Рубрика: Культура

10 квітня

Ужгородська художниця Марія Митрик з дитинства кохалася у квітах...

foto

Малярство для Марії Митрик стало цілющим джерелом, бо почала творити від порожнечі. З того джерела вбирає в себе і відтворює на полотнах чистоту думок, чистоту прозорого і тремтливого повітря Карпат, чистоту і світло людських душ у прекрасних образах людей на картинах. Мабуть, етимологія слів краса і чистота нероздільні. У Марії Митрик — свій шлях. Дуже непростий, не завжди встелений квітами, шлях у неосяжний світ мистецтва.

Уродженка села Дунковиця Іршавського району Закарпаття з дитинства кохалася у квітах, а з шкільних предметів найулюбленішим була …математика. Можливо, це потяг до упорядкованості, системності, ладу, який був закладений у душу мисткині з далеких дитячих літ. Ця конструктивна основа, яка базується на красі, справедливості, добрі та вмінні передати це іншим людям як протиставлення хаосу, який панує довкола нас і в нас самих… Краса й упорядкованість супроти деструкції як у мистецтві, так і в житті.
Будучи студенткою Ужгородського училища декоративно-прикладного мистецтва, Марія Митрик навчалася надзвичайно старанно і ретельно, бо не мала попередньої підготовки. Але працелюбність є одним із найбільш важливих компонентів у творчості: сьогодні бажання малювати у пані Марії з’являється, як тільки переступить поріг художньої майстерності.
Міцні базисні основи малярства в роки навчання заклали відомі педагоги — В.Берец, В.Петрецький і В.Демидюк. Становленню як художниці і вірі у власні сили та здібності Марії допомагав чоловік — відомий закарпатський художник Михайло Митрик.
Діапазон творчості художниці — пейзажі, портрети, натюрморти та натюрморти на фоні пейзажів. У її живописних творах «відчиняються віконця» у природу, у світ речей, посеред яких живе Людина. Картини Марії можна довго і з цікавістю розглядати. Вони привертають увагу оптимізмом, життєрадісністю, своєрідним сприйняттям оточуючого нас світу. Спочатку здається, що на полотнах зафіксовані певні миттєвості життя, але це не зовсім так! Це —  вміння відобразити звичайні речі незвичайно. І таким даром, без сумніву, потужно наділена Марія Митрик.
Не можна не зауважити, що художниця — неймовірно скромна людина, неговірка, але за неї яскраво промовляють її чудові малярські роботи.
Марія нерідко згадує непросте босоноге дитинство. Вже тоді дівчинці нестримно хотілося малювати й малювати. Тоді вона вважала, що художники — це особливі люди. Сьогодні це можна з повним правом сказати і про вас, пані Маріє!
Створені мисткинею роботи спонукають до написання нових. «Я щаслива тим, що маю можливість малювати», — каже Марія Митрик. Її полотна, а особливо пейзажі і натюрморти наче пошепки перегукуються з поетичними рядками своєрідної поетеси Ніни Кур’яти. До картини «Червень Вишні» так співзвучні рядки:

Зріють і вишні,
І небеса…
В трави принишклі
Впала роса.


Ластівка простір
Крає крилом…
Як же непросто
Гоїть розлом!

Картина «Спогад про літо» гармонійно доповнюється рядками:

В цім барокковім серпні
Надто багато літа.
Скоро трава пошерхне,
Росами перемита.

Надто багато меду
У стільниках вже повних,
І розбива планету
Сильний гарячий подих…


Картина «Початок нового дня» (на ФОТО) заслуговує на особливу увагу. Центральна постать — бабуся у домотканій сорочці з кошиком у руках, заклопотана годуванням курей. А довкола атрибути селянської хати: ганок, двері… До речі, це двері у той час, який проминає. А ще — котик на паркані, квіти у вазоні, в’язанка кукурудзи. Бабуся заплющила очі й спогади заполонили її душу. Вся картина — робота природно-органічна, у дусі традиціоналізму.
***
…Перед нами неординарна постать, яка продовжує пошук нового у мистецтві й готується до персональної (вже 4-то!) виставки. А попереду у Марії Митрик ще чимало творчих досягнень і нехай буде так, як у цих віршованих рядках:

Я літати не буду
В не своєму повітрі,
Лиш під небом гостинним
Розтривожу крило.
Для раптового чуда
Слів забракне палітрі,
Щоб сказати дитинно,
Ніби так і було!

Андрій Будкевич
 


10 квітня 2012, 16:15
KARPATNEWS.in.ua — Усі новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


У жовтні відбудеться обласний дитячо-юнацький конкурс живопису імені А. Ерделі

На Тячівщині поліцейські затримали вантажівку з деревиною сумнівного походження

В ювілейний рік проявляються таланти Закарпатського муздрамтеатру

Василь Густі – лауреат премії ім. В. Винниченка

Сприйняття України за кордоном - як до нашої культури ставляться пересічні європейці

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено