Рубрика: Культура

07 червня

Крила родини Магдалини та Михайла Беленів — з Невицького та Лісковця (ФОТО)

foto

Про унікальну мистецьку родину Беленів – Магдалину та Михайла, вже писано-переписано. От і нещодавно у видавництві «Карпати» побачила світ оригінальна книга про творчість подружжя «І рідна Верховина, і вся Україна, і цілий світ...». Упорядкував її знаний фахівець і наш колега Борис Кушнір. У вступному слові він, зокрема, написав: «Творчих родин у нас, хвала Богу, вистачає, але ненаситність родини Беленів у різних мистецьких пластах тільки підкреслює загальне захоплення тим дивом, що народжується під руками визна- них світом майстрів у їхньому сільському домі з Невицьким замком, Карпатами і Ужем прямісінько за вікнами».

Проживає нині сім’я у Кам’яниці. За словами відомого художника Михайла Пийтера, на Закарпатті мало таких митців, які звели власні будинки своїми руками.
– А Михайло сам возив фурики з глиною, – пригадує колишній колега Беленя по роботі в радянському Худфонді.
Невеликий, але промовистий штрих. Нинішню славу й ви-знання подружжя Беленів торувало своїм талантом, наполегливою працею, творчим неспокоєм, терпінням і цілеспрямованістю. Вони ніколи не приміряли до себе чужих крил, а формували власні – потужні й неординарні, які піднесли їх сьогодні до вершин сучасного мистецтва.
– Я ніколи не переймалася копіюванням, – каже уродженка Невицького Магдалина Пуглик-Белень. – Але завжди живу метою продовжувати і розви-вати кращі традиції народного мистецтва.
Її нецке – це шедевр пластики. Як і всі інші роботи. «Мабуть, Бог таки справді створив людину з глини, якщо сама людина здатна творити з глини та-ку красу», – писав, вражений керамічними доробками майстрині знаний поет, лауреат Шевченків-ської премії Петро Скунць. Лише один перелік визнаних творів Магдалини Пуглик-Белень у різних мистецьких жанрах зайняв би солідну друковану площу. Це саме можна сказати і про Михайла Беленя – відомого скульптора, графіка, майстра малих пластичних форм, живописця, літератора, поета, науков-ця, етнографа – всього й не перерахуєш. Словом, особис-тість – непересічна, філософська, витончена, ерудована.
Цього місяця наш земляк відзначав знакові рубежі – перше 60-ліття та круглу дату творчої діяльності. Разом з коханою дружиною. З цієї нагоди у фойє обласної держадміністрації була відкрита ретроспективна виставка робіт знаного подружжя, привітати ювілярів прийшли керівники краю, поважні гості, митці і друзі, просто шанувальники самобутнього таланту Беленів.
Щирі, теплі слова визнання на адресу подружжя, побажання подальших творчих злетів звучали з вуст губернатора Олександра Ледиди, його заступника Івана Качура, заступника голови обласної ради Андрія Сербайла, начальника управління культури ОДА Юлія Глеби, очільника обласної організації Спілки художників України Бориса Кузьми, інших поціновувачів.
Особлива сторінка у творчості заслуженого художника України Михайла Беленя – це його скульптури, медалі, меморіальні дошки видатним діячам української та інших культур, зокрема угорської. До слова, саме Михайло Белень є автором багатьох монументів – символу угорської нації Шандору Петефі, а в Ужгородському районі торік відкрили меморіальні дошки знаному меценату Шандору Плотені, його другу композитору Ференцу Лісту, а днями – вчителю Плотені – Еде Ремені та не менш відомому музиканту Йоганесу Брамсу. У планах митця – встановлення пам’ятників Тарасу Шевченку та братам До-бо в Середньому. За вагомий особистий внесок у примноження історичної спадщини сусідньої країни Михайлу Беленю першому на Україні присвоїли високе звання «Лицар угорсь- кої культури». Відзнаку на торжестві вручив віце-консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ендре Саліпскі.
За визначні заслуги проректор Карпатського університету ім. Августина Волошина Сергій Урста вручив Михайлу Беленю орден Августина Волошина ІІ ступеня, а чоловічий хор закладу подарував віночок духовних пісень.
На мистецькому святі ювілейному подружжю спі-вали також артисти Закарпатського заслуженого хо-ру, грали народні музики, звеселяли танцюристи, а народний артист України Петро Матій виконав кілька пісень на слова Михайла Беленя. Насамкінець під купол держ-установи велично зринуло «Многая і благая літ...».
Вшанування Беленів продовжилось в Ужгородській районній раді, де «винуватців» тепло вітала господиня – заступник голови Віра Данко. Вона зичила митцям нових творчих знахідок і злетів на радість чис- ленним шанувальникам їх таланту.
Власні вірші дарував Магдалині та Михайлу давній друг і поет Василь Матола. Спільні мистецькі роки пригадав заслужений художник України Михайло Пийтер. Зичив здоров’я і подальших успішних миттєвостей заслужений артист України Ярослав Мелець, за справжніх, ненадуманих митців піднімав тост голова Свалявської райради Іван Гартавел, поринув у спогади про творчість Беленів професор УжНУ Сергій Федака, бажав уві-йти до сотні геніальних живописців світу й дочекатися внучка Михайла учень Магдалини і за сумісництвом сусід Віктор Сірко. В головному промовці були єдині: усі вони, та й ми з ними, сподіваємось, що подружжя Беленів ще довго радуватиме своїх шанувальників новими оригінальними доробками, а творчі крила Магдалини та Михайла принесуть їм нові ідеї, задуми, мрії, які неодмінно втілять в життя. Автор у це щиро вірить.

Микола ГОРВАТ, "Вісті Ужгородщини"


07 червня 2011, 10:56
KARPATNEWS.in.ua — Усі Новини Закарпаття та УкраїниСхожі новини


У жовтні відбудеться обласний дитячо-юнацький конкурс живопису імені А. Ерделі

На Тячівщині поліцейські затримали вантажівку з деревиною сумнівного походження

В ювілейний рік проявляються таланти Закарпатського муздрамтеатру

Василь Густі – лауреат премії ім. В. Винниченка

Сприйняття України за кордоном - як до нашої культури ставляться пересічні європейці

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено