Рубрика: Суспільство

09 вересня

Цікаве Закарпаття: Гірське село Річка

foto

Село Річка, Міжгірського району, розташоване на висоті 555 м. н.р. м. біля підніжжя Боржавського хребта. Перша згадка про село – у 1600 рік. За легендами село заснувала людина на прізвище Річкай. Відоме село, насамперед, тим, що є центром з виробництва гунь, а також своїми залізисто-кислими мінеральними джерелами, які місцеві називають «Квас» (один із них розташований прямо в центрі села).

Місцеві стверджують, що джерел в межах села 7. Також, на околиці села починається один із туристичних маршрутів, що веде на Боржавський хребет. Дуже популярний серед закордонних туристів, автобуси з якими – часті гості села.

Власне «Гуня» – дуже теплий національний зимовий одяг, традиційний для гуцулів. Закарпатські, або точніше сказати, «річанські гуні» не сильно від¬рі¬зняються від тих, які колись носили по той бік Карпат. За Карпатами в «гунь» були фальшрукава, у той час як у місцевих «гунь» рукави використовуються за прямим призначенням. Річанські гуні дуже нагадують сучасну простору стильну куртку із широкими рукавами й низьким «задником».

«Просторість» дуже важлива, коли в такому одязі не просто ходиш, а активно працюєш. 
Крім того, на Закарпатті не так розповсюджений «Киптар» (кожушок без рукавів, що прикрашається вишиванням, хутром, і іншими прикрасами). Річанський аналог «Киптара» називається «Коцовані» – накидка, а не безрукавка. Накидка дуже пухнаста й на неї йде набагато більше вовни (з п’яти овець), ніж на «гуню» (із двох овець). Ще в селі роблять «Джерги» – покривала. Для власних потреб шиється ще кілька видів вовняного одягу, але туристам пропонують саме ці три позиції.

До речі, у болгарів «Гунями» називався «Плащ із козячої вовни», а слово це є в багатьох мовах і загальний його зміст означає «плащ, верхній одяг, ковдра, вовна».

Виробництво «гунь» починається зі стрижки овець. По¬тім їхню вовну гарненько ми¬ють, сушать, чешуть, і вже потім прядуть із неї волокно. Потім дуже повільний ткацький ве-рстат. Все вручну. Готове полотно – обов’язково в «Валило» (від слова «валяти), закарпатський аналог сучасної пральної машини. «Валило» являє собою дерев’яну діжку, ус¬тановлену на гірському струмку. Джерельна вода під напором потрапляє в неї, утворюючи вир. Тканина з овечої вовни, будучи закинутою в таке «валило» і пролежавши там день, збивається усередині, стаючи міцною й твердою, і «розпушується» зовні, що на¬дає матеріалу додатковий за¬хист у морози. Після «Валила» сушіння, крій та шиття. До речі, правильно вироблена «гуня» не промокає навіть під сильним дощем. Вода просто стікає, не просочуючись углиб тканини.

Кажуть, жителі села не тільки шиють «гуні» і «коцовані» на продаж, а ще й самі цей одяг носять. Я був у селі двічі, але так жодного разу нікого в цьому одязі не побачив і не зміг сфотографувати.

Залізисто-кисле мінеральне джерело «Квас», розташоване у центрі села – ще одна цікавинка Річки. Виглядає воно як квадратна дерев’яна діжка посеред поля, у яку з булькотом з під землі надходить досить смачна мінералка. У джерелі плавають, звиваючись, п’явки... проте, вода в ньому досить смачна й свіжа.

Річанський кам’яний храм (св. арх. Михайла; типу «василька») досить молодий. Його будівництво почалося в 1887 році й завершилося в 1900-му. Храм «оновлювали» в 1941 році відповідно до проекту інженера Егреші. В 1955 поруч із церквою побудували кам’яну капличку. Проте, колись село мало свою дерев’яну церкву. У документах 1751 року згадується дерев’яна церква із двома дзвонами й у дуже поганому стані. Ще одна згадка – в 1801 році – оповідає про те, що церква мала 160 парафіян і потребувала постійного ремонту, щоб існувати. Потім церква згоріла, а місце, де вона стояла, відзначено на цвинтарі хрестом. 


09 вересня 2010, 21:24
Олександр БОГДАНОВ, "Закарпатська правда", Фото автораСхожі новини


Літній росіянин намагався незаконно потрапити до Словаччини

У Мюнхені розпочався Октоберфест, очікують 6 млн гостей

У Карпатах протягом осені можна почути рев благородного оленя (ВІДЕО)

Закарпатські поліцейські провели превентивну діяльність з протидії булінгу серед школярів

У Чехії затримали двох українців, які незаконно регулювали рух на дорозі

їїїїїїїї...

Мар'яна
15 січня 2011, 21:35

Дуже гарне село Річка.

Оксана
22 липня 2011, 13:21

Все дуже цiкаво. Але де i як можна придбати гуню? В iнтернетi взагалi немаэ такоi iнформацii.

Прокоментуй новину