Рубрика: Спорт

27 лютого

Життя, віддане футболу (ФОТО)

foto

Великому футбольному арбітрові Закарпаття епохи Радянського Союзу Олександру Олександровичу ТЕМЕТЄВУ виповнилося 70 років.

Народився О.Теметєв 24 лютого 1942 року в м.Берегово, де розпочав шлях у юнацькому футболі під керівництвом тренера Адальберта Гачі, а продовжив у 1960 році в м.Ужгород у відомого наставника Золтана Дьерфі.
Перші ази футбольної Феміди засвоював у Львівському державному інституті фізичної культури, ставши студентом у 1962 році.
Футбольний арбітр із Закарпаття Теметєв Олександр Олександрович вперше і востаннє в історії краю увійшов до десятки кращих футбольних арбітрів Радянського Союзу, і символічну – 100 кращих арбітрів Європи, 12 років підряд входив до 10 кращих арбітрів України. Це перший і останній закарпатець, який удостоївся такої великої честі.


Свій перший матч першості СРСР серед команд першої ліги О.Теметєв провів у Ленінграді між командами «Динамо» Ленінград – «Кузбас» Кемерово в 1975 році. Після трьох кваліфіковано проведених ігор в 1978 році, йому доручають арбітраж ігор чемпіонату СРСР серед команд вищої ліги. Дебют пройшов у Москві під час зустрічі команд ЦСКА (Москва) – «Арарат» (Єреван). Цю гру в якості головного арбітра матчу вищої ліги, як і всі наступні 112, провів відмінно. Спортивна преса того періоду багато писала про нього, віддаючи данину за високий професіоналізм, кваліфікованість та неупередженість.
Олександру Теметєву доручали арбітраж найпрестижніших, найнапруженіших матчів чемпіонату СРСР команд вищої ліги: «Динамо» (Тбілісі) – «Спартак» (Москва), «Нефтчі» (Баку) – «Арарат» (Єреван), «Зеніт» (Ленінград) – «Жальгіріс» (Вільнюс), «Кайрат» (Алма-Ата) – «Торпедо» (Москва), «Пахтакор» Ташкент – «Динамо» (Мінськ), «Динамо» (Київ) – «Дніпро» (Дніпропетровськ), ЦСКА (Москва) – «Динамо» (Тбілісі), «Динамо» (Київ) – «Шахтар» (Донецьк) та інші.
Із великою повагою до нього ставилися такі знатні тренери команд вищої ліги та збірної команди СРСР як Валерій Лобановський, Костянтин Бесков, В’ячеслав Соловйов, Євген Кучеревський, Володимир Жіздик, дуже добре відгукувались про арбітраж О.Теметєва теле- і радіокоментатори Микола Озеров, Володимир Маслюченко, Коте Махарадзе. Особливо тепло говорив в ефірі Микола Озеров, який починав свій репортаж із того, що спокійний за арбітраж матчу, адже цю гру судить дуже висококваліфікована, принципова, об’єктивна і чесна людина – Олександр Теметєв із Ужгорода.
У 1979 році О.Теметєву було присвоєно звання судді Всесоюзної категорії з футболу, того ж року О.Теметєв бере участь в ар-бітражі міжнародних матчів. Його дебют відбувся на грі кубка Європейських чемпіонів (нині ці змагання перейменовані в Лігу чемпіонів). У дебютному матчі зустрічалися «Рух» Хожух (Польща) – «Динамо» Берлін (НДР), а далі були матчі разом із колегами з Москви Валерієм Бутенком, Юрієм Савченком, Олександром Мушковцем та іншими. Півфінальна гра кубка УЄФА між командами 1 ФЦ Кельн (ФРН) – Штутгард (ФРН) була проведена на високому рівні. Це було визнано міжнародною Федерацією Футболу Європи. Визнання дало можливість О.Теметєву провести ще 30 міжнародних ігор у рамках кубка Європейських чемпіонів, Кубка УЄФА чемпіонату Європи, матч Олімпійських Ігор із футболу між збірними командами Фінляндії та Норвегії.
Серед міжнародних ігор цікавими та напруженими були матчі ПСВ «Ейндховен» (Голандія) – «Данді Юнайтед» (Шотландія), «Кальмар» (Швеція) – «Байер» Леверкузен (ФРН), «Левскі-Спартак» Софія (Болгарія) – «Динамо» Бухарест (Румунія), «Борланго» (Швеція) – «Рапід» Відень (Австрія).
У 1980 році місті Пхеньян (КНДР) проходив міжнародний турнір за участі 10 країн під патронатом президента країни Кім Ір Сена, на цьому турнірі Радянський Союз представляв арбітр із Ужгорода Олександр Теметєв, який був визнаний кращим арбітром турніру. Йому було доручено суддівство фінального матчу між командами НДР та Угорщини Приз кращого арбітра турніру О.Теметєву вручав особисто Кім Ір Сен.
У 1981 р. Олександр Теметєв разом із М.Ступарем та М.Бреєвим були арбітрами в грі в Ростові-на-Дону. Після матчу бригаду арбітрів за висококваліфіковане суддівство щиро поздоровив президент ФІФА Жоао Авеланж (Бразилія), який був присутній на матчі. Протягом усієї суддівської кар’єри в якості головного арбітра матчу провів 32 міжнародні ігри, 122 ігри у вищій лізі чемпіонату СРСР і більш ніж 400 ігор серед команд майстрів різних ліг.
За всю історію Закарпаття О.Теметєв був першим футбольним арбітром, який проводив офіційні міжнародні зустрічі на рівні Чемпіонатів Європи, Олімпійських Ігор і турнірів під егідою ФІФА та УЄФА. На честь і з повагою до арбітрів, які проводили міжнародні офіційні матчі Європи та світу, над стадіонами піднімався прапор відповідної Держави (тут Радянського Союзу). Олександр Теметєв щорічно проводив всесоюзні та всеукраїнські навчально-тренувальні збори-семінари суддів із футболу. На цих зборах-семінарах вчились такі відомі з часом арбітри як Василь Мельничук, Степан Селменський, Віктор Звягінцев, Валерій Авдиш, Ігор Хіблін, Ярослав Грисьо, Петро Токарєв та Сергій Татулян.
Особливі здібності проявив Сергій Татулян, який виріс висококваліфікованим арбітром міжнародної категорії, став головою асоціації футбольних арбітрів України, а нині є віце-президентом Федерації футболу України.
Із 1974 р. О.Теметєв протягом 15 років очолював обласну колегію суддів із футболу. За час його керівництва на Закарпатті було підготовлено двоє суддів всесоюзної категорії, 58 – республіканської. Саме за цей період в області виросли такі відомі арбітри як судді ФІФА Валерій Онуфер, Степан Селменський та Володимир Югас. До арбітражу всеукраїнських змагань команд майстрів у цей час були задіяні Василь Бабич, Василь Козик, Петро Токарєв, Ярослав Маєревич, Василь Качур, Василь Салонтай, Вікентій Чомбокош та ряд інших.
Із 1990 року Олександр Теметєв був делегатом-інспектором у вищій та першій лізі чемпіонату України серед команд майстрів. О.Теметєв продовжує активно й продуктивно працювати на благо українського та закарпатського футболу. Нині він директор обласної комплексної дитячо-юнацької спортивної школи і виховує юне покоління спортсменів, своєю поведінкою та ставленням до роботи показує приклад молодому поколінню.
Олександр Теметєв в якості арбітра прославив Ужгород, Закарпаття, Україну та СРСР на міжнародній спортивній арені. Він нагороджений золотою та срібною медалями Федерації футболу СРСР. У 2007 році за дорученням Федерації футболу України золоту медаль «За заслуги» Олександру Теметєву вручив депутат Закарпатської обласної ради, голова Федерації футболу Закарпаття Ланьо Михайло Іванович.

"Спорт-Тайм"


27 лютого 2012, 16:07
KARPATNEWS.in.ua — Усі Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Минайці здобувають перемогу над угорським «Спартакусом»

На Ужгородщині відбудеться дитячо-юнацького турніру «Кубок Закарпатія»

Запорожці таки взяли реванш (ФОТО)

ФК «Ужгород» зіграв унічию із дефлімпійською збірною України

Ужгородські гандболісти перемогли гостей із Запоріжжя

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину