Рубрика: Фотофакт

21 вересня

У колишній синагозі Берегова знайшли старовинні фрески (ФОТО)

foto

Їх з допомого акустичної техніки відшукали фахівці з Будапешта

Нині тут знаходиться міський Будинок культури. Так звану Велику синагогу, зведену наприкінці ХІХ століття в неомавританському стилі, в кінці 60-х, до 50-річчя Жовтневої революції, радянська влада спотворила до невпізнання. Оригінальні елементи фасаду будівлі були закладені 15-ма бетонними плитами – за числом радянських республік, перетворивши синагогу в похмуру споруду в центрі міста. Трохи пізніше, аби якось “оживити” вигляд Будинку культури, на його фасаді встановили величезну Музу з алюмінієвих пластин, але й це не додало будівлі привабливішого вигляду, більше того, породило чимало анекдотів про її цнотливість. Зрештою, за рішенням міської влади конструкції демонтували, що теж було неоднозначно сприйнято мешканцями райцентру.

У 2012 році в Берегівській міськраді обговрили можливість повернути первісний вигляд хоча б фасаду колишньої синагоги, що слугувала архітектурною окрасою міста. Але грошей в бюджеті на це не знайшлося. Пізніше вдалося акумулювати стільки коштів, аби “загорнути” передню частину БК величезним полотняним банером з відображенням фасаду колишнього єврейського храму, на фоні якого намалювали прапори України, Угорщини та Європейського Союзу.

Нинішнього року в мерії знову повернулися до питання відновлення первісного вигляду синагоги. На замовлення уряду Угорщини до Берегова приїхала група фахівців з Будапешта, яка з допомогою акустичної техніки віднайшла оригінальні елементи фасаду єврейського храму та старинні фрески під куполом споруди.

“На повне відтворення синагоги місто грошей не має, - поділився з Голосом Карпат мер Берегова Золтан Бабяк.- Чекаємо з цього приводу пропозиції з Угорщини, Ізраїлю, місцевої єврейської громади.”

У місті досить добре збереглася розташована поблизу БК будівля колишньої микви – приміщення, де євреї окунались в “живу воду” дл я “очищення”. В радянські часи тут облаштували лазню, тепер в будівлі знаходяться продуктовий магазин, аптека і офіс відділення “Приватбанку”. Разом з синагогою споруда микви створювали єдиний архітектурний комплекс, який і в наші дні міг би прикрашати місто.

На початку ХХ століття в Берегові проживало понад 4 тисячі євреєв – третина населення міста. Тут функціонували шість синагог, Талмуд-Тора, кілька ієшив, вже  згадувана миква, численні іудейські установи. Після Першої свтової війни з’явились численні відділення сіоністських партій та молодіжних організацій (У 1937 році 104 євреї Берегова брали участь у виборах в 20-ий Сіоністський конгрес. Ред.). Представники цієї нації продовжували відігравати велку роль у всіх сферах життя міста – від виноробста та бізнесу до спортивних змагань (У 1934 році єврейська футбольна команда “ХАКО” виграла місцевий чемпіонат. Ред.).

У 1941-му близько 500 осіб іудейського походження депортують на окуповану Німеччиною Україну, де й загинули. В кінці 1942-го всіх євреїв-чоловіків примусово відправили у трудові батальйони на Східний фронт, де використовували на найнебезпечніших роботах  (розмінуванні територій тощо). Ті, хто вижив,  загинули в боях на Дону на початку 1943-го. У березні 1944 року іудеїв, що залишилися в Берегові, переважно людей літнього віку, жінок і дітей, зігнали в гетто, а у травні понад 10 тисяч закарпатских євреїв (у тому числі  3600 нещасних з Берегова. Ред.) відправили в табір смерті Освенцім. Живими звідти повернулося лише кілька сотень.

Сьогодні єврейська громада міста нараховує пару десятків осіб. Релігійні обряди здійснюють у так званій Малій  синагозі, де уснує невеличкий музей з історії єврейської спільноти комітату Берег. На задньому дворику храму встановлено меморіальну дошку пам’яті жертв Голодокосту з іменами загиблих. Сюди часто навідуються туристи з різних країн. Стовідсотково їх приваблювала б і відновлена споруда Великої синагоги в Берегові.

Джерело: Голос Карпат


21 вересня 2019, 13:02
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


В обласному центрі Закарпаття презентували каталог «Ужгородський кошар»

На горі Піп Іван падає сніг (ФОТО)

На Галапагосах знайшли гігантську черепаху, яку вважали вимерлою 100 років

Почалося масове цвітіння Долини нарцисів (ФОТО)

Долина нарцисів розквітає (ФОТО)

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено