Рубрика: Надзвичайне

26 червня

У закарпатській Тереблі отримають прописку більше 130 сімей солекопів із Солотвина (ВІДЕО)

foto

Там, де провалюється земля...

У селищі Солотвино, що в Тячівському районі Закарпаття, сіль видобували століттями. Це відбилося і в його назві. Але останніми роками солотвинці жили немовби на вулкані. З тією лише відмінністю, що тут земля не вибухає, а провалюється. На місці гірничих виробок почала осідати земля…

Стратегічно важливе державне підприємство потрапило в скруту. Через зниження обсягу солевидобутку підприємство солекопів ледь виживало. Зрештою, з’явилися проблеми, невідомі раніше: солекопальні  катастрофічно заливало водою. Виробництво позаторік остаточно зупинилося, близько півтори тисячі людей втратили роботу.

Це – ще не всі біди селища. З 2004 року на місці гірничих виробок-порожнин, затоплених водою, наростаючими темпами утворюються карстові провалля. Глибочезні ями охоплюють значну частину селища. У січні цього року чергове провалля в районі вентиляційного ствола шахти № 8 зруйнувало електропідстанцію та компресорну солерудника. У зоні небезпечних геологічних процесів опинилися житлові будинки, системи водозабезпечення і водовідведення, лінії електропостачання та інженерні мережі.

Вердикт фахівців суворий: одному п’ятиповерховому житловому будинку та п’ятьом двоповерховим, 15 індивідуальним оселям солотвинців загрожує реальна небезпека. Загалом у тих 133 помешканнях, які перебувають у зоні проваль, проживають 327 осіб. 

Найперше – подбати про житло

Уряд не кинув солотвинців напризволяще. Прийнято рішення про виділення 149 млн. 556 тис. грн. з державного бюджету. Більша частина цих коштів перерахована закарпатцям ще наприкінці березня. Позаду залишилися й пошуки ділянки для переселення людей.

Місцем, яке прийме майбутніх новоселів, стане село Теребля в тому ж Тячівському районі. Сюди 15 червня приїхав голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида. Спільно з керівниками району він оглянув ділянку, де невдовзі розпочнуть роботи зі зведення житла та соціальної інфраструктури для людей із небезпечної зони.

– Заплановане соціальне будівництво вимагало розширення меж Тереблі на 592, 6 га. Є вже і згода громади, і рішення місцевої та районної рад. У першу чергу зводитимемо житло для солотвинських сімей із ділянок, що в зоні ризику. Загальна площа квартир, індивідуальних будинків становитиме понад 8,5 тис. квадратних метрів, – сказав начальник обласного управління промисловості та розвитку інфраструктури Віктор Лукеча.

– Втілення в життя урядової програми відбуватиметься поетапно, – сказав під час поїздки до села на Тячівщині голова облдержадміністрації Олександр Ледида. – Головне на цьому етапі – погодження проектно-кошторисної документації та проведення тендерів на забудову. Але маємо і доручення, яке під час нещодавнього візиту в область дав Президент України Віктор Янукович – зберегти в Закарпатті солевидобувну галузь. Тож другим етапом урядової програми, під яку уряд передбачає виділити понад 700 млн. грн., стане налагодження роботи підприємства. Воно видаватиме на-гора високоякісну кам’яну сіль. Запасів є достатньо, адже поблизу Тереблі знаходиться геологічна шапка покладів цих корисних копалин. 

Імпульс для Тереблянської долини

Як повідомив пізніше кореспонденту заступник голови Тячівської райдержадміністрації Іван Дьолог, затрати будуть не такими вже й великими, адже сіль знаходиться на глибинах від 5 до 30 метрів. Це зменшує вартість гірничих робіт.

Є й ще один, не менш важливий аспект. Адже Теребля, куди планується переселити людей із небезпечних ділянок Солотвина, зможе зосередити в собі не лише сучасне виробництво зі створенням близько 2 тис. робочих місць, а й стати рекреаційним центром. Тут сьогодні вже діє дільнична лікарня. Якщо відновиться солевидобування, то з’являться можливості налагодити роботу закладу з алергологічним профілем. Він замінить собою відомі в Україні та за її межами дві солотвинські підземні лікарні. Сьогодні вони не працюють у звичному режимі, хоча тисячі людей потребують «соляного» лікування під землею.

– У Тереблі розвідано значні запаси термальних вод, які здатні зцілювати людей, – додав той же Іван Дьолог. – Тут у жалюгідному стані аж два санаторії, робота яких обов’язково відновиться з уведенням у дію майбутнього соціально-виробничого вузла. Це і навколишні села отримають могутній імпульс розвитку.

Корінні ж теребельці сподіваються, що з початком майбутнього масштабного будівництва, нарешті, перестане бути довгобудом школа. Зведення споруди на 700 місць, розпочате ще в радянські часи, заморозили ще у 1994-му. З реальними фінансовими можливостями і школу завершать, і новий дошкільний навчальний заклад збудують. Принаймні, в цьому селян запевнило обласне і районне керівництво.

Василь Бедзір, "Трибун@"

На фото: Олександро Ледида і районні керівники Тячівщини під час поїздки в Тереблю.

Відео ТРК "ТИСА-1":
 


26 червня 2011, 20:04
KARPATNEWS.in.ua — Усі Новини Закарпаття



Схожі новини


Негода у Чернігові. Підтоплені вулиці, лікарні можуть залишитися без світла та води

Державна екологічна інспекція перевірила контейнери з забруденим ґрунтом на Хустщині

ДТП на трасі "Київ-Чоп": постраждало 4 особи

У столиці внаслідок ДТП заживо згоріла сім'я з дитиною

У результаті ДТП на трасі Київ-Чоп загинуло три дитини

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину