Чоловік отримав дві виклики, але зміг уникнути призову: що відбулося?
В українських судах збільшується кількість справ про ухилення від мобілізації, які завершуються обвинувачувальним вироком про позбавлення волі.
Отримав дві повістки, але до служби не залучили. Відмовився прийняти повістку, мотивуючи це тим, що "мобілізація не є загальною". Втратив бажання захищати Україну і почав конфліктувати з дружиною. Не пішов до армії через свій поважний вік. Ось нові шокуючі "відмовки" військовозобов'язаних, які не бажають йти на фронт. Усі деталі резонансних випадків читайте в ексклюзивному матеріалі ТСН.ua.
В Україні спостерігається дефіцит військових через втрати в живій силі та поранення. У травні уряд прийняв новий закон, що дозволяє розширити мобілізаційні заходи. Цей закон, зокрема, містить заходи, спрямовані на посилення відповідальності для тих, хто намагається уникнути призову.
Однак, є немало тих, хто з різних причин не хоче йти на війну. Це і скандальна бусифікація, кадри якої регулярно потрапляють у Мережу, і не завжди гідне ставлення до мобілізованих, і розповіді військових про положення справ на фронті. Нагадаю, за законом чоловіки від 18 до 60 років підлягають мобілізації.
Так в Ужгороді до 3 років позбавлення волі засудили чоловіка, який отримав дві повістки, проте на суді заявив, що категорично відмовляється від мобілізації. Про це йдеться у вироку Ужгородського суду. За даними слідства, чоловік у червні 2024 року отримав першу повістку, проте він категорично заявив, що не захищатиме Україну. У серпні 2024 року йому вдруге вручили повістку для військової служби за мобілізацією, проте житель Ужгорода вдруге відмовився від призову до армії.
У ході судового розгляду чоловік визнав свою провину. Він повідомив, що "відмовляється від служби в Збройних Силах України" і на даний момент не має наміру служити. Підсудний зазначив, що готовий прийняти покарання, щоб уникнути мобілізації. Суд ухвалив рішення визнати його винним за статтею 336 Кримінального кодексу України (ухилення від призову на військову службу) і призначив йому три роки позбавлення волі.
Ще один резонансний випадок ухилення від мобілізації стався в Закарпатті. Чоловік відмовився виконувати військовий обов'язок і при цьому знущався над своєю дружиною. Цю ситуацію зафіксовано у рішенні Воловецького районного суду Закарпатської області.
За даними суду, 35-річний житель Закарпаття у січні 2023 року категорично відмовився отримувати повістку для відправлення на військову службу. Таким чином він ухилився від мобілізації.
Також він від вересня до листопада 2023 року знущався з дружини, з якою він виховує двох дітей. Житель Закарпаття виганяв жінку з дому та ображав її.
Під час судового засідання чоловік визнав свою провину та висловив щире каяття. Суд уважно розглянув всі матеріали справи і визнав мешканця Закарпаття винним відповідно до статті 336 Кримінального кодексу України та статті 126-1 (домашнє насильство) КК України. Йому було призначено покарання у вигляді трирічного ув'язнення. Цей вирок має можливість бути оскарженим в апеляційному суді.
У Чернігівській області один чоловік відмовився брати повістку, пояснивши це тим, що "мобілізація не є загальною". Згідно з інформацією з суду, у червні 2024 року він пройшов військово-лікарську комісію, яка підтвердила його придатність до служби. Проте, коли йому спробували вручити повістку, він ухилився від її отримання та уникнув призову.
На судовому засіданні мешканець Чернігівської області відмовився визнавати свою провину. Він зазначив, що хоча його і визнали придатним до мобілізації, він все ж вирішив не з’являтися за повісткою.
Відразу після проходження комісії в приміщенні ТЦК дівчина-співробітниця намагалася вручити йому повістку. Вона повідомила, що наступного дня йому потрібно прийти з речами. Хоча він не знав, що саме містила повістка, він усвідомлював, що це бойове розпорядження для відправки до військової частини. Він відмовився прийняти повістку, оскільки вважає, що мобілізація в Україні є частковою, а не загальною. Служити та брати участь у бойових діях він не має бажання. Наступного дня з тих же причин він не з’явився до ТЦК. Він не визнає свою провину, оскільки вважає, що для його мобілізації немає підстав, - йдеться в матеріалах судового розгляду.
Суд визнав чоловіка винним за статтею 336 ККУ. Його засудили до 3 років позбавлення волі.
У Полтавській області до іспитового терміну засудили чоловіка, який, отримавши повістку, вирішив не проходити мобілізацію через свій вік. Цю інформацію містить вирок Зіньківського районного суду Полтавської області.
За даними суду, у березні 2024 року чоловіка визнали придатним до мобілізації. Йому дали повістку, проте житель Полтавщини ухилився від мобілізації. На суді чоловік провину визнав. Він пояснив, що йому вже 50 років, він повністю не бачить на одне око, в армії ніколи не служив та вже виховує онуків. Житель Полтавщини додав, що через свій стан буде лише тягарем для ЗСУ. Суд проаналізував матеріали суду та визнав чоловіка винним за статтею 336 ККУ. Його засудили до 2 років іспитового терміну.
▶ На каналі ТСН на YouTube ви можете знайти відео за цим посиланням: Чоловік отримав дві повістки, але його не призвали: що відбулося?
Нещодавно в інформаційному просторі виник резонанс через питання мобілізації осіб із серйозними захворюваннями. Член Комітету Верховної Ради з національної безпеки Олександр Федієнко вразив громадськість повідомленням про те, що до Збройних Сил України призвали особу з порушеннями слуху, а також людину з висновком ВЛК, який вказує на "розумову відсталість". Більше того, за словами нардепа, зафіксовані випадки мобілізації осіб, які живуть з ВІЛ та мають відкриту форму туберкульозу.
"Ще одне делікатне питання. Це стосується наказу 402 Міністерства оборони, який був ухвалений спільно з Міністерством охорони здоров'я. Не можу стверджувати, які зовнішні фактори вплинули на це рішення. Вже тоді керівники територіальних центрів комплектування висловлювали думку, що це абсолютно безглуздо. Наразі ми бачимо мобілізацію людей з ВІЛ, з відкритою формою туберкульозу, нещодавно мобілізували особу з порушеннями слуху, а також людину, у якої у висновку військово-лікарської комісії зазначено "розумова відсталість певного ступеня, ускладнена порушенням мовлення, часткова атрофія мозку" та інші серйозні діагнози. Сподіваюся, представники Міністерства оборони та Міністерства охорони здоров’я звернуть увагу на цей наказ 402", - написав Федієнко у своєму Telegram-каналі.
Народний депутат також висловив ідею, що представники ТЦК можуть виконати будь-яке завдання на полігоні, якщо вони не чують, а команда подається командиром.
Нагадаємо, Міністерство оборони України наказом №686 затвердило значні зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах. Відтепер визнані непридатними до служби не виключатимуться з військового обліку.