Рубрика: «21:Ужгород»

22 вересня

Міні-ГЕС у закарпатській Красній: чи є користь сільській громаді?

foto

Захист від паводка, робота людям, вуличне освітлення – це ще й не повний перелік.

У той час, як на Закарпатті триває дискусія будувати чи ні малі ГЕС на річках, у селі Красна на Тячівщині вона працює вже 3 роки. Люди до неї звикли і кажуть так: «Нам станція не заважає...»

Про роботу ГЕС говорить і сільський голова Василь Леспух: «З боку керівництва міні-ГЕС було виконано всі зобов’язання, які ми підписали в договорі. Вони здійснили регуляцію та берегоукріплення правого берега річки Красношурка, куди пролягає ГЕС. Обіцяють нам допомогти і в подальших протипаводкових заходах, які плануємо здійснювати вже наступного року».

З його слів, на сьогодні мешканці не мають проблем із електропостачанням – було замінено електролінії та п’ять трансформаторів, з яких встановлено три нові. І що важливо – в мережі стабільно показує 220 В. Хто із споживачів колись стикався з коливаннями в мережі, знає, наскільки жахливими можуть бути наслідки – зіпсована електротехніка, небезпека для життя. Для прикладу, жителі сусідньої Усть-Чорної постійно нарікають на перепади, а то й часті відключення світла. А воно для них служить і альтернативним джерелом тепла – через відсутність газу чимало помешкань у люті морози дообігрівають електрокамінами. Також Красна – чи не єдине село в цій місцевості, яке має добротно облаштоване вуличне освітлення.

Чимало допомагає керівництво міні-ГЕС і в плані соціально-економічного розвитку села. Тільки цього року в місцеву казну було перераховано 135 тисяч гривень. А це значні кошти, які місцева влада планує спрямувати на розвиток інфраструктури. На одній із сесій прийняли рішення дозволити власнику викупити землю, на якій розміщена адмінспоруда міні-ГЕС, що  теж поповнить сільський бюджет значними фінансовими ресурсами.

Розвінчують тут і одну з найбільших страшилок, буцімто саме ГЕС призводять до обезводнення річки та висихання криниць. «Це повний абсурд!» – переконують у селі Красна. Кожна мисляча людина не може не помітити зміни клімату не лише на планеті, а й у окремо взятому регіоні. Малосніжні зими, засушливе літо, зменшення опадів – ось де криється істинна причина того, що навіть повноводні річки літом стають маленькими потічки. Для прикладу, село Руня, яке знаходиться у протилежному куточку Тячівщини, страждає без води уже не один рік. Зрештою, як вдалося переконатися на власні очі, під час засушливого періоду станція просто не працює.

Якщо рівень води в річці падає нижче санітарного мінімуму, система відключається автоматично, пояснив нам працівник станції. Це теж обумовлено в договорі.

До речі, обслуговує міні-ГЕС 5 осіб, всі місцеві мешканці. Працівники вчасно отримують зарплату, мають соціальні гарантії. Станція оснащена спеціальною системою SCADA, яка здійснює управління, контроль технологічного процесу та візуалізацію за допомогою промислового комп’ютера PLC. Сільський голова Василь Леспух упевнений, що гідроенергетичні ресурси наших річок можна й потрібно використовувати. Однак робити це треба без шкоди для навколишнього середовища і в обов’язковому погодженні з громадою. Тим більше, що в цивілізованій Європі малі гідроелектростанції вже давно стали основою енергетичної стабільності й на практиці не мають негативів.

"Закарпатська правда"


22 вересня 2013, 12:30
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Підсумки проєкту «Пізнай Ужанську долину» (ВІДЕО)

Скільки цьогоріч коштує зібрати дитину до школи? (ВІДЕО)

Втрачені церкви Закарпаття (ВІДЕО)

Закарпатці стали менше споживати газ (ВІДЕО)

Гострі кишкові інфекції влітку (ВІДЕО)

їїїїїїїї...

Вася
22 вересня 2013, 21:18

Наша країна всерйоз почала вирішувати проблеми із альтернативної енергетики, це показує про дуже велике бажання бути в ЄС.

ЖУРНАЛИСТ
22 вересня 2013, 23:45

Все сводится к тому, что у нас на этом вопросе достаточно серьезно спекулируют. Польза с гидроэнергетики огромна, весь мир начинает использовать природную энергию и все эти пустые скандалы это елементрана зависть.

к ЖУРНАЛИСТу
23 вересня 2013, 0:23

Мелкие месные политиканты только то и делают, что мешают работать. А сами предложить ничего не способны. В Украине только говорить люди любят, а как только приходит время к делу - чудесные идеи тайно исчезают.

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено