Рубрика: Культура

08 квітня

Федір Безверхнєв — раб свого таланту (+ФОТО)

foto

Він бачить те, чого не бачимо ми...

Редакційну тишу перервав телефонний дзвінок. Прозвучав знайомий голос відомого художника Федора Безверхнього. Федір Павлович поцікавився, чим живе нині редакція. Нагадаємо нашим читачам, що картини цього митця не раз розігрувалися на наших читацьких лотереях. І сам художник часто бував у редакції: мешкає неподалік. Бували і ми у нього в гостях. Кожна зустріч з ним – радість. Коли заходили у квартиру художника, мимоволі потрапляли на виставку його картин, поринали у створений його талантом світ  фарб, образів, настроїв.

Федір Павлович не раз розповідав, як у дитинстві любив сидіти з олівцем та учнівським зошитом на березі Волги на рідній Івановщині. Світ видавався йому прекрасним, але маленьким. Манила далина. І не думав тоді хлопець, що пройде не так багато років і він разом з мільйонами інших юнаків потрапить в круговерть кровавої війни. Змужніє юнак, зміцніє рука художника. У простому блокноті з’являться малюнки спалених білоруських сіл, витоптана фашистськими чобітьми земля Придніпров’я.

Тема війни не зникне і після Перемоги. Перед самою війною він служив в гарнізоні Брестської фортеці і, хоч йому не довелося її захищати у вогненному сорок першому, тема її героїчного захисту ще довго хвилюватиме художника.

«Захисники Брестської фортеці» – одна з його картин. Іде кровавий бій. Гнівом і ненавистю палають очі воїнів, які тільки що відбили чергову атаку ворога.

А ось картина «Вірність». Загинули всі захисники фортеці, і єдиний солдат залишився сам, вимучений, від голоду ледве переставляє ноги, але не здасться. Знає, що ось-ось закінчиться життя, але воно буде віддано Батьківщині.

Дороги Смоленщини… І по них пролягла фронтова дорога Безверхнєва, і вони залишили свій слід у його творчості. Відгриміли воєнні роки і доля завела Федора Павловича на Закарпаття, яке стало для нього другою маленькою батьківщиною. Життя підказало нові теми, нові знайомства. Ось портрет старого верховинця. Помережане зморшками лице, сивина прикрасила голову. Скільки всього довелося пережити чоловіку, але він вистояв. І як живий,  дивиться на світ своїми мудрими очима. Прекрасні портрети дружини, сина, інших родичів.

Давно художник на заслуженому відпочинку. Завжди казав, що він раб свого таланту: без пензля не міг прожити жодного дня. Скільки разів ми зустрічалися з ним і в міському парку, і на околицях Кам’яниці, і на річці. І кожний раз – з мольбертом. Завжди дивувало те, що художник бачив щось надзвичайно цікаве в тому, на що ми й уваги не звернули.

Наприклад, що можна побачити приємного в лютий мороз, коли земля замерзла, про квітуче літо залишилися лише згадки? А художник не побачив, як ми, брудного снігу, на його картині на ньому відіграють такі прекрасні голубі, розові тіні. І засніжені ялинки на узбіччі дороги наче витанцьовують у сніговій заметілі.

А які прекрасні квіти на картинах Федора Павловича! Як добрий садівник, він у своєму мистецькому світі виростив і чудові троянди, і королівські півонії, горді гладіолуси, скромні ромашки. Яких тільки квітів не побачиш на картинах художника і всі, наче живі. Якесь по-особливому сонячне бачення світу у цього художника.

Дивишся на його натюрморти і серце наповнюється спокоєм, відходять на задній план проблеми, які ще вчора здавалися такими великими і страшними. Нині їх наче вже й не існує, на серці стає легко, зовсім по-іншому сприймаєш навколишній світ. І це дякуючи Художнику з великої літери.

…Розповів Федір Павлович, що хворіє, стало важко ходити, давить тягар літ. Дасть Бог, у жовтні художнику виповниться 95 років. Хай же Всевишній допоможе йому пережити хворобу, додасть сил дочекатися весни-літа, ласкавих променів сонця, які так люблять його картини. Маємо надію ще не раз зустріти Федора Безверхнього і в парку, і на річці.

Марія ПІДГОРНА, "Вісті Ужгородщини"


08 квітня 2013, 11:26
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


В Киеве состоялся первый концерт джазовой певицы Теоны Контридзе

До 75-річного ювілею Закарпатський муздрамтеатр запровадив святкову анкету

Закарпатський муздрамтеатр готує прем’єру вистави «Чіріклі» про сучасне життя ромів

Побачили світ вибрані поезії Василя Густі

Закарпатець Рудольф Дзуринець став президентським стипендіатом у сфері театрального мистецтва

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено