич).

Іван Мирон з'явився на світ 9 березня 1929 року в гуцульському селі Росішка, розташованому на Закарпатті. З раннього віку він активно долучався до життя місцевої громади, був членом пластового руху. Після закінчення навчання у Великобичківській десятирічці, Іван розпочав кар'єру вчителя початкових класів у селі Чорна Тиса.

У 1950 році, отримавши повістку до радянської армії, Мирон вирішив не присягати окупаційній владі. Він пішов у підпілля та приєднався до українського визвольного руху, ставши зв'язковим ОУН і підтримуючи зв'язок із підпіллям. У травні 1951 року його затримали за доносом. Ужгородська тюрма стала місцем жорстоких катувань, де його неодноразово відправляли до карцеру за відмову співпрацювати зі слідством.

У січні 1952 року його засудили до 25 років позбавлення волі у таборах суворого режиму. Іван пройшов через табори в Харкові, Новосибірську, Красноярську та Норильську. У 1953 році він став одним з найактивніших учасників Норильського повстання політичних в'язнів. Після цього його етапували до табору "Озерлаг" в Іркутській області, а потім до мордовських таборів. Він повернувся на свободу лише 22 травня 1976 року, після 25 років поневірянь.

У 1993 році український суд визнав його засудження необґрунтованим, а в 1995-му Верховний Суд України скасував політичні статті вироку. Однак лишив формальну "судимість" - 5 років за нібито ухилення від служби в армії.

Іван Мирон (зображення: Віктор Микита, заступник керівника Офісу Президента)

18 липня 2019 року Івана Мирона офіційно реабілітували, що стало важливою подією в історії України. Він став першим українцем, якого Національна комісія з реабілітації визнала невинним у відповідності до нового Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

У березні 2025 року Івана Мирона удостоїли нагрудного знака "Сила Срібної землі" за його непорушну відданість свободі, Україні та справедливості.

Інші публікації

У тренді

karpatnews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на karpatnews.in.ua

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на karpatnews.in.ua

© Новини Закарпаття, Ужгорода, Мукачева та України на KarpatNews. All Rights Reserved.