Рубрика: Культура

10 грудня

Закарпатський письменник Іван Петровцій презентував нову книжку у Хусті (+ФОТО)

foto

У неділю, 27 листопада, у Хустські міській бібліотеці було людно, адже тут, у центральній книгозбірні міста, відбулась презентація книжки «Ворожкы осуйськых босоркань» Івана Петровція.

Іван Юрійович – письменник, поет, прозаїк та перекладач із французької і угорської мов. Народився 22 травня 1945 року в селі Осій Іршавського району, де закінчив 8 класів, а в 9 та 10 класи ходив до школи в селі Ільниці. Працював вантажником, різноробочим, шофером та токарем. У армії відслужив три з половиною роки в Дрездені. В 1973 році закінчив Ужгородський університет. Працював учителем французької мови в рідному селі, потім журналістом.
Написав і видав: поетичні збірки “Знак весни” (1979), “Карпатське літо” (1984), “Жовтень – осені свічадо” (1988), “Зимові зошити” (1989), книгу вибраних поезій “Ріка року” (1992), дитячі віршики “Софійка і весна” (1986), роман-детектив “Мануміссіо, або ж Хроніка урмезійовських убивств” (1991- у співавторстві з Валентиною Петровцій), “Чоловік з птахою на плечі” (2004 , друге видання – 2007), “Йсе – есе” (2007).
Окремими книгами в перекладі Івана Петровція вийшли із угорської: книга віршів Кароя Балли “Речетативи” (1983), збірник “Угорські народні пісні” (1984), історичний роман Гейзи Гардонія “Зірки Егера” (1987), книга казок Клари Біхарі “Золотоносне дерево” (1990), антологія угорської класичної і сучасної поезії “Іскри чардашу” (1998), “Переклади” (2005); з французької: антологія сучасної французької поезії “Приглушені ридання” (1991), книга Шарля Бодлера “Літанії Сатані” (1994), антологія французької класичної і сучасної поезії “Вечорова гармонія” (2003), “Переклади” (2005); три книги сучасного естонського письменника Арво Валтона.
У перекладі Івана Петровція побачили світ французькі вірші О.Пушкіна, М.Лермонтова, Ф.Тютчева, “Малі поезії в прозі” Шарля Бодлера, “Борський зошит” Міклоша Радноті та окремі твори Віктора Гюго, Шарля Бодлера, Поля Верлена, Артура Рембо, Стефана Малларме, Гійома Аполлінера, Поля Елюара, Жана Кокто, Жака Превера, Жака Рубо, Шандора Петефі, Ендре Аді, Дюли Югаса, Деже Костолані, Арпада Товта, Мігая Бабіча, Дюли Ійєша, Міклоша Вереша, Кароя Борі, Єви Петровцій, Арво Валтона та багатьох інших.
У своєму виступі Іван Юрійович Петровцій розказав про свій життєвий шлях, про бібліотеку Федора Потушняка та ознайомив присутніх зі змістом своєї книжки. Особливо захоплювали публіку його розповіді про стародавні звичаї, обряди нашого краю.
Вітали автора учні спеціалізованої школи І-ІІІст. №6 з естетичним вихованням (керівник Тетяна Булей), які читали його вірші. Щирі аплодисменти глядачів лунали на адресу дуету викладачів школи мистецтв Елеонори Кошинської (фортепіано) та Світлани Січ (флейта). У їх виконанні прозвучали твори В.Моцарта, А.Фролова, Р.Лавленда та П.Франгола. На презентації автора вітали також театр «Шарж» з Ужгороду в складі Роберта Голованенка та Сергія Соболя, які виконували популярні українські пісні та пісні на слова Івана Петровція, адже в співпраці з другом дитинства, односільчанином, композитором і співаком, народним артистом України Іваном Поповичем Іван Юрійович написав більше тридцяти пісень, багато з яких вийшли окремими платівками, входили до багатьох кінофільмів.
Своїми враженнями від дійства поділилась популярна українська співачка Наталія Валевська, яка була приємно вражена тим, що в такому провінційному містечку так бурхливо розвивається культурне життя. А своєю піснею вона побажала всім присутнім многая літа.
Про значення бібліотеки і культури в цілому зазначив у своєму виступі Степан Деркач, адже саме за його фінансової підтримки видано книжку Івана Петровція «Ворожкы осуйськых босоркань» та відремонтовано читальну залу.
На завершення Іван Юрійович підписав книжки для кожного учасника презентації. Далі всі бажаючі фотографувалися з Іваном Петровцієм, Наталією Валевською, артистами і пригощалися солодощами й запашною кавою.

Начальник управління культури, молоді і спорту м.Хуст
Володимир Власюк


10 грудня 2011, 11:19
Karpatnews.in.ua — Усі Новини Ужгорода, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


На ужгородку скоїли розбійний напад

Україну на Євробаченні в Амстердамі представить гурт Go-A

Вийшов друком туристичний путівник Ужгородом

В Ужгороді завершився ІІ міжнародний фестиваль моновистав

Аліна Паш зняла документальний фільм «Pintea»

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину